Viktor Davydiuk - zdjęcie

Viktor Davydiuk

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Charkowie i Białoruskiej Państwowej Średniej Szkoły Choreografii, w klasie Urana Azimova. W sierpniu 2007 roku podjął pracę na stanowisku solisty baletu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym stworzył partie w spektaklach: La Sylphide (chor. A. Bournonville), Niebezpieczne związki (chor. K. Pastor), Things I Told Nobody (chor. I. Galili), Kilka krótkich sekwencji (chor. J. Przybyłowicz), Motyle (chor. R. Beer), Stworzenie świata (chor. U. Scholz), Jezioro łabędzie (chor. Kenneth Greve) czy Cztery ostatnie pieśni (chor. R. van Dantzig).

Pierwszymi stworzonymi przez niego choreografiami była Carmen Suita G. Bizeta/R. Szczedrina (2013) oraz Postój kawalerii I. Armscheimera (2014). W maju 2017 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się premiera baletu Trojan, do którego muzykę skomponował Gabriel Kaczmarek. Od 2014 roku pełni funkcję pedagoga a od 2016 – asystent choreografa w Teatrze Wielkim w Poznaniu, współtworząc takie spektakle, jak Macbeth (reż. O. Fredj), Anna Karenina (chor. T. Kajdański) czy Legenda Bałtyku (reż. i chor. Robert Bondara). Na co dzień współpracuje również ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź jako choreograf i pedagog.

W 2017 roku jego choreografia do Pór roku J. Haydna została zaprezentowana w ramach Birgitta Festival w Talinie.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Alicja w Krainie Czarów

Dla dzieci

Powieść Lewisa Carolla o małej dziewczynce, która podążając za białym królikiem trafia do pełnej dziwów krainy jest powszechnie znana i cieszy się niegasnącą popularnością. Tym razem tunel króliczej nory zaprowadził Alicję na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie odbyła się prapremiera nowej inscenizacji tego znakomitego dzieła literackiego.
Jest to widowisko baletowo-operowo-akrobatyczne, w którym obok zawodowych wykonawców zobaczymy także uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Artytyczno-Akrobatycznej oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.
Spektakl przenosi odbiorcę do tajemniczej krainy baśni, czarów, niesamowitych zdarzeń, będąc przy tym opowieścią o poszukiwaniu przyjaźni i własnej tożsamości, adresowany jest do widzów w każdym wieku. Powieści Carrola jest jednym z pierwszych dzieł adresowanych równocześnie do dzieci i dorosłych, dzięki wielopoziomowej narracji poznańska inscenizacja zachowuje tę cechę pierwowzoru literackiego. Alicja zabierze widzów na drugą stronę lustra do onirycznego świata dziecięcej wyobraźni, za którym tak często w dorosłym życiu tęsknimy.
Na scenie zobaczymy ponad 150 wykonawców, niezwykłe kostiumy i scenografie. Muzykę do spektaklu skomponował Gabriel Kaczmarek, wykonywana będzie przez Sinfoniettę Polonię pod batutą Cheung Chau. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Anna Niedźwiedź.

Szczegóły

Królowa Śniegu

Królowa Śniegu. Dla europejskich odbiorców – historia klasyczna. Doskonały przykład literackiej ilustracji odwiecznego konfliktu dobra ze złem. Opowieść interesująca, bo wyjątkowo plastyczna i przejmująco opowiedziana. Przynależność do kanonu literatury dziecięcej, często powodowała strywializowane jej treści. Co jednak jeśli potraktować ją jako uniwersalną opowieść o wartościach ważnych zarówno dla najmłodszych i najstarszych widzów ?
W przedstawieniu udział wezmą zawodowi wykonawcy i nie mniej profesjonalnie przygotowani uczniowie Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

Szczegóły