×

Aretha Franklin by Joanna Kwaśnik

20:00, 26 cze 2023

Vertigo Jazz Club & Restaurant

Koncert podczas, którego będziemy mogli usłyszeć standardy wykonywane niegdyś przez Arethe Franklin

Asia Kwaśnik pochodzi z Rawicza. Śpiewa od momentu, gdy skończyła 8 lat. Już w szkole podstawowej uczęszczała na dodatkowe lekcje muzyki, podczas których rozwijała swoje umiejętności muzyczno-wokalne. Brała udział w wielu konkursach muzyczno-plastycznych, które stały się inspiracją do wyboru drogi życiowej.

Komponowała odkąd skończyła 10 lat w domowym zaciszu przy fortepianie. Po ukończeniu liceum dostała się na studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiej w Katowicach na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

Pracuje nad swoją debiutancką płytą. Asia doskonale czuje się na scenie. Muzyka, śpiew, komponowanie to są jej żywioły. Jest bardzo energetyczną, kochającą życie osobą, której głos pozostaje na długo w pamięci.

Aretha Louise Franklin jest córką Clarencea LaVaughna Franklina, baptystycznego kaznodziei i obrońcy praw człowieka, oraz Barbary z d. Siggers, pianistki i wokalistki.

Mając zaledwie 14 lat, zaczęła nagrywać piosenki w profesjonalnym studiu. W wieku 19 lat podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią CBS. Śpiewała głównie gospel, koncertowała na środkowym wschodzie USA. Szerszy rozgłos przyniosły jej piosenki jazzowe z elementami popu: Operation Heartbreak, Won’t Be Long, Rock-A-Bye Your Baby With A Dixie Melody, Runnin’ Out Of Fools[2].

Sława przyszła wraz z nowym kontraktem z Atlantic Records. W 1967 zaczęto nazywać artystkę „Królową Soulu”. Za singiel Respect Franklin otrzymała dwie nagrody Grammy, jej nazwisko znalazło się na szczycie „Billboardu”. W całej karierze Franklin otrzymała w sumie 18 nagród Grammy[2].

Swym głębokim, ciepłym głosem i zdolnością interpretacji zwiększyła popularność gatunku soul. Artystka śpiewała też w innych stylach, począwszy od tanecznego popu, gospel do wokalnego jazzu. W 1987 Aretha Franklin została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, a jej piosenka Respect ma numer 5 na liście 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. W zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów sporządzonym przez pismo „Rolling Stone” zajęła 1 miejsce.

Przez lata z Arethą pracowała matka Whitney Houston – Cissy Houston, śpiewając w chórkach. Franklin była matka chrzestną Whitney Houston[4]. Wywarła ogromny wpływ na wokalistkę, kształtując jej manierę i sposób śpiewania.


REGULAMIN Lokal po godzinie 19:00 przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. Osoby niepełnoletnie nie zostaną wpuszczone na wydarzenia organizowane przez Vertigo Jazz Club & Restaurant

Czas na dokonanie transakcji 10 minut