Włodzimierz Twardowski - zdjęcie

Włodzimierz Twardowski

9,1 / 10

212 oddanych głosów

Data urodzenia:
27-03-1953 (69 lat)

Aktor i reżyser, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracował w teatrach dramatycznych w Polsce, a także w Teatrze Pinokio w Łodzi. Obecnie współpracuje z Teatrem Baśniowa Kawiarenka w Łodzi.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Brzydkie Kaczątko

Dla dzieci

Jest to historia łabędziego pisklęcia, które wykluło się w kaczym gnieździe. Ze względu na swój odmienny wygląd i brzydotę zostało wyrzucone z własnego podwórka, gdzie inne kaczki i kury wyśmiewały się z niego i dokuczały mu. W końcu Brzydkie Kaczątko uciekło i trafiało w różne miejsca, nigdzie jednak nie znalazło akceptacji, aż do momentu gdy wyrosło na pięknego łabędzia. Baśń o Brzydkim Kaczątku jest opowieścią o nietolerancji, o odrzuceniu przez grupę, która nie akceptuje odmienności. Jest to także historia o szukaniu własnej, prawdziwej natury. Baśń pokazuje, że każdy może odkryć swoje piękno tylko trzeba być odważnym i umieć podejmować decyzje. Przedstawienie jest baśnią muzyczną, pełną zabawnych piosenek, komicznych postaci i niezwykle kolorowych lalek.
Spektakl współfinansowany przez Wydział Kultury UMŁ.

Szczegóły

Śpiąca Królewna

Dla dzieci

To klasyczna baśń o miłości, walce z przeciwnościami, o odwiecznym marzeniu o królewiczu. Przedstawienie, dzięki dowcipnej scenografii (lalki - mupety i nietypowe maski) nie tylko wzrusza, ale także świetnie bawi. Dużo dobrego humoru wprowadza zaadaptowany tekst - nadopiekuńczy i zakochani po uszy rodzice robią, co mogą, aby zapewnić swojemu wyidealizowanemu dziecku jak najlepsze życie. Ciekawym rozwiązaniem inscenizacyjnym jest udział widzów w spektaklu, którzy sami mogą wcielić się w role dobrych wróżek czy dworzan. Spektakl współfinansowany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Szczegóły

Calineczka

Dla dzieci

Bohaterką baśni jest śliczna Calineczka – dziewczynka o niewielkim wzroście i wielkim sercu. Jest delikatna jak kwiatek, w którym się urodziła. A jednak dzielnie sobie radzi z trudnościami. Już na początku porywa ją ropucha, później chrabąszcz aż zostaje w lesie całkiem sama – głodna i zmarznięta. Nie poddaje się – znajduje schronienie u myszki, której pomaga i ratuje życie jaskółce. Calineczka jest bardzo odważna, nie boi się zawalczyć o własne marzenia. Ucieka z jaskółką z podziemnej nory i znajduje szczęście w krainie elfów.

W przedstawieniu usłyszymy dużo pogodnych piosenek. Nie zabraknie też elementów komicznych - zobaczymy zabawne postaci zwierząt, a także rozmaite techniki lalkowe (marionetki sycylijskie, tintamareski, figurynki i zupełnie nowe formy).

Szczegóły

Ada i Kosmitek

Dla dzieci

Przedstawienie to historia niezwykłej przyjaźni samotnej dziewczynki Ady z mądrym przybyszem z innej planety - Kosmitkiem. Ada mieszka z ukochanym dziadkiem i bratem, bo rodzice chwilowo przebywają za granicą. Dziewczynka czuje się samotna i trochę zagubiona, nie ma koleżanek, a jej starszy brat ma swoje towarzystwo. Ada jest wesoła, ciekawa świata i bardzo odważna. Pewnego dnia ląduje pod jej oknem Kosmitek - niezwykły miś, którego pojazd kosmiczny ma awarię. Ada pomaga wystraszonemu Kosmitkowi. Nie tylko uczy go życia „na Ziemi”, ale także pomaga mu powrócić do domu. Jest bardzo opiekuńcza i nie boi się obcego przybysza.

