Rządy saskiego Herkulesa. Wettynowie w Rzeczypospolitej - Salon Nauczycielski - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Rządy saskiego Herkulesa. Wettynowie w Rzeczypospolitej - Salon Nauczycielski

SALON NAUCZYCIELSKI

Interdyscyplinarne seminaria szkoleniowe dla nauczycieli

Nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza ze szkół ponadpodstawowych, zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnych seminariach szkoleniowych. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań będzie propaganda.

Seminaria, organizowane za pomocą programu umożliwiającego komunikację zdalną, potraktujemy jako formę wymiany myśli i doświadczeń. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję do dyskusji na temat kultury i historii oraz spojrzenia na zagadnienia omawiane w szkole z perspektywy być może odmiennej niż codzienna. Interpretowane podczas zajęć materiały źródłowe o charakterze interdyscyplinarnym posłużyć mogą do pracy z uczniami na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i historii sztuki, zarówno w sytuacjach, gdy standardowo mówi się o propagandzie, jak i w takich, gdy o wątki dotyczące propagandy wzbogacić można narrację czysto faktograficzną.

Propaganda jest wszak zjawiskiem ponadczasowym, obecnym w życiu publicznym co najmniej od czasów najdawniejszych cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu. Jako działanie siłą rzeczy osadzone w bieżącym kontekście politycznym, społecznym i kulturowym wykazuje ona ogromne bogactwo form, odnosi się również do przeróżnych treści. Podczas zajęć spróbujemy zinterpretować przykłady propagandy wyrażonej zarówno słowem pisanym, jak i językiem sztuki, pochodzące z końca XVII i z XVIII w. Zastanowimy się również nad istotą i celami propagandy, rozważymy, od czego zależy jej skuteczność, oraz odpowiemy na pytanie, czym się różni propaganda od ideologii i indoktrynacji.

Osoby zainteresowane otrzymaniem zaświadczenia o udziale w seminarium prosimy o kontakt pod adresem: k.frejlich@lazienki-krolewskie.pl.

27 listopada 2021 r., godz. 11.00–12.30

Rządy saskiego Herkulesa. Wettynowie w Rzeczypospolitej

Seminarium zostanie poświęcone propagandowym zabiegom Augusta II i Augusta III. Szczególnym przedmiotem naszego zainteresowania będą okolicznościowe medale, służące wykorzystaniu sukcesów politycznych do budowania prestiżu władcy; przyjrzymy się również roli uroczystości dworskich i przedsięwzięć architektonicznych. Zastanowimy się, na jakim polu i dlaczego August II chciał przewyższyć chińskiego cesarza. Zapoznamy się ponadto z przyczynami i metodami budowania czarnej legendy czasów saskich za panowania Stanisława Augusta.

Spotkanie towarzyszyć będzie wystawie czasowej pt. „Splendor władzy. Sasi na tronie Rzeczypospolitej”.

PROWADZENIE:

Dr Kamil Frejlich – historyk, specjalista w zakresie dziejów nowożytnych. Autor artykułów opublikowanych m.in. w „Przeglądzie Historycznym” i „Lietuvos istorijos studijos” oraz biogramów w „Polskim słowniku biograficznym”, współautor pracy „Egzamin maturalny. Historia. Poziom rozszerzony. Zbiór zadań. Materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli” (Warszawa 2015). Pracował jako nauczyciel oraz ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Link do regulaminu cyklu --> KLIKNIJ TUTAJ

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Dogodny termin, profesjonalne prowadzenie, świetne materiały, innymi słowy, wydarzenie w którym z przyjemnością uczestniczyłam i które polecę innym nauczycielom.

    jo.....@pi...ta.pl / 28 listopada 2021

  • 10,0/ 10

    Żałuję, że to już ostatnie spotkanie z tego cyklu.

    an.....@....pl / 28 listopada 2021

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.