Modest Ruciński - zdjęcie

Modest Ruciński

8,5 / 10

11 oddanych głosów

Data urodzenia:
24-03-1979 (43 lat)

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2004). Debiutował w 2003 w nowej wersji spektaklu muzycznego Andrzeja Strzeleckiego Złe zachowanie. Od ukończenia studiów do roku 2013 w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zagrał w przedstawieniach m.in.: Ryszard II w reżyserii Andrzeja Seweryna, Happy End w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, Wiele hałasu o nic w reżyserii Macieja Prusa, Tartuffe i Lorenzaccio w reżyserii Jacques'a Lasalle'a, oraz w roli Konstantina Trieplewa w Mewie w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Od 2013 aktor Teatru Studio w Warszawie.

Wystąpił również w musicalu Taniec wampirów w reżyserii Romana Polańskiego w Teatrze Roma, gdzie zagrał w roli Herberta. W teatrze Polonia występował w spektaklu Bagdad Cafe w reżyserii Krystyny Jandy. W dubbingu znany jako Orochimaru z anime Naruto. Popularność przyniosła mu rola właściciela psa w filmie Trzy minuty. 21:37.

16 lutego 2013 uhonorowany przez swoje rodzinne miasto tytułem Ambasadora Stalowej Woli.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Wbrew swojej woli

Dramat

"Wbrew swojej woli” to najnowsza produkcja Grupy Supermarket, w której ofiara staje się katem, a kat ofiarą - przybliżone zostaną dwie prawdziwe, dokumentalne historie z czasów wojny - Caleka Perechodnika i Alexa Kurzema. Historie te, w obliczu konfliktów toczących się coraz bliżej granic Europy, nie tyle przywracają pamięć o wojnie, ile zachęcają, aby stawiać sobie pytania: co bym zrobił, gdyby wojna wybuchła? Czy jestem gotów zabić w obronie bliskich? Czy istnieje większe i mniejsze zło? Pamięć o wojnie powoli zmienia się w wyobrażenia. Płacz, strach, odarcie z godności ustępują miejsca bohaterskiej śmierci na froncie, patetycznej muzyce, która miesza się na przemian z uniesieniem i wzruszeniem, deklarowanych przez aktorów przed kamerą. Wojna to jednak co innego: czasem ofiara staje się katem, a kat ofiarą. Wojna to większe zło. Większe od wszystkiego, co znamy.

„Wbrew swojej woli” nie ukazuje znanych historii, to opowieści o ludziach, których „zmieliło” koło Historii. Ich historie, autentyczne i wstrząsające, pokazują, że przez potworność wojny nikt nie przejdzie suchą stopą. Młodzi, ze świetlaną przyszłością, z oczami szeroko otwartymi na świat, muszą z dnia na dzień dokonać wyboru. Czy wybiorą dobrze? Jakie będą kryteria ich wyboru? Calek Perechodnik, inżynier, w czasie wojny żydowski policjant w Otwocku, w czasie pacyfikacji getta stracił żonę i córkę. Zostały wywiezione do Treblinki. Nie dołączył do nich. Alex Kurzem, łotewski Żyd, urodzony ledwie trzy lata przed wybuchem wojny, zostaje przygarnięty przez wyjątkowo okrutne komando SS i towarzyszy swoim oprawcom.

– Nie umiem sobie wyobrazić wojny. Natarczywości strachu, decyzji do podjęcia, które z dnia na dzień wystawiają człowieczeństwo na próbę. Nie wiem czy bym przeżył. Nie jestem też w stanie powiedzieć jaka jest cena mojego życia. Znalazłem jednak historię, która do mnie przemówiła. Poruszyła jakąś strunę, która cały czas drży. Dziś zdaję sobie sprawę z faktu, że to przedsięwzięcie ekstremalne – mówi Jakub Kamieński, pomysłodawca projektu.

Spektakl będzie miał formę dokumentalną. Jakub Kamieński będzie też tworzył na żywo wystawę, tak zwany „exhibit”, która będzie równocześnie interaktywną scenografią do spektaklu. Spektaklowi w Teatrze Soho towarzyszyć będzie debata, dotycząca narracji historycznych oraz roli artysty wobec faktów.

Spektakl Grupy Supermarket.

Szczegóły