Przedstawienie uczy, że trzeba pomagać innym ludziom i stworzeniom, być wrażliwym na ich krzywdę. Należy akceptować ich odmienność. Takie odważne postępowanie uczyni nasze życie bogatszym i stanie się wspaniałą przygodą. Zyskamy wielu przyjaciół. Jest to spektakl o ludzkich wartościach: o potrzebie zrozumienia, o współczuciu i miłości.

Przedstawienie jest pełne zabawnych sytuacji i kosmicznych atrakcji (efekty świetlne). Oryginalne i nietypowe kostiumy, dekoracje i lalki z pewnością zaciekawią młodszych i starszych widzów, a klimatyczna i bogata w instrumenty muzyka dopełni charakteru tej kosmicznej bajki.

Obcy świat może być bardzo ciekawy i pouczający.

Szczegóły

Bajki Robotów

Dla dzieci

Zapraszamy do świata robotów. Mieszkają gdzieś w kosmosie, na wyspie gwiezdnej na biegunie galaktycznym, otoczeni murkwiami, pćmami i sepulkami. Jacy są? Zupełnie inni niż ludzie a jednak trochę do nas podobni. Poznajemy dwoje zabawnych przyjaciół –robotów, którzy niespodziewanie trafiają na Ziemię. Opowiadają napotkanym ludziom- widzom kim są i jak żyją. Poznajemy zatem ich świat maszyn i konstruktorów. Między innymi niezwykłą Maszynę Do Spełniania Życzeń.

Przedstawienie powstało na podstawie opowiadania „Wielkie lanie” pochodzącego ze zbioru „Bajki Robotów” Stanisława Lema.

Autor przez świat robotów pokazuje wpływ technologii na życie i przestrzega przed nieprzemyślanym rozwojem techniki. Robi to w bardzo zabawny sposób. Dlatego w spektaklu nie brakuje dowcipnych scen i dialogów. Sam język jest wyśmienity – śmieszny i pełen zaskakujących skojarzeń i niezwykłych słów.

W „Bajkach Robotów” dobro zwycięża, bo zło jest głupie. A głupotą jest chciwość, żądza władzy i sławy. Roboty to my z przyszłości. A może z teraźniejszości?

W spektaklu zobaczymy bardzo ciekawie poruszane lalki hieratyczne. Ich budowa pozwala aktorowi zatrzymać gest lalki w ruchu. Usłyszymy kosmiczno-robotyczną muzykę. I zobaczymy utrzymaną w podobnym stylu scenografię – kostiumy i maszyny. A widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu wydając polecenia maszynie.

We wrześniu mija 100 lat od urodzin Stanisława Lema, dlatego Sejm RP ustanowił 2021 r Rokiem Lema. Książki tego wybitnego pisarza zostały przetłumaczone na 49 języków, a sprzedanych zostało 40 mln egzemplarzy na całym świecie.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich.

Szczegóły

Pinokio - opowieść o chłopcu z drewna

Dla dzieci

Pinokio znany jest na całym świecie. Jest bliski wszystkim ludziom, bo to historia każdego z nas.
Robimy błędy przez całe życie i nigdy z tego nie wyrastamy. Zatem to opowieść o dorastaniu i o podnoszeniu się z każdego upadku.
Wszyscy po trochu jesteśmy jak Pinokio.
Jak nie lubić Pinokia! To wesoły i ciekawy świata urwis, który chce żyć po swojemu i bez przerwy popełnia błędy.
W gruncie rzeczy jest bardzo dobry i wrażliwy, ale też uparty i popada w coraz większe tarapaty.
Przedstawienie przepełnione jest włoskimi klimatami. Muzyka to tarantella i inne utwory wykonane na tradycyjnych włoskich instrumentach (mandolina, akordeon, tamburyn). Lalki pochodzą również z tamtego regionu – to wyrzeźbione z drewna marionetki sycylijskie
(klasyczne i zmechanizowane).
Kostiumy, maski i ruch sceniczny podkreślają dynamiczny i wzruszający charakter tej włoskiej opowieści.

