Romuald Krężel - zdjęcie

Romuald Krężel

8,6 / 10

14 oddanych głosów

Romuald Krężel jest artystą działającym w polu sztuk performatywnych. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Giessen (Niemcy) na Wydziale Choreografii i Performensu. Porusza się wokół tematu pracy w sztuce i bada relacje pomiędzy sztuką a zmianami klimatycznymi, a efekty jego działalności artystycznej umiejscowić można na przecięciu współczesnego teatru, performensu, choreografii i sztuk wizualnych.

Współpracował do tej pory z artystami takimi jak Monica Duncan, Emmilou Roßling, Markus Öhrn, Weronika Szczawińska czy grupą Komuna//Warszawa. Jego prace były prezentowane w wielu prestiżowych instytucjach i na licznych festiwalach w Europie, m.in.: HAU Hebbel am Ufer i Performing Arts Festival w Berlinie, Spielart w Monachium, w Hellerau w Dreźnie, Kunstlerhaus Musounturm i Kunstverein we Frankfurcie, Thèâtre de la Cité Internationale w Paryżu, w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie czy na Festiwalu Malta w Poznaniu.

Romuald był uhonorowany licznymi stypendiami artystycznymi i badawczymi, m.in. Nowego Teatru w Warszawie, Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska), czy WimmelResearch-Fellowship ufundowanym przez Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Mikro Teatr: Finał

Performance

Komuna// Warszawa zaprasza na podsumowanie projektu MIKRO TEATR. Dwunastu reżyserów wraz z zaproszonymi do współpracy artystami przygotowało przedstawienia podporządkowane paru precyzyjnie określonym warunkom: spektakl nie trwa dłużej niż 16 minut, zespół wykonawców składa się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, cztery reflektorów, jeden rzutnik wideo, jedna, niewielka walizka rekwizytów i niewielki budżet.
W ramach podsumowania swoje spektakle zaprezentują: Weronika Szczawińska i Piotr Wawer Jr, Anna Smolar, Romuald Krężel i Monica Duncan, Marcin Liber, Wojtek Ziemilski oraz 10.12 Anna Karasińska.

PROGRAM:
Weronika Szczawińska i Piotr Wawer Jr "tempo tempo"
Anna Smolar "Mikro Dziady"
Romuald Krężel i Monica Duncan "La Dolce Vita"
Marcin Liber "Niewypowiedziana na Śląsku mowa balkonowa Adolfa Hitlera"
Wojtek Ziemilski "Przedstawienie"
Anna Karasińska "Urodziny" (UWAGA: tylko 10.12)

-----
Kuratorem projektu Mikro Teatr jest Tomasz Plata.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Szczegóły

Mikro Teatr 3: Krężel, Liber, Gańczarczyk

Performance

8 i 9 października Komuna// Warszawa zaprasza na trzecią odsłonę cyklu „Mikro Teatr”. Tym razem rezultat ćwiczeń z samoograniczenia, czyli trzy mikro przedstawienia zaprezentują: Iga Gańczarczyk, Romuald Krężel i Marcin Liber.

„Mikro Teatr” to ćwiczenia z samoograniczenia – mówi kurator przedsięwzięcia, Tomasz Plata. Na zaproszenie Komuny// Warszawa kilkunastu uznanych twórców polskiego teatru przygotuje przedstawienia, które podporządkują się paru precyzyjnie określonym warunkom.

Spektakl „Mikro Teatru” nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół wykonawców może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden rzutnik wideo, jedna, niewielka walizka rekwizytów. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki. Jeden wieczór „Mikro Teatru” to trzy różne spektakle. Na cykl w 2016 roku składa się sumie 12 mikro przedstawień. Pierwsze pokazy miały miejsce w kwietniu i spotkały się z bardzo gorącą reakcją publiczności i dobrym przyjęciem przez krytyków.

Szczegóły