Wyspa / ONLINE - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów

7,7 / 10

Wyspa / ONLINE

Co łączy Nibylandię z książki J. M. Barriego Piotruś Pan z niezamieszkałą nowojorską wyspą Hart, miejscem pochówku ponad miliona ludzi? Codzienne apokalipsy, burzące idyllę utopii.

Spektakl dekonstruuje świat Nibylandii, zestawiając rajską wyspę z bajki, z Hart – konkretnym miejscem, tak zwanym polem garncarza, gdzie między innymi anonimowo, bez obrządku, pochowano zapomnianą gwiazdę kina dziecięcego, produkt studia Walta Disneya – Bobby’ego Driscoll’a, który oddał animowanemu bohaterowi swoją twarz i głos.

Wyspa to idealne miejsca, aby przyjrzeć się dynamice grupy, którą kształtował mit Piotrusia. Disneyowski faun symbolizuje dążenie do całkowitej niezależności. Szkopuł jednak w tym, że jego pragnienie całkowitego uniezależnienia wynika z tragicznej rozłąki syna z matką, co wielokrotnie podkreśla w swojej książce J. M. Barrie – autor literackiego pierwowzoru niby chłopca – niby ptaka.

To nie Nibylandia jest miejscem, w którym bohaterowie znajdą ukojenie od ciągle zmieniającej się, agresywnej i niepewnej codzienności. W Nibylandii panuje wyłącznie niby spokój, niby wolność, niby zabawa. Dopiero Hart, wyspa cmentarzysko, jako metafora serca – anatomicznego, wygrywającego rytm ludzkiego życia (niczym zegarek w brzuchu krokodyla z bajki Disneya, tik tok tik tok), ale i symbol uczuć, nad którymi człowiek pragnie za wszelką cenę zapanować, stanie się przestrzenią, w której zaczną wypracowywać wspólny rytuał przeżywania kolejnych swoich apokalips.

Spektakl dla widzów od 18 roku życia.

Źródło zdjęcia: Fot. Wojciech Szabelski

Obsada

Występują: Joanna Rozkosz, Matylda Podfilipska, Łukasz Ignasiński, Maciej Raniszewski, Tomasz Mycan oraz Dominika Korzeniecka

Realizacja

Tekst: Zuzanna Bojda

Reżysera: Daria Kopiec

Muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka (perkusja)

Scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska

Choreografia: Jacek Owczarek

Producent: Teatr im. Wilama Horzycy

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  świetny spektakl, trzymający cały czas w napięciu, Poruszająca fabuła i sposób jej prezentacji, doskonała gra aktorów, ciekawe rozwiązania scenograficzne. Gorąco polecam!

  ag.....@....pw.edu.pl / 24 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Spektakl rewelacyjny. Przede wszystkim świetny aktorsko. Wszyscy gają znakomicie. Bardzo fajne jest to, że jest sporo zbliżeń, co daje widzom szanse na pełne odczytanie przekazu mimicznego. Dużo psychologii, Tego typu głębokie spektakle wymagają bliskości aktora. Ale i nieliczne sceny zbiorowe zachwycają badzo dobrą reżyserią i układem ruchu scenicznego..

  re.....@....pl / 17 marca 2021

 • 10,0/ 10

  bardzo dobry montaż, świetna gra aktorów, niezwykle profesjonalne widowisko

  a......@....pl / 14 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl. Poruszający duszę prawie każdego 30-latka.

  pa.....@gm...il.com / 14 marca 2021

Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.