Olga Sawicka - zdjęcie

Olga Sawicka

7,6 / 10

67 oddanych głosów

Ukończyła warszawską PWST w roku 1985. Po sezonie 1984/85 spędzonym w Teatrze Studio lata 1985-1990 to okres pracy w Teatrze Dramatycznym. Zagrała tam m.in. Agnieszkę w Ósmym dniu tygodnia, Elwirę w Don Juanie, Cecylię w Niebezpiecznych związkach i Marysię w Gwieździe za murem. W latach 1990-93 była aktorką stołecznego Teatru Polskiego (tu m.in. Panna Młoda w Weselu, Doryna w Świętoszku, Mańka w Ślubie), a w latach 1993-2000 Teatru Współczesnego (Lilli w Miłości na Krymie, Michasia w Mieszczaninie szlachcicem, Jenny we Wszystko w ogrodzie). Od roku 2000 jest aktorką Teatru Powszechnego. Grywa również gościnnie w spektaklach teatrów impresaryjnych: krakowskiego STU (Kochany kłamca), poznańskiej Sceny na Piętrze (Ławeczka) i stołecznych: Za Dalekiego (Edith i Marlene), Starej Prochowni (Wariat i zakonnica) i Prezentacji (Kolacja u przyjaciół). W swoim dorobku ma role w filmach fabularnych (...jestem przeciw, Po upadku Andrzeja Trzosa Rastawieckiego) i spektaklach Teatru TV (Masza w Czajce, Salomea w Horsztyńskim) przygotowywanych pod kierunkiem m.in. Izabelli Cywińskiej, Jana Englerta, Zbigniewa Zapasiewicza, Jerzego Markuszewskiego.

Od kilku lat jest również wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, w 2012 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Ostatnio można zobaczyć ją

w Nieskończonej historii.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Miłość na Krymie l #WspieramKulture

Tragikomedia

Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na facebooku Teatru Współczesnego: KLIKNIJ TUTAJ
"Nie ulega wątpliwości, że "Miłość na Krymie" w reżyserii Erwina Axera jest jednym z nielicznych jasnych punktów mijającego sezonu teatralnego w Warszawie. To poważne przedstawienie, ze świetną rolą Zapasiewicza, cieszące się ponadto sukcesem u publiczności."
Andrzej Wanat
Teatr nr 6, czerwiec 1994 r.

"Akt pierwszy, utrzymany w klimacie czechowowskim, dzieje się w roku 1910, akt drugi - w 1928, trzeci zaś - we współczesnych nam czasach rozpadu sowieckiego imperium. Bohaterką sztuki jest historia i to pisana przez duże "H" - powstanie oraz upadek jednego z dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku. Ale na tle epickiej, rozległej perspektywy Mrożek rysuje zarówno jednostkowe losy ludzkie, jak i wizerunek tytułowej miłości - którą uosabia Tatiana - jako siły niezniszczalnej, wręcz matafizycznej. Drugą niezwykle ważną postacią dramatu jest Zachedryński, inteligent, który najpierw próbuje zdystansować się wobec Historii, a potem służy systemowi, by w końcu paść jego ofiarą (zostaje zesłany do łagru).

W warszawskim Teatrze Współczesnym ta właśnie, bogata psychologicznie postać jest spoiwem spektaklu. Gra ją wspaniale Zbigniew Zapasiewicz, który pokazuje zarówno wrażliwość i rozumność Zachedryńskiego, jak też jego skłonność do konformizmu.

To przedstawienie, w reżyserii Erwina Axera i scenografii Ewy Starowieyskiej,
w ogóle odznacza się wysokim poziomem aktorstwa, do czego zresztą
od dawna przyzwyczaił nas Teatr Współczesny."
Barbara Osterloff
Twój Styl nr 9, wrzesień 1994 r

Szczegóły

Mała rzecz a cieszy

Komedia

POZNAJCIE SUSAN. Susan Love dobiega pięćdziesiątki („nowej trzydziestki”), lubi dobrą muzykę i czarno-białe filmy. Pracuje w angielskim sklepie charytatywnym, miejscu szczególnym, w którym każda oddana rzecz ma swoją historię i jest sprzedawana na cele dobroczynne. Susan pragnie miłości. Mąż odszedł do innej, nastoletnia córka się buntuje. Drugiej połówki szuka więc podczas express randek.
POZNAJCIE FRAZERA. Współpracownika Susan, zawsze gotowego jej wysłuchać, choć on sam bywa skryty. Sklep urządza z miłością. Marzy o projektowaniu kostiumów filmowych.
POZNAJCIE MARJORIE. Elegancką, energiczną damę z nieco lepszych sfer. Szefową Susan i Frazera, która potrafi dostarczyć im emocji nawet wypiekanymi przez siebie babeczkami.
POZNAJCIE DAVIDA. David mieszka niedaleko sklepu charytatywnego, właściwie po sąsiedzku. Pewnego dnia po raz pierwszy przekracza jego próg, nie spodziewając się, jak to pozornie mało znaczące wydarzenie wpłynie na przyszłość…
POZNAJCIE SPEKTAKL „MAŁA RZECZ A CIESZY”. Wyrazistych głównych bohaterów i cały korowód barwnych postaci drugoplanowych. Akcję rozpisaną na trzy dni jednego roku. Pełną czaru, angielskiego humoru i wdzięku opowieść o poszukiwaniu szczęścia, które czasem jest bliżej niż nam się wydaje.

Szczegóły

Goście w Polskim: Życie: Trzy wersje

Komedia

„Życie: trzy wersje” to pozornie prosta i niepozbawiona komediowych tonów, ale w rzeczywistości pełna napięć historia, która zawiera wiele spostrzeżeń na temat naszej codzienności, odsłaniając tym samym prawdę o człowieku.

Sztuka Yasminy Rezy ukazuje trzy warianty tej samej kolacji z udziałem dwóch par małżeńskich, Soni i Henryka oraz Inez i Huberta. Kluczowe dla rozwoju wydarzeń kwestie umieszczone w części pierwszej, przybierają zgoła odmienny przebieg i finał w następnych dwóch odsłonach. Obserwujemy jak pozornie nieistotne szczegóły powodują, że dobrze wychowani bohaterowie pokazują swoje prawdziwe oblicze, idą za emocjami i finalnie nie mogą nad nimi zapanować. Zmagania reguł społecznych z niezmienną od wieków ludzką naturą zmieniają towarzyskie spotkanie w pole bitwy, na szczęście tylko na słowa…

Słowem – KOMEDIA z czterema świetnymi rolami!

Szczegóły