×

Pradawne drzewo XI FESTIWAL POLSKA W IMCE NIECODZIENNY FESTIWAL TEATRALNY (reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza)

13:00, 22 paź 2023

Teatr IMKA

„Pradawne drzewo” powstało z inspiracji mitologią słowiańską. To teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku, snucia opowieści i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa, które jest świadkiem wielu wydarzeń.
W centrum opowieści staje potężne drzewo, które podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice. Barwna mitologia Słowian jest okrojona do pierwszych podstawowych znaczeń wspólnych dla wszystkich, tak by mały widz mógł w pełni uczestniczyć w ukazywanej historii.
W trakcie spektaklu aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Łagodnie budują opowieść o początku świata. Widzowie są zatem świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody (takich jak burze i pioruny – Perun czy wiatru – Strzybóg); śledzą wyznaczenie kierunków świata (Świętowit). A wszystko to dzieje się wokół leciwego, poczciwego dębu…
Wyjście od historii drzewa, które jest centrum świata, stanowi świetną okazję do uwrażliwiania małych widzów i wprowadzania ich w świat natury, który jest dzisiaj zagrożony. Celem twórców jest zwrócenie uwagi na piękno, ale również kruchość przyrody. Dzieci poznają nie tylko różne drzewa, ale też ich życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane.
Tradycje i elementy kultury ludowej zaprezentowane zostaną w nowoczesnej odsłonie, opowiedzianej bogatymi środkami teatru formy.
Spektakl przeznaczony jest dla młodych widzów, którzy zaczynają swoją przygodę z teatrem. Środki wyrazu są dobrane do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci.
Spektakl „Pradawne drzewo” według scenariusza i reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy znalazł się w finale 29. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Został wybrany do finałowej „czternastki” wyłonionej spośród 134 zgłoszonych do konkursu spektakli.

Czas na dokonanie transakcji 10 minut