Szczegóły

Do góry nogami, czyli nieznana przygoda Kapturka

Dla dzieci

Prawie każde dziecko zna bajkę o Czerwonym Kapturku. Często jednak rodzice czy opiekunowie wybierając się z dzieckiem na spektakl mają obawy, czy ich latorośl nie wystraszy się wilka?

Realizatorzy przedstawienia wychodząc naprzeciw tym obawom przygotowali zabawny spektakl, w którym wilk chce być dobry i nie chce nikogo zjadać. W związku z tym oglądamy wiele komicznych scen, w których bohaterowie są kompletnie zagubieni i nie potrafią znaleźć się w nowej sytuacji. Domagają się wręcz, żeby wilk ich zjadł i żeby znowu był zły. Oczywiście, jak to bywa w klasycznej baśni, wszystko się dobrze kończy – czyli wilk znowu jest zły.

Szczegóły

Na wyspach Bergamutach- rejs z J. Brzechwą

Dla dzieci

Przedstawienie powstało w oparciu o wiersze Jana Brzechwy. Utrzymane jest w nastroju wakacyjnej beztroski. Na scenie – plaży pojawia się para. Ona – urlopowa elegantka, trochę apodyktyczna i on – obładowany plażowymi akcesoriami, pokorny mąż. Mężczyzna w sposób zupełnie niezwykły znajduje zaproszenie na Wyspy Bergamuty. To magiczne miejsce budzi wyobraźnię naszych bohaterów. Tworzą świat niczym nieograniczonej fantazji, tak jak to bywa w dziecięcych zabawach. Z plażowych akcesoriów powstają miejsca i postacie stworzone przez Jana Brzechwę. Mamy zatem: niezdecydowaną Sójkę, upartych i wiecznie urażonych - Żurawia i Czaplę, Żabę i Doktora z niedorzecznymi radami, a także kompletnie niepasujących do siebie – Bociana i Świnię. Są też postacie – przedmioty kłótliwe i przemądrzałe (Karafka, Stół, Chleb i Noże).

Wszystkie postaci są zabawne i śmieszne. Ukazują nasze ludzkie słabości, wady i zachowania. W przedstawieniu wykorzystano muzykę klasyczną, która znakomicie współgra z komediowymi scenkami. Atrakcją spektaklu jest z pewnością udział widzów w wierszu o Tomie, który zbudował dom.

Szczegóły

Biała foka

Dla dzieci

Scena basni
Spektakle przeznaczone są dla dzieci od 3 lat.

Bohaterem przedstawienia jest bardzo odważna i mądra foka – Kotik. Malec przychodzi na świat na dalekiej północy, gdzieś w mroźnej Arktyce. Zaniepokojeni rodzice martwią się o syna, bo biały kolor jego futra oznacza tylko kłopoty. Tymczasem właśnie białe „upierzenie” ratuje mu życie. Wystraszeni nietypowym wyglądem zwierzątka poławiacze fok oszczędzają Kotika. Nasz bohater postanawia uratować inne foki i wyrusza na wyprawę. Chce znaleźć bezpieczną wyspę bez ludzi. Płynie sam, bo pozostali wątpią w powodzenie. W znalezieniu „wyspy szczęśliwej” pomogą mu inne zwierzęta: sowa śnieżna, mors, koń morski i krowa morska.

Przedstawienie o Kotiku jest historią o odwadze, o pokonywaniu własnych słabości, ale też o sile przyjaźni i mądrej, rodzicielskiej miłości. Opowieść o białej foce uwrażliwia także młodego widza na środowisko, w którym żyje. Wskazuje, że człowiek nie powinien traktować zwierząt w sposób bezmyślny.

