×

Chudy Żołnierz

20:00, 18 gru 2021

Scena Supernova

Nowa odsłona spektaklu w zmienionej obsadzie i nowym miejscu!
Pierwsza polska inscenizacja jednego z ostatnich dramatów Levina.

****
Hanoch Levin "Chudy żołnierz"
„Jestem bardziej tobą niż ty sam"

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z "tłustych lat", dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera - Pełzający żołnierz - ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina...
Trzy warianty osobowości głównego bohatera - Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.

Świat w którym dzieję się akcja, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.

"Chudy Żołnierz", który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta "Amfitrion", to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret teraz po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru Scena Supernova.

Reżyseria i światło: Jakub Kowalik

Scenografia: Jakub Szachnowski, Jakub Kowalik
Muzyka: Magda Smoławska, Wojciech "Pinokio" Sochaczewski, Jakub "Żmij" Zielina oraz piosenka "Ciemna Noc" w wykonaniu Macieja "Kaczki" Zimowskiego

Oprawa graficzna, zdjęcia: Jakub Szachnowski
tłumaczenie: Ela Sidi
Kostiumy: Natali Bunina

W ramach biletu premierowa lampka wina.

Czas na dokonanie transakcji 10 minut