Mirosław Czyżykiewicz - zdjęcie

Mirosław Czyżykiewicz

8,4 / 10

10 oddanych głosów

Data urodzenia:
01-03-1961 (61 lat)

Polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Debiutował w swoim rodzinnym mieście w zespole "Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki". Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-83) i Warszawie (1984-87), działał w studenckim ruchu artystycznym. Potem związany przez pewien czas z III Programem PR i programem "Zgryz" Macieja Zembatego.

Pierwsze jego wiersze zostały opublikowane w „Radarze” w roku 1986. W 1995 i 1996 brał udział w koncercie Kraina łagodności na festiwalu w Opolu.

Oprócz pisania własnych tekstów komponuje muzykę do wierszy Josifa Brodskiego, wykonuje też utwory Włodzimierza Wysockiego w polskich tłumaczeniach. Stale współpracuje z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.

Artysta jest jednym z przedstawicieli nurtu polskiej poezji śpiewanej. W twórczości prezentuje refleksyjne podejście do życia jako do tematu. Do oceny jego postawy artystycznej reprezentatywne są opinie związane z wydaniem albumu Ave. Zauważono w wykonanych przez niego interpretacjach osobiste widzenie otoczenia, oryginalną publicystykę komentującą teraźniejszość, subtelne erotyki według własnych i cudzych tekstów, dopełnione autoironicznym stosunkiem do własnego nieporadnego wchodzenia w emocjonalną dojrzałość.

Laureat nagród, m.in. FAMA w 1986 i 1987, „Mateusza” – nagrody muzycznej Programu 3 Polskiego Radia w 1990 r., nagrody im. J. Kaczmarskiego (2004 jako pierwszy laureat).{

Spektakle z udziałem tego aktora:

Koncert Zaduszkowy: Mirek Czyżykiewicz Solo

Koncert

Mirek Czyżykiewicz jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej.
Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie. Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz.

Biografia Mirosława Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA), I nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych.
Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

Mirek Czyżykiewicz- śpiew, recytacje, gitara
Program:
Kompilacja utworów z trzech autorskich płyt Mirka Czyżykiewicza i najnowszej
„Ma cherie”:
SUPERATA – AVE – ALLEZ
Autorzy:
Mirek Czyżykiewicz, Joseph Brodski (w przekładach: Stanisława Barańczaka,
Katarzyny Krzyżewskiej i Wiktora Woroszylskiego), Thomas Hardy
(w przekładzie Stanisława Barańczaka), Konstanty I. Gałczyński,
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Roman Kołakowski, Jacek Kaczmarski,
Jan Wołek, Przemysław Borkowski, Włodzimierz Wysocki, Cyprian K. Norwid, Zbigniew Herbert.

Szczegóły

Biała Lokomotywa

Musical

Koncert-spektakl „Biała Lokomotywa” jest próbą opisania losu, jednego z najciekawszych polskich poetów Edwarda Stachury, poprzez jego piosenki, prozę, poezję, wspomnienia, fragmenty listów.

Przedstawienie pokazuje, ewolucję jego myślenia o świecie od młodzieńczej euforii poprzez dojrzałą refleksję aż do całkowitego zwątpienia zakończonego samobójczą śmiercią.
"Jestem autorem muzyki, reżyserem i twórcą scenariusza. Mam poczucie pewnego uprawnienia do tej roli, bo byłem wieloletnim artystycznym partnerem i przyjacielem poety. Większość piosenek wykonanych w tym spektaklu powstało w czasie naszej wspólnej pracy, jeszcze za życia poety ( „Życie to nie teatr”, „Nie Brookliński most” „Już jest za późno nie jest za późno”). Choć biografia Stachury ma wymiar tragiczny, przedstawienie pokazuje niezwykłą barwność tej postaci, jej witalność, dynamikę i zaangażowanie w świat wartości" powiedział Jerzy Satanowski.

Szczegóły