Zbigniew Rymarz - zdjęcie

Zbigniew Rymarz

9,2 / 10

4 oddane głosy

Pianista i kompozytor, zadebiutował a poznańskiej Komedii Muzycznej 31 stycznia 1948 roku akompaniując w "Jasiu u raju bram" Benatzky'ego. Współpracował z wieloma teatrami w Warszawie oraz w innych miastach, a także z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Współtworzył telewizyjne programy muzyczne dla dzieci, współpracował z takimi sławami jak Mieczysław Fogg, Ludwik Sempoliński, Jarema Stępowski i wielu innych.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Anda

Muzyczny

"W Warszawie skandal i zgorszenie. Za pulpitem dyrygenckim operetki warszawskiej kapelmeister w spódnicy! Baba!"

Tak witały Andę Kitschmann stołeczne gazety w 1913 roku. A dzisiaj w 2016 roku na scenie Teatru Polskiego muzyczna, porywająca i pełna humoru opowieść o tej niezwykłej artystce – kompozytorce i pierwszej w historii polskiej dyrygentce.

Samowystarczalna artystycznie w świecie, w którym o wszystkim decydowali mężczyźni, była kolorowym ptakiem swojej epoki. Pisała dla największych : Poli Negri, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Ludwika Sempolińskiego i wielu innych. Stworzyła ponad 2 tysiące piosenek. Ewa Makomaska przypomni te najpiękniejsze i najzabawniejsze.

Spektakl poświęcony jest postaci i twórczości Andy Kitschmann – aktorki kabaretowej, dziennikarki, kompozytorki, pieśniarki, pierwszej polskiej dyrygentki. Szerokiej publiczności Anne Weiner Kitschmann dała się poznać głównie jako autorka tekstów i muzyki licznych kabaretowych piosenek, które wykonywała, z własnym akompaniamentem w popularnych warszawskich kabaretach – "Miraż", "Czarny Kot" i "Argus". Po I wojnie związała się ze środowiskiem artystycznym Lwowa. Od 1918 do 1921 roku pisała utwory dla tamtejszego kabaretu "Czwórka", w którym także występowała. Od 1922 roku pracowała jako dyrygent we lwowskim Teatrze Miejskim, stając się pierwszą Polką, która osiągnęła sukces w tej zdominowanej przez mężczyzn profesji. W 1946 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie współorganizowała "Kabaret siedem kotów" i pracowała na prestiżowym stanowisku kierownika muzycznego krakowskich teatrów, komponując muzykę do wielu spektakli.

Spektakl grany w Cafe Teatr (wejście od ul. Karasia 2).

Szczegóły