W spektaklu zobaczymy przesympatyczny świat zwierząt polarnych. Zaczarują nas nie tylko lalki i maski, ale także muzyka i piosenki z dużą dawką pozytywnej energii.

Szczegóły

Alibaba i 40 rozbójników

Dla dzieci

To jedna z najsłynniejszych baśni, pochodząca ze zbioru "Tysiąca i jednej nocy". To opowieść o szlachetnym Ali Babie i jego chciwym bracie, o rozbójnikach i skarbach w Sezamie. Ali Baba żyje pięknie - kocha ludzi, jest pogodny, zadowolony z życia, cieszy się tym, co przynosi świat. W jednej chwili z biedaka staje się bogaczem, ale nie ma to dla niego większego znaczenia. Dla Ali Baby prawdziwe bogactwo to być dobrym człowiekiem. Spektakl, dzięki muzyce i niezwykłej scenografii (dywanowe aranżacje, kostiumy, lalki żyworękie) przenosi widza w świat magicznej Persji z jej arabskimi mądrościami i prawdami, bliskimi również nam wszystkim.

Szczegóły

Kot w butach

Dla dzieci

Jest to historia o mądrym i sprytnym kocie. Bohaterem baśni jest Janek, syn młynarza. Jego ojciec na starość podzielił majątek: najstarszemu synowi ofiarował młyn, średniemu osła a Janek dostał tylko kota. Jednak okazuje się, że kot jest niezwykły. Nie tylko umie mówić, potrafi też latać i jest najlepszym przyjacielem na świecie. Pomaga swojemu mało zaradnemu panu osiągnąć sukces. Dzięki sprytnym podstępom i fortelom kota biedny Janek poślubia córkę króla.

Baśń pokazuje dzieciom, że nie można poddawać się przeciwnościom losu. Cały czas trzeba działać i szukać nowych rozwiązań. Dużo więcej można osiągnąć sprytem i inteligencją niż bogactwem. Trzeba wierzyć w siebie, być odważnym i mieć przyjaciół. Nie ma wtedy rzeczy niemożliwych.

Tym razem zabieramy widzów w baśniową podróż do Francji, do Paryża. Usłyszymy zatem walce i tanga paryskie z charakterystycznym brzmieniem akordeonu. Zobaczymy aktorów w kostiumach z lat 20 typowych dla bohemy paryskiej tego okresu. Z pewnością oczarują widzów lalki – marionetki sycylijskie misternie wyrzeźbione w drewnie. Całość przedstawienia wypełnią zabawne piosenki i śmieszni bohaterowie.

Szczegóły

Żabi cesarz

Dla dzieci

Bohaterem baśni jest syn biednych, chińskich chłopów, który posiada niezwykły dar – potrafi przewidywać przyszłość. Niemniej tuż po urodzeniu zamienia się w żabę i staje się dla rodziców prawdziwym utrapieniem. Ale właśnie dzięki wielkiej odwadze i sprytowi żaba dokonuje rzeczy niemożliwej – zmienia wygląd, poślubia córkę cesarza i zasiada na tronie.

Opowieść o żabie wskazuje młodemu widzowi, że warto być odważnym i walczyć o swoje szczęście bez względu na okoliczności. W spektaklu dzieci mają okazję poznać chińską kulturę i tradycję - orientalną muzykę, piękne, jedwabne kostiumy, pacynki, maski i niezwykły teatr cieni. Ponadto widzowie nie tylko włączani są w akcję, ale też mają wpływ na jej przebieg, układając niejako fabułę.

