Mateusz Nowak - zdjęcie

Mateusz Nowak

9,0 / 10

1 oddany głos

Aktor-monodramista. We współpracy z reżyserem Stanisławem Miedziewskim zrealizował dwa spektakle w poetyce teatru jednego aktora: „teatralność” (2011) oraz „Od przodu i od tyłu” (2014). Spektakle przyniosły mu kilkanaście nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (WROSTJA, Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie i in.) oraz Tytuł „Wydarzenie Kultury STRZAŁY 2014” plebiscycie lubelskiej Gazety Wyborczej. Swoje monodramy prezentował ponad sto razy w Polsce i zagranicą (Albania, Armenia, Czechy, Kuwejt, Mongolia, Słowacja, Turcja, Ukraina).
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Od przodu i od tyłu

Monodram

Monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Spektakl zagrany dotychczas 83 razy w Polsce i zagranicą. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie).

Szczegóły