Nie tylko klasyka - zdjęcie

Nie tylko klasyka

L. van BEETHOVEN Uwertura do opery Fidelio

H. KULENTY Aisthetikos kompozycja na saksofon, fortepian

i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie*)

J. HAYDN 94. Symfonia G-dur Niespodzianka

Fidelio to jedyna opera Ludwiga van Beethovena napisana w roku 1804, ale uwertur powstało aż cztery. Pierwsze trzy noszą tytuł Leonora, natomiast czwarta – Fidelio - skomponowana w roku 1814, jest wprowadzeniem do dzieła. Utwór bardzo energiczny, z charakterystyczną fanfarą rogów i porywającym zakończeniem.

„Aisthetikos to kompozycja jednoczęściowa, gdzie partie duetu saksofon & fortepian – prawie nierozerwalne – prowadzą narrację na tle cienia, dosłownie cienia orkiestry.” – wyjaśnia Hanna Kulenty. Czy rzeczywiście jest to jedynie „cień orkiestry”? Partytura zdaje się temu przeczyć – muzyka to przyśpiesza, to zwalnia, faluje. Pomysłem na 18-minutowe dzieło była chęć osiągnięcia „wielowymiarowej głębi” za sprawą oddziaływania na zmysły. Stąd tytuł – Aisthetikos to starogrecki termin oznaczający percepcję zmysłową: wzrok, węch, słuch dotyk i smak.

Utwór powstał na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej i będzie miał swoje prawykonanie 21 lutego, a poznamy go w interpretacji bardzo utalentowanego duetu MagDuś. Artyści są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej, wyróżniają się perfekcją kameralnego muzykowania. Na zakończenie koncertu usłyszymy Symfonię G-dur, jedną z najczęściej wykonywanych symfonii „papy Haydna”, nazywanej Z uderzeniem w kocioł (Anglicy preferują nazwę Suprise – czyli Niespodzianka) od niepowtarzalnej partii perkusyjnej z II części utworu.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

Obsada

ZESPÓŁ MagDuś

w składzie:

MAGDALENA DUŚ (fortepian) i BARTŁOMIEJ DUŚ (saksofon)

ORKIESTRA SYMFONICZNA Filharmonii Świętokrzyskiej

JACEK ROGALA dyrygent

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga - Adres i dojazd

ul. Żeromskiego 12

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.