Szczegóły

Wesoła Nowina

Dla dzieci

Przedstawienie pełne urokliwej prostoty przenosi widza w atmosferę niezwykłych Świąt Bożego Narodzenia, przepojonych rodzinnym ciepłem, miłością i prawdziwym wzruszeniem. Młody widz ma okazję poznać tajemnicę Bożego Narodzenia, zrozumieć charakter Wigilijnej Nocy - wzajemnego wybaczania. W przedstawieniu są i pastuszkowie, i Herod, Anioły i Diabeł, a także Święta Rodzina, do której przybywają niezwykli, baśniowi goście. W spektaklu usłyszymy większość najbardziej znanych kolęd, a widzowie będą mogli je zaśpiewać razem z aktorami.

Szczegóły

Sekret detektywa – na tropie zaginionych książek

Dla dzieci

Akcja sztuki dzieje się w bibliotece, do której przychodzą dziwni czytelnicy. Bibliotekę prowadzi zabawna, „zakochana” w książkach pani, która ujawnia młodym czytelnikom tajemnice tego miejsca.

I właśnie w trakcie jednego ze spotkań z młodymi czytelnikami (widzami) giną książki. Do akcji wkracza detektyw Nosek. To on wraz z bibliotekarką znajduje szyfry, które zaś prowadzą do zaginionych książek.

Kto ukradł książki? Kto podłożył szyfry? Kim jest tajemniczy dziadek- czytelnik? Wszystko okaże się w finale przedstawienia, kiedy również detektyw i bibliotekarka zainscenizują historie z zaginionych książek („Paweł i Gaweł”, „Kruk i lis”, „Bajka o rybaku i rybce”). Do inscenizacji posłużą lalki żyworękie, pacynki i muppety.

Przedstawienie będąc zabawną opowieścią sensacyjną jest w istocie pochwałą czytania. Ukazuje fantastyczny świat książek, który nie tylko bawi, uczy, przynosi pocieszenie, ale przede wszystkim prowokuje do marzeń, uwrażliwia i wzbogaca.

W spektaklu wykorzystano znane utwory muzyki klasycznej (P. Czajkowski, D. Szostakowicz, A. Chaczaturian, E. Grieg). Niezwykły klimat tworzą też kostiumy aktorów stylizowane na czasy Sherlocka Holmesa. W przedstawieniu zagrają też widzowie, którzy będąc świadkami kradzieży - wytropią z detektywem zaginione książki.

Szczegóły

O wilku i 7 koźlątkach

Dla dzieci

Któż nie zna baśni o 7 koźlątkach, które zostały same i mimo przestróg mamy wpuściły wilka do domu. To nie tylko opowieść o nieposłuszeństwie ale także o byciu ostrożnym w kontakcie z nieznajomym. Baśń niesie przede wszystkim jednak pocieszenie, że niezależnie od tego jak wielki będzie strach opiekun powróci by pomóc dziecku w nieszczęściu.
Przedstawienie dzięki zabawnym kostiumom i nieoczekiwanym przeobrażeniom aktorów ukazuje, jak łatwo można dać się nabrać innym ludziom, którzy często udają kogoś innego. W rozśpiewanym spektaklu nie tylko zobaczymy postaci z baśni (zabawne lalki na sprężynach), ale także poznamy braci Grimm i klimat epoki w jakiej tworzyli.

Szczegóły

Lokomotywa-podróż z Julianem Tuwimem

Dla dzieci

Przedstawienie powstało w oparciu o poezję dla dzieci Juliana Tuwima. Jeden z najbardziej znanych wierszy „Lokomotywa” stał się motorem tej teatralnej podróży.
Głównymi bohaterami jest zabawna para – energiczna, trochę nerwowa żona i jej podporządkowany, nieco powolniejszy mąż. Małżonkowie wybierają się na wakacje i spóźniają się na pociąg. To wydarzenie pozwoli im wybrać się w zupełnie inną, trochę zwariowaną podróż w świat poezji.
Dzieci usłyszą znane wiersze Juliana Tuwima, a także wezmą udział w inscenizacji jednego z nich. Z pewnością dużo zabawy dostarczą widzom śmieszne dialogi – wieczne utarczki małżeństwa i problemy z jakimi borykają się pasażerowie pociągów.
Spektakl tworzy głównie gra aktorów, a także duża ilość rekwizytów jakimi się posługują. Dużym atutem jest wykorzystanie w przedstawieniu muzyki klasycznej, dobrze współgrającej z żywym charakterem sztuki.

