Zuzanna Skolias - zdjęcie

Zuzanna Skolias

9,2 / 10

697 oddanych głosów

fot: Paulina Pajka

Aktorka, wokalistka, autorka muzyki teatralnej. Absolwentka krakowskiej AST (2008). Jako aktorka

współpracuje m.in. z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie,

Teatrem STU w Krakowie, Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Jest współtwórczynią muzyki m.in.

do spektakli na podstawie sztuk Mateusza Pakuły (w reżyserii Evy Rysovej: „Na końcu łańcucha”,

„Twardy gnat, martwy świat”, „Wieloryb The Globe”; w reżyserii Mateusza Pakuły: „Pluton p-brane”,

„Chaos pierwszego poziomu”). Często odpowiada za przygotowanie wokalne i muzyczne aktorów

podczas prób do spektakli (m.in. „Dwanaście stacji” w reż. Evy Rysovej, „Balladyna” w reż. Krzysztofa

Pluskoty). Jako wokalistka i autorka muzyki współtworzyła zespoły Time For Funk i Lord Bemol. Na

swoim koncie ma kilka wydawnictw płytowych oraz role w krótkich metrażach i słuchowiskach. Od 2016

roku współtworzy grupę teatru improwizowanego Impro KRK, działającą pod okiem Steena Haakona

Hansena. Stypendystka Miasta Krakowa oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Laureatka Nagrody Ludwika

za muzykę do spektaklu „Wieloryb The Globe”, skomponowaną w duecie z bratem, Antonisem

Skoliasem.

Wybrane role teatralne:

Balladyna w spektaklu „Balladyna” J. Słowackiego, reż. Krzysztof Pluskota, premiera 2019, Teatr STU w

Krakowie

Gwiazda w spektaklu „Pluton p-brane”, tekst i reż. Mateusz Pakuła, premiera 2018, Teatr Łaźnia Nowa w

Krakowie

Działaczka Greenpeace’u w spektaklu „Wieloryb the Globe” M. Pakuły, reż. Eva Rysova, premiera 2016,

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dzika Śpiewaczka w spektaklu „Twardy gnat, martwy świat” M. Pakuły, reż. Eva Rysova, premiera

2014, Teatr im. Żeromskiego w Kielcach

Spektakle z udziałem tego aktora:

Wieczór IMPRO KRK // scena nocy letniej

Improwizacja

Impro KRK serwuje potężną dawkę dobrego humoru, pozytywnej energii i błyskotliwości. Każdy spektakl powstaje na żywo na oczach publiczności. Podstawową zasadą improwizacji jest spontaniczność, reagowanie na partnerów scenicznych i maksymalna czujność aktorów. Dlatego trudna sztuka improwizacji często leży u podstaw warsztatu wielu wybitnych aktorów. Czerpiąc z sugestii wypływających od widzów (albo z ich szalonych pomysłów), doświadczeń, skojarzeń, wyobraźni, aktorzy tworzą razem niepowtarzalne i nieprzewidywalne show.

CZŁONKAMI GRUPY SĄ: Jacek Englisz, Aleksander Fiałek, Karina Grabowska, Mateusz Janicki, Krzysztof Piątkowski, Wiktor Loga-Skarczewski, Maciej Półtorak, Maciek Sajur, Zuzanna Skolias, Wanda Skorny, Maria Spiss, Olga Szostak, Marta Waldera. Podczas pokazów grupa występuje w różnych składach osobowych.

W związku z procedurą zapewnienia bezpieczeństwa wprowadzoną w trosce o zdrowie widzów i aktorów prosimy o wypełnienie oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Oświadczenie można przesłać drogą mailową na adres bilety@laznianowa.pl, przynieść ze sobą w dniu spektaklu lub wypełnić na miejscu. Dziękujemy za zrozumienie.

