Przy pomocy mitycznych tematów i postaci, twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.
Według twórców „kasandry” wojna nigdy się nie kończy. Jest wciąż żywym, być może fundamentalnym elementem europejskiej historii. Przejawem pierwotnej przemocy.
Mityczna ofiara z Ifigenii, złożona w zamian za pomyślne wiatry dla wojsk Agamemnona, ustanawia nowy porządek. Porządek, u podłoża którego leży zabójstwo młodej kobiety. Jaki świat, jaka rzeczywistość społeczna jest w stanie pozwolić na śmierć człowieka w imię wygranej wojny? Co musi się wydarzyć, żeby ludzkie życie stanęło na szali?
W tym samym miejscu, na plaży bez czasu, spotykają się Ifigenia, Parys i Kasandra. Mityczne postaci konfrontowane są z nieustannym medialnym pogłosem obecnych i minionych katastrof. Katastrof, które można tylko śledzić na ekranach, szukając utraconego gniewu i próbując żyć bez lęku w świecie zbudowanym na przemocy.
W scenariuszu, wykorzystano cytaty z tekstów Homera (“Iliada”), Eurypidesa (“Ifigenia w Taurydzie”), Simone Weil („Illiada czyli poemat o sile”), Christy Wolf („Kasandra”) oraz Wojciecha Tochmana (“Jakbyś kamień jadła”).
Obsada
Natalia Bielecka, Kamila Janik, Daniel Namiotko oraz Hubert Fiebig
więcej
Realizacja
Tekst: Mateusz Górniak, Anna Mazurek
Dramaturgia: Anna Mazurek,
Reżyseria: Zofia Gustowska
Scenografia, kostiumy: Natalia Kozłowska
Video: Natan Berkowicz
Muzyka: Michał Lazar
Grafika: Anna Metsala
Fotografia: Natan Berkowicz
Produkcja: Julia Patan (Fundacja NA MARGINESIE)
Producent: Fundacja NA MARGINESIE
we współpracy z Teatrem SOHO
więcej
Opinie naszych widzów (3)
10,0/ 10
Spektakl interesujący. Mankamentem była jedynie realizacja dźwięku
go.....@ga...ta.pl / 22 lutego 2021
10,0/ 10
spektakl ciekawy, tylko w wersji online praktycznie niesłyszalny
An.....@pr...wa.pl / 22 lutego 2021
8,0/ 10
Moje drogi z wielką Lteraturą ,,troche się rozeszły" po maturze w 1974 roku. W czasie studiów a później wychowywaniu piątki dzieci i pracy zawodowej, mieszkając z konieczności w niewielkim miasteczku czasami ,,łykałam" co nieco i próbowałam nadążać. Teraz oglądam , trochę ze zdziwieniem tych pięknych młodych ludzi szukających sedna życia i to w sposób nie wzbudzający przykrych doznań estetycznych w nas starszych, także wierzących osobach. Dziękuję za to i cieszę się, że mogłam na małym ekranie swojego laptopa obejrzeć Was 2 spokojnie 2 razy. Takie moje przemyślenie: te ,,zepsute kobiety", to problem nie tylko wojny, to także ciche, wstydliwie skrywane gwałty, czasami połączone z szantażem ujawnienia bliskim, dzieciom. To ,,piekło , jak teraz się okazuje nie tylko wielu kobiet. A spektakl Kasandra podobał mi się, Trochę miałam problemy z dźwiękiem, myślę ,że nie wszystkie zakłócenia były przez Was zamierzone?
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.