Marek Barbasiewicz - zdjęcie

Marek Barbasiewicz

9,2 / 10

52 oddanych głosów

Od 1