Teresa Dzielska - zdjęcie

Teresa Dzielska

8,7 / 10

3 oddane głosy

Wiek: 45 lat

Polska aktorka telewizyjna i teatralna.

Jest (od 2000 roku) absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a od 2002 roku występuje na deskach Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za 2019 rok.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Efekt

Dramat psychologiczny

Gościnnie w Teatrze WARSawy spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Przemysł farmaceutyczny i środowisko lekarskie pozwalają sobie na kreowanie nowej rzeczywistości. Egzystencji pełnej kontroli oraz manipulacji. Młodzi ludzie zrzekają się praw do decydowania o sobie, swoich uczuciach i emocjach. Nie wiedzą, którędy dotrzeć do prawdy. Powoli zatraca się granica między prawdą a fikcją. Czynniki zewnętrzne przejmują totalną władzę nad człowiekiem. Świat zwariował? A może to odpowiedni moment, aby po raz kolejny pochylić się nad odwiecznym dylematem: serce czy rozum?

Szczegóły

Niesamowite przygody Robaczka Kłaczka

Najnowsza premiera dla najmłodszych to Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka Roberta Dorosławskiego.
Wraz z grupą robaczkowych przyjaciół poznajemy ich świat, marzenia i troski. Główny bohater - Kłaczek opowiada widzom swoją historię, podczas której przeżywa mnóstwo zabawnych, ale i niebezpiecznych przygód… Co prawda spełnia swoje marzenia, ale na koniec opowieści dochodzi do wniosku, że można marzyć i poznawać świat, jednak najważniejsze jest być sobą i mieć prawdziwych przyjaciół, którzy pospieszą z pomocą w każdej, nawet najtrudniejszej, sytuacji.
Pouczająca opowieść o przyjaźni wraz z piosenkami i magiczną scenografią to zabawa, ale i edukacja w zaczarowanym świecie bajkowego teatru!

Szczegóły

W starych dekoracjach

Tragedia

Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru Kartoteki, dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu „W starych dekoracjach”.

Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator, który z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej zaskakujących wyborów literackich.

W jego najnowszym przedstawieniu, w główną postać podróżującego po Rzymie i własnym życiu Bohatera, wciela się znakomity aktor Henryk Talar, który w Częstochowie świętował jubileusz pracy artystycznej.

„Pierwszym pomysłem było sięgnięcie do „Kartoteki”. Spowodowałem, że Henryk Talar przeczytał raz jeszcze ten dramat i (…) to on podsunął myśl, by skoncentrować się na relacji Bohatera z kobietami. Spodobało mi się i tak zacząłem czytać inne teksty. I okazało się, że w tym jest sens, że da się wyłonić z prozy Różewicza motyw podsumowania, pewnego rozrachunku z życiem, trochę jak w „Kartotece”, ale przez pryzmat niezałatwionych spraw z kobietami.” (Igor Gorzkowski)

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym.

„Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim wyposażyło mnie w przekonanie, że w teatrze można od czas do czasu wypuścić się na pomysły, które przychodzą z impulsu skojarzeniowego, że można, a nawet nieraz trzeba, pozwolić sobie na coś zupełnie odlotowego”.

Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70., ale sceniczna narracja rozbita jest na wiele przenikających się poziomów czasu, przestrzeni.

„Chcemy stworzyć spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach.” (Igor Gorzkowski)

Szczegóły