Oświadczenie do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Szczegóły

Pluton p-brane // scena nocy letniej

Dramat

Pluton: do niedawna dziewiąta planeta Układu Słonecznego, dziś zaledwie plutoid lub,co gorsza, planeta karłowata. Kiedy w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi pełnoprawny status planety, niejedna osoba uroniła łzę. Historia Plutona miała przecież takie piękne i szalone początki!
Poznajcie Percivala Lowella i Clyde’a Tombaugh, dwóch odkrywców tej nieistniejącej już planety. Do ich spotkania nigdy by nie doszło, gdyby nie surrealistyczna wyobraźnia Mateusza Pakuły. „Tak. To będzie historia kosmiczna. To będzie historia, która się wydarzyła i która jednocześnie się raczej nie wydarzyła. To znaczy, owszem, bazuje na biografii, żywi się tak zwanym prawdziwym życiem prawdziwego człowieka, który naprawdę istniał, ale jednocześnie pozwala sobie na wiele zmyśleń” – czytamy w didaskaliach.
Jedną z głównych ról w spektaklu zagra Jan Peszek, który po latach wraca do Łaźni Nowej (wcześniej oglądaliśmy go w Misji i Wejściu smoka). Pluton p-brane jest debiutem reżyserskim dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły.

W trosce o Wasze i nasze zdrowie dbamy o zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia i Sanepid dla teatrów. Miejsca na widowni są numerowane oraz indywidualnie przyznawane widzom przez pracowników teatru drogą mailową. Widz zobowiązany jest do wypełnienia niezbędnych oświadczeń, w szczególności dot. zgody na przetwarzanie danych osobowych, zapoznania się z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa oraz zgody na pomiar temperatury. Oświadczenie można przesłać drogą mailową na adres bilety@laznianowa.pl, przynieść ze sobą w dniu spektaklu lub wypełnić na miejscu.

Oświadczenie do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Szczegóły

Wieczór Impro KRK

Improwizacja

Występ krakowskiej grupy improwizatorów Impro KRK.
Pierwsze kroki stawiali pod okiem Steena Haken Hansena, wieloletniego przyjaciela i współpracownika Keitha Johnsona. Z trudną ale wspaniałą materią zmagają się aktorzy teatrów krakowskich i nie tylko.

Kilka słów o IMPRO KRK:
Jesteśmy powstałą w czerwcu 2016 roku, krakowską grupą improwizatorów.
NASZ ZESPÓŁ SKŁADA się w większości z aktorów zawodowych, absolwentów krakowskiej PWST.
W swojej pracy bazujemy na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone'a, jednego z NAJBARDZIEJ ROZPOZNAWALNYCH propagatorów teatru improwizowanego na świecie. Naszym mentorem jest Steen Haakon Hansen, wieloletni przyjaciel i współpracownik Jonstone'a.
TECHNIKA, KTÓRĄ PRAKTYKUJEMY opiera się na spontaniczności, tworzeniu scenariusza na oczach widzów. Inspiracją przedstawień są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Dzięki temu widz staje się świadkiem niepowtarzalnego wydarzenia.
Teatr improwizowany leży u podstaw aktorskiego warsztatu. Na świecie zyskał popularność dzięki takim programom jak np. „Whose line is it anyway?”.

Szczegóły

Wieloryb The Globe

Tragikomedia

"Wieloryb. The Globe" z Krzysztofem Globiszem ponownie na scenie Teatru Starego.
Spektakl Mateusza Pakuły w reżyserii Evy Rysovej powraca na scenę Teatru Starego w Lublinie. Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB - wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace'u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże.
"Wieloryb. The Globe" to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. "Szukamy słów wspólnie z Krzysztofem" - mówi Eva Rysova o pracy nad spektaklem. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa i po raz pierwszy pokazany publiczności 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 7-go grudnia 2016 r. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie i był wystawiony po raz pierwszy w ramach 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

Szczegóły

Kowboj Parówka

Podróżując między galaktykami, zanurzymy się także w świat absurdu w spektaklu "Kowboj Parówka" w reżyserii Wiktora Logi-Skarczewskiego. Dżo Mandarynka, lalkarz-fighter, przeszedł na jasną stronę mocy i ma jedno marzenie: chciałby zostać "najfajniejszym typem na świecie". Groteskowe przygody, absurdalny humor, niebezpieczeństwa języka i wytworów jego świata będą towarzyszyły bohaterowi dramatu Mateusza Pakuły w drodze po swój upragniony cel. Odkryjcie z nim surrealne, rządzące się własną logiką światy, skryte pod warstwą z pozoru banalnej rzeczywistości.

Szczegóły