Stefan Szmidt - zdjęcie

Stefan Szmidt

8,4 / 10

124 oddanych głosów

Data urodzenia:
11-08-1943 (78 lat)

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1965 roku. Tego samego roku debiutował w warszawskim Teatrze Klasycznym w inscenizacji "Ondyny" Jeana Giraudoux. Był związany z tym teatrem do 1971 r. Później zagrał wiele rozmaitych ról na scenach teatrów warszawskich: Rozmaitości (1971-73) i STS. W latach 1974-76 występował w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie. Od 1978 do 2009 r. był w zespole aktorskim Teatru Polskiego w Warszawie.

Zagrał w ponad 70 filmach i serialach, m.in. rolę generała Bora Komorowskiego w "Generale Nilu", Mściwoja w "Starej Baśni", Turzyckiego w "Przedwiośniu", wachmistrza Skrzetuskiego w "Ogniem i mieczem" i Kostka Bawolika w serialu "Dom".

Stefan Szmidt, żona Alicja i ich córka Dominika założyli Fundację Kresy 2000. Dzięki ich staraniom, w 1997 roku został otwarty Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu. Stał się on miejscem, do którego zjeżdżają wybitni polscy artyści i utalentowana młodzież. Fundacja Kresy 2000 przygotowała widowiska: "Pożegnanie sitarzy, co się nazywa żałosne" i "Powitanie sitarzy, co się nazywa radosne". W 2000 roku Rada Miasta Biłgoraj nadała aktorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

W 2012 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Zemsta

Komedia

"Zemsta" to spektakl zbudowany na wyrazistych osobowościach aktorskich. Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn budują wielobarwne, złożone sylwetki protagonistów, łącząc tradycję teatru fredrowskiego z dystansem do konwencji w jakiej zwykło się grywać Fredrę.

Najsłynniejsza i najbardziej żywotna komedia Aleksandra Fredry. Napisana w latach 30-tych XIX wieku, doczekała się do dziś niezliczonych adaptacji scenicznych, telewizyjnych i filmowych. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, w którym opisana została historia poprzednich właścicieli, dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów i Skotnickich, a kres wieloletnim zatargom dał w 1630 roku ślub Mikołaja Firleja i Zofii Skotnickiej.

"Zemsta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego to druga w roku jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego propozycja zderzenia romantycznego repertuaru z wrażliwością współczesnego odbiorcy – pierwsza to "Irydion" w reż. Andrzeja Seweryna.

Najsłynniejsza komedia Fredry jest głęboko osadzona w tradycji sceny przy ul. Karasia i tworzy kierunek myślenia o linii repertuarowej sceny Teatru Polskiego od blisko stu lat. Najnowsza inscenizacja pozwoli na nowo postawić pytania, niezmienne od stuleci: czy polskość to wieczny spór? Czy polskość to piekło sąsiedzkości?

Szczegóły

Król Lear

Tragedia

Jedna z najwybitniejszych tragedii Williama Szekspira na scenie Teatru Polskiego. Reżyseruje legenda europejskiej reżyserii teatralnej - Jacques Lassalle. W roli głównej Andrzej Seweryn.

Datowane na lata 1603-1606 dzieło Williama Szekspira uchodzi za jeden z najwybitniejszych tekstów dramatycznych w historii. "Król Lear" oparty jest na mitycznej postaci Llyra - króla Bretanii, którego los utrwalono w kulturze w postaci licznych celtyckich podań. "Król Lear" doczekał się niezliczonej liczby realizacji i adaptacji teatralnych. Jedna z najbardziej znanych inscenizacji tego tekstu w minionym wieku była dziełem Petera Brooka, słynna z zapisu filmowego, przygotowanego przez reżysera. "Król Lear" był też podstawą literacką jednego z najwybitniejszych filmów w historii kina – filmu "Ran" w reżyserii Akiry Kurosawy.

Dramat Szekspira to bolesna analiza kruchej istoty ludzkiej godności, zagubionej w świecie bez Boga, gdzie granice między wywyższeniem a upadkiem, rozsądkiem a szaleństwem, porządkiem a chaosem ustalają tylko niedoskonali ludzie. Lear – dotąd potężny władca – zrzekając się korony rezygnuje z poczucia bezpieczeństwa jakie dawał mu urząd. Nagle zmuszony jest mierzyć się ze sobą i światem jako zwykły człowiek.

W polskim teatrze tekst Szekspira przeżywa renesans zainteresowania wśród reżyserów. W ostatnich latach, na motywach "Króla Leara" swoje spektakle przygotowywali m.in. Piotr Cieplak, Grzegorz Bral i Krzysztof Warlikowski. Teatr Polski w Warszawie rozpoczął powojenną recepcję "Króla Leara" – w 1962 roku na deskach naszej sceny odbyła się pierwsza inscenizacja tej tragedii po zakończeniu drugiej wojny światowej. W spektaklu reżyserowanym przez Zygmunta Hübnera rolę tytułową zagrał Jan Kreczmar.

Szczegóły