Tadeusz Kwinta - zdjęcie

Tadeusz Kwinta

8,3 / 10

6 oddanych głosów

Data urodzenia:
18-10-1938 (83 lat)

Absolwent krakowskiej PWST. Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, reżyser, scenarzysta, autor wierszy dla dzieci. W latach 1986-1990 był dyrektorem artystycznym krakowskiego Teatru Bagatela. Ma na swym koncie ponad 250 ról teatralnych, w tym: Tartuffe w Świętoszku Moliera (reż. T. Burnatowicz), Arturo Ui w Karierze Artura Ui B. Brechta (reż. M. Górkiewicz), Papkin w Zemście A. Fredry (reż. S. Igar), Harpagon w Skąpcu Moliera (reż. J. Sopoćko), Puk w Śnie nocy letniej W. Szekspira (reż. L. Zamkow), Lejzorek w Burzliwym życiu Lejzorka Rojtszwańca I. Erenburga (reż. W. Ziętarski), Feuerbach w Ja, Feuerbach T. Dorsta (reż. K. Jasiński). Jest autorem 40 programów telewizyjnych. Był także jednym z filarów Piwnicy Pod Baranami od początku istnienia kabaretu. W Kabareciku Olgi Lipińskiej wsławił się kultową rolą Myszowatego. Przez dziesięć lat był aktorem Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Pracował we wszystkich krakowskich teatrach, a także w warszawskim Teatrze Komedia.

W latach 1990-2004 był również aktorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie zagrał w takich spektaklach jak m.in.: Burza W. Szekspira (reż. J. Goliński), Apokryf wigilijny (reż. M. Fiedor), Obóz wszystkich świętych T. Nowakowskiego (reż. M. Grabowski), Wesele Figara P. de Beaumarchais (reż. A. Polony), Wielka magia E. de Filippo (reż. B. Hussakowski), Marat/Sade P. Weissa, Stracone zachody miłości W. Szekspira (reż. T. Bradecki), Pastorałka na nowy wiek B. Maja (reż. K. Orzechowski), Chory z urojenia Moliera (reż. G. Pampiglione). Tadeusz Kwinta zagrał też w wielu filmach, m.in. w Monidle (reż. A. Krauze), Południku zero (reż. W. Podgórski), Wiosna panie sierżancie (reż. T. Chmielewski), Rodzinie Leśniewskich (reż. J. Łęski), Syzyfowych pracach (reż. P. Komorowski), Trzech szalonych zerach (reż. W. Skrzynecki). Jest laureatem wielu nagród, wśród których do najważniejszych należą: I Wielka Nagroda Publiczności i II Nagroda Jury na IX F.T.M.F. w Szczecinie (1974), „Złoty Ekran” (1983), „Srebrny Światowid” (1984). Otrzymał także odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (1976), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Wtorkowy Salon Teatralny z Tadeuszem Kwintą. Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca

Monodram

UWAGA: W cenie biletu wino i zakąska lub kawa i ciastko do wyboru! Teatr Nowy Proxima oraz Kawiarnia Literacka zapraszają w każdy wtorek o godz. 19:00 na Wtorkowy Salon Teatralny przy Krakowskiej 41. Nasz nowy cykl to wyjątkowa forma spotkania ze sztuką. Wyobraźcie sobie przedwojenną scenę kawiarnianą, gdzie goście oglądali największe ówczesne sławy racząc się winem (lub czymś mocniejszym) i zajadając pyszne przekąski. Na stolikach przykrytych śnieżnobiałymi obrusami płoną świece, a po sali krąży kelner, zbierając zamówienia. Marzy nam się takie właśnie zmysłowe połączenie wszystkich rodzajów sztuki, łącznie z kulinarną.

Gdzie jest mój Homel? to monodram aktorsko-wokalny, stworzony w oparciu o książkę Erenburga pt. Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca. Jest to opowieść "krawca mężczyźnianego" z Homla, którego porwał w szeroki świat wiatr historii, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swego narodu. Spektakl pełen jest muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy. fragment...

TADEUSZ KWINTA – aktor, reżyser, autor scenariuszy telewizyjnych, utworów scenicznych i wierszyków dla dzieci. Występował w teatrach krakowskich i warszawskich. Przez lata związany m.in. z Piwnicą pod Baranami, Teatrem Cricot 2, Kabaretem Olgi Lipińskiej, oraz innymi kabaretami. Laureat wielu nagród (m.in.: Złoty Ekran, Srebrny Światowid).

Szczegóły

Chory z urojenia

Komedia

Doskonałe dzieło mistrza gatunku, Moliera, obśmiewającego w swoich komediach głupotę, zacofanie, obłudę i podłość, dającego zawsze świetny i kipiący żartem argument na rzecz postępu. Chory z urojenia porusza bardzo aktualny temat samotności, paradoksu życia, pychy i próżności człowieka.

W dzisiejszym zagmatwanym świecie wszyscy jesteśmy "chorzy", bo zbyt często jesteśmy samotni. Pampiglione mówi nam o tym w atmosferze głębokiego rozbawienia, w feerii Molierowskiego humoru, poprzez śmiech pełen mądrej refleksji, która pozostanie z nami nawet po wygaszeniu świateł teatralnej rampy. W roli tytułowej jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - Andrzej Grabowski. W pięknym wnętrzu Teatru im. J. Słowackiego rozbawia nas francuski autor, w polskim wykonaniu z domieszką włoskiej pikanterii.

Szczegóły

Gdzie jest mój Homel?

Musical

Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru,poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, czyli opowieści małego „krawca mężczyźnianego” z Homla, którego porwał w szeroki świat wiatr historii. A zarazem opowieść o człowieku, który broni swej godności humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swego narodu. Może też być odczytywany jako metafora Żyda Wiecznego Tułacza.

Spektakl pełen muzyki i charakterystycznych piosenek aktorskich, wielce zróżnicowanych w świetnej interpretacji – Barda ” Piwnicy pod Baranami ” z muzyką kompozytora Andrzeja Zaryckiego.
Warstwę muzyczną uzupełnia żydowski humor, poezja i mądrość życiowa, sowizdrzalska przekora i szczypta zadumy.

Szczegóły