Michał Pepol - zdjęcie

Michał Pepol

8,8 / 10

5 oddanych głosów

wiolonczelista, aranżer, członek Royal String Quartet. Wraz z zespołem koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie i Wiedniu, Palais des-Beaux-Arts w Brukseli); występuje w ramach renomowanych festiwali, takich jak: BBC Proms, Schleswig Holstein, Rheingau, Perth International Arts Festival (Australia). Recitale kwartetu transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, BBC Radio 3 oraz w telewizji MEZZO. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Festiwalu Kwartesencja, który stwarza miejsce nie tylko dla klasycznego repertuaru, ale także dla poszukiwań i eksperymentów (zamówienia nowych utworów u m.in. P. Szymańskiego, M. Stańczyka, W. Blecharza, A. Kwiecińskiego, Z. Koniecznego, ale także projekt z Kayah). Związany jest z brytyjską wytwórnią Hyperion, dla której nagrał albumy z kompletem kwartetów Szymanowskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, Szymańskiego i Mykietyna. Płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez światową krytykę (m.in. płyta miesiąca w BBC Music Magazine, dwukrotnie Editor’s Choice w Gramophone). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie (projekt Nowa Warszawa ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem), od 2015 występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi (scena koncertu, podczas której wykonywana jest Kartka z albumu Pawła Mykietyna). Współpracuje z wieloma artystami. Z Bartkiem Wąsikiem współtworzy duet Dwóchgłos, z którym wystąpił m.in. na festiwalu Pomada oraz w ramach serii koncertów W brzask w warszawskiej Królikarni. Brał także udział w projekcie Slavox Karola Radziszewskiego i Adama Walickiego. Dźwięk odnaleziony, pierwszy solowy projekt wiolonczelisty, miał swoją premierę w listopadzie 2016. W czerwcu 2017 odbyły się pokazy jego kolejnego autorskiego projektu – koncertu/filmu/performansu Milczenie syren w duecie z Magdaleną Cielecką w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Natomiast latem 2017 roku światło dzienne ujrzał film Among Angels, z muzyką zaaranżowaną i wykonaną przez Michała, zrealizowany w Puszczy Białej wraz z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem. Michał Pepol od 2003 roku prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Francuzi

Dramat

Teatralna wyprawa Krzysztofa Warlikowskiego w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej świadomości i tożsamości.
Początkiem jest monumentalna powieść Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, która portretuje społeczeństwo w trakcie fundamentalnej zmiany związanej z utratą znaczenia dawnej hierarchii, eksplozją jawnego antysemityzmu, a przede wszystkim wybuchem pierwszej europejskiej wielkiej wojny. Nawiązując do stwierdzenia Gilles’a Deleuze’a, że powracają jedynie ci zmarli, których nazbyt szybko i nazbyt głęboko zakopano, Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.
Równoległość czasu i zmagania, które prowadził z materią czasu Proust zobowiązują do tworzenia sytuacji równoległych. Ideą spektaklu nie jest tworzenie scenicznego ekwiwalentu powieści, ale znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru. Pogrążeni wśród czasu, który nie ma struktury linearnej, zbliżamy się do radykalnego obrazu Prousta, w miejscu do tego idealnym, w którym krążą energie społeczne i duchowe, czyli w teatrze.


Premiera: 21 sierpnia 2015 w ramach Ruhrtriennale, interdyscyplinarnego festiwalu w Zagłębiu Ruhry pod arytystycznym kierownictwem Johana Simonsa.
Polska premiera: 3 października 2015

Szczegóły