Weronika Krówka

8,5 / 10

180 oddanych głosów

Spektakle z udziałem tego aktora:

Kram z piosenkami

Dramat

„Aż dziw, jak nie umiemy bawić się teatrem i jak mało mamy dlań miłości. Z większości postulatów, krytyk i kategorycznych żądań wyłania się ideał S c e n y pięknej nieraz i ambitnej, lecz nieodmiennie ponurej. Bo choć właśnie spośród uczniów Schillera wywodzi się większość naszych wybitnych realizatorów, prawie żaden z nich nie podziela miłości mistrza do owych pełnych uroku wodewilów, piosenek i tańców, które kojarzą się dziś niesłusznie z pojęciem lżejszej muzy, a które są przecież kwintesencją teatru” (Marta Fik).

Być może teatr wziął się z dytyrambu na cześć Dionizosa, lecz nasza kultura codzienna żyje piosenką i nie chodzi tylko o talent-show i Internet, ani nawet o radio. Leon Schiller zbierał codzienne piosenki podśpiewywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku. W końcu wprowadził tę amatorską i popową twórczość na Scenę Narodową jako „Kram z piosenkami”. Zbiór ten wystawia się jednak rzadko i szczerze mówiąc, nikt tych piosenek nie pamięta. Wypadły z obiegu. Została za to po nich książka. Jak dostać się na scenę przy pomocy dawnych szlagierów? Czy można uczestniczyć, śpiewając swoją ulubioną piosenkę? Twórcy do współtworzenia spektaklu zaprosili mieszkańców Pragi.

Szczegóły

Cezary idzie na wojnę, reż. Cezary Tomaszewski

Performance

Nagrodzony na Boskiej Komedii w 2017 roku spektakl objechał cały świat, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne przyjęcia. Rewelacyjne wykonanie “Pieśni domowych” Stanisława Moniuszki i przesłanie obalające mury nietolerancji nagradzali owacjami na stojąco widzowie w Nowym Jorku, Monachium i Santiago de Chile. Radosne i energetyczne przedstawienie Cezarego Tomaszewskiego to najlepsze otwarcie dla tęskniących za żywym teatrem –  jeśli coś może nam może pomóc wspólnie zwalczyć wirusową depresję – to będzie to “Cezary idzie na wojnę”!

----------------------------------
Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach zadania Scena Prezentacji KW.

Szczegóły

Cantata Negra

Dramat

Muzyczny spektakl na jednego aktora i pianistkę, (Łukasz Szczepanowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Weronika Krówka, pianistka i performerka) utrzymany w duchu perwersyjnego niemieckiego przedwojennego kabaretu, który w kilku autorskich piosenkach, monologach i figurach gimnastycznych opowie historię ‘innego’ - odszczepieńca, niedopasowanego, niezrozumianego, który nie potrafił się dostosować do świata czy systemu który odbiera jako opresyjny. Człowieka w poczuciu zdrady skazanego na samotność i odrzucenie które w zderzeniu z wykluczającym społeczeństwem i w niesprzyjających warunkach rodzą rewolucje, terror, bestię.

Spektakl o cenie nonkonformizmu, sprzeciwu normom i bezkompromisowości w ospałym, egoistycznym, pełnym hipokryzji świecie. Jak również o oszukiwaniu siebie, walce z samym sobą i z owym nie umiejącym już porozumiewać się światem.
O niebezpieczeństwach czających się w braku czujności i nieumiejętności rozpoznania przez zapatrzone w siebie społeczeństwo zagrożeń, które takie stany rodzą.

Cantata Negra oprócz mocnej bazy w inspiracji światem mrocznego i groteskowego muzycznego weimarskiego kabaretu, oscyluje w duchu fascynacji niemieckim ekspresjonizmem zwłaszcza nurtu społecznego (kammerspielfilm) – filmami Langa, Murnaua i Picka, teatrem Wedekinda i Brechta, malarstwem Kokoschki czy Schiele.

Cantata Negra w swoim założeniu jest „spektaklem podróżnym”, pozbawionym, jak nasz bohater, stałego zameldowania, obwoźnym teatrem cudów który swoje podwoje otworzy zawsze w innej lokacji- zakładamy miejsca najdziwniejsze i najbardziej ekstremalne. Każda nowa lokacja otwiera pokazowi nowe znaczenia, nadaje mu nowy kontekst, czyniąc każdy z nich niepowtarzalnym, zupełnie wyjątkowym doświadczeniem, za każdym razem innym i opatrzonym z tego tytułu kolejnym #numerem.

Szczegóły

Teoria smutnego chłopca, reż. Cezary Tomaszewski

Performance

Młody mężczyzna, bohater (lub antybohater) porzuca swój dom w środku nocy, zostawiając ukochanej list pożegnalny. Gdy wyjeżdża z miasta, wrony obsypują go śniegiem zrzucanym z dachów. Rozpoczyna on swoja bolesną wędrówkę, w nieustannej torturze wspomnień minionego szczęścia. Niekonwencjonalna historia miłosna, nieidealne pary, duża ilość śniegu, piosenki, tańce i psy.

Szczegóły