Mateusz Trembaczowski - zdjęcie

Mateusz Trembaczowski

8,8 / 10

6 oddanych głosów

Wiek: 33 lat

Aktor. Współpracuje z Teatrem Barakah w Krakowie. Lepiej znany z filmu Róża.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Dzwonię do moich braci

Dramat

Grudzień 2010 roku. W Sztokholmie miał miejsce akt terroru i dla Amora oraz innych Szwedów o arabskim wyglądzie nic nie będzie już takie jak przedtem. Terrorysty jeszcze nie ujęto, może też zginął przy wybuchu bomby, ale mógł mieć pomocników i oni mogą skrywać się wszędzie. Gdzie więc ich szukać jeśli nie wśród ludzi o podobnym wyglądzie. Jak muszą czuć się młodzi Szwedzi o arabskim wyglądzie, którzy widzą lęk i nieufność w spojrzeniach mijanych przechodniów? Szwecja boryka się z bardzo wzmożoną agresją skierowaną przeciw imigrantom. Jest zazwyczaj Agresja tłumiona, skrywana pod grzecznym uśmiechem, nie wyrażona a jednak bardzo brutalna i raniąca.

I co ten tekst napisany przez Szweda o tunezyjskim pochodzeniu może znaczyć dla nas dzisiaj, dla Polaków w 2019 roku? Spektakl w lekki i często dowcipny sposób próbuje znaleźć odpowiedź i spotkać nas twarzą w twarz z naszym wewnętrznym lękiem przed obcym.

Szczegóły

Hotel Kijów

Dramat psychologiczny

To tekst, który powstał w ramach zajęć z dramaturgii z prof. Olgą Katafiasz. Tekst jest kompilacją fragmentów współczesnych ukraińskich powieści i esejów ("Moscoviady" i "Diabeł tkwi w serze" J.Andruchowycza, "Niezwykłych" i "Z tego można by zrobić kilka opowieści" T.Prochaśki, "Depeche Mode" S.Żadana oraz "Siomgi" S.Andruchowycz).


Wątki z powieści zaadaptowano w historię o ukraińskich twórcach, którzy zaproszeni do hotelu – domu pracy twórczej w podziemiach Kijowa przez tajemniczego mecenasa, muszą zmierzyć się z tym, co oznacza wolność i potrzeba tworzenia. W podziemnym hotelu są bezpieczni, oddzieleni od tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie (sytuacja zaczyna się zimą, w okolicach wydarzeń na Majdanie). Jednak to bezpieczne schronienie może oznaczać pułapkę – próbę przejęcia kontroli nad ich twórczością. Jest to zarówno wypowiedź na temat tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jak i uniwersalna opowieść o konieczności wypowiadania własnej opinii niezależnie od warunków.

Szczegóły