Wojciech Krzak - zdjęcie

Wojciech Krzak

8,1 / 10

77 oddanych głosów

Data urodzenia:
01-11-1980 (41 lat)

Polski muzyk i producent muzyczny, autor piosenek oraz muzyki teatralnej. Były członek Kapeli ze Wsi Warszawa, założyciel wraz z Mają Kleszcz projektu IncarNations[1]. Z wykształcenia antropolog kultury. Multiinstrumentalista, gra głównie na skrzypcach, i gitarze lecz również na wielu innych instrumentach. Jest jednym z nielicznych nyckelharpistów w Polsce.

Członek Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Wraz z KzWW zdobywca wielu nagród i wyróżnień m.in. 3 Fryderyki, 2 Machinery, Nagroda Radia BBC, Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej. Jako duet IncarNations współpracował z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Persji, Szwecji. (m.in.: Andriej Sun Zaporożec - 5'nizza, Haddy Nije, Becaye Aw, DJ Feel-X (Kaliber 44). W 2006 wraz z Maciejem Cierlińskim zaproszony został do współpracy z Tony Gatlifem (reżysera filmów Latcho Drom, Vengo, Exils) przy premierze filmu "Transylwania".

W 2007 został zwycięzcą polskiej edycji konkursu British Council - International Young Music Entrepreneur of the Year oraz reprezentował Polskę podczas finału w Wielkiej Brytanii.

W 2008 wraz z Mają Kleszcz jako IncarNations wyprodukował oraz skomponował czwarty studyjny album Kapeli ze Wsi Warszawa - "Infinity" który otrzymał wiele nagród m.in. "Fryderyk" - najlepszy album folk/muzyka świata. Płyta została uznana przez prestiżowy magazyn Popmatters za najlepszy album World Music na świecie w 2009.

Jest autorem muzyki do debiutanckiej płyty zespołu incarNations - Radio Retro, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu tygodnika Polityka podsumowującym albumy wydane w 2010 w Polsce.

W styczniu 2011 Maja i Wojtek nagrali utwór do ścieżki dźwiękowej najnowszego filmu Johna Duigana (reżyser m.in. "Głowa w chmurach" z Penelope Cruz i Charlize Theron).

Od 2012 wraz z Mają Kleszcz zajmuje się również komponowaniem muzyki teatralnej ("Złe sny" - reż. Agata Duda-Gracz (PWST w Łodzi), "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko", reż. Agata Duda-Gracz (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Burza Williama Szekspira

Dramat

Bywają zbrodnie jaskrawe i spektakularne, lecz bywają i takie, o których sam zbrodniarz nie wie, że je popełnił.

Zbrodnię człowieka, który brata pozbawia korony i wyrzuca poza granice ojczystego kraju, każdy potrafi nazwać: to zdrada. Jednak co ze zbrodnią zaniechania, która – choć jej konsekwencje trwają – pozostała niezauważona? Jak rozgrzeszyć zbrodniarza, kiedy nawet on sam nie wie, że jakaś zbrodnia miała miejsce?

Szczegóły

Mary Stuart

Dramat

Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty.

Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart” to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.

Szczegóły