Szczegóły

Dlaczego słonie mają trąby - opowieści afrykańskie

Dla dzieci

Przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie opowiadań „Takie sobie bajeczki” R. Kiplinga (autora m.in. „Księgi dżungli”, laureata nagrody Nobla).
Są to trzy zabawne opowieści: o słoniątku, które było bardzo ciekawe; o wyjątkowo leniwym wielbłądzie i o niezbyt rozgarniętym i łatwowiernym wielorybie. Autor opowiada dzieciom, że zwierzęta kiedyś wyglądały zupełnie inaczej. Słonie nie miały trąb, wielbłądy garbów – a wieloryby zjadały nie tylko ryby. To właśnie te cechy sprawiły, że zwierzęta dziś wyglądają zupełnie inaczej. Poprzez zachowania zwierząt młody widz poznaje świat ludzi. Dowie się, że warto być ciekawym, że lenistwo nie popłaca, a głupota do niczego dobrego nie prowadzi.
W przedstawieniu usłyszymy zabawne piosenki w afrykańskich rytmach i zobaczymy kilkanaście dowcipnie skonstruowanych lalek w kolorach i wzorach typowych dla tej kultury.

Szczegóły

Czerwony Kapturek

Dla dzieci


Spektakl dla dzieci w wieku 3-10 lat


Jest to spektakl o najbardziej znanej baśniowej bohaterce, która drogo zapłaciła za lekcję samodzielności. Nie posłuchała przestróg mamy - zboczyła z drogi i rozmawiała z nieznajomym. Czerwonego Kapturka zachwycił nie tylko las, ale także jego mieszkańcy. Wilk, w przedstawieniu, jest bowiem niepozbawionym uroku artystą, w którym jednak odzywa się jego prawdziwa natura. Spektakl przenosi widzów w klimat lat 20-tych, wypełnionych zabawą, charlestonem i kawiarnianą cyganerią. Technika zastosowana w spektaklu to marionetki sycylijskie i maski. Widzowie również wezmą udział w przedstawieniu - zagrają "drogę" Czerwonego Kapturka do babci. Całość dopełniają zabawne piosenki i gra na gitarze "na żywo".

Szczegóły

Byczek Fernando

Dla dzieci


Spektakl dla dzieci w wieku 5-10 lat„Byczek Fernando” to klasyka literatury dla dzieci. Tekst przedstawienia inspirowany jest utworem amerykańskiego autora Munro Leaf’a (ang. „The story of Ferdinand”).

Bohaterem opowieści jest łagodny byczek Fernando, który choć nie chce brać udziału w corridzie to, wbrew swej woli, właśnie tam trafia. Jego zabawni i waleczni koledzy – byki marzą o corridzie i namawiają Fernando do walki. Tymczasem on nie lubi się bić i woli zajmować się ogrodem. Nawet kochająca go mama – krowa nie może namówić syna do zmiany decyzji. Jak Fernando poradzi sobie na corridzie, okaże się w finale spektaklu.

Opowieść o byczku Fernando przekazuje nam, że należy robić to, co się kocha i odważnie sprzeciwiać się woli większości – a zatem warto być wiernym własnym ideałom i nie starać się zadowalać innych.

Przedstawienie pełne jest zabawnych postaci i komicznych sytuacji. Usłyszymy też dowcipne piosenki w charakterze prawdziwie hiszpańskim (gitary, kastaniety, trąbki). Całość dopełnią kolorowe kostiumy i lalki - utrzymane w podobnym, andaluzyjskim klimacie.

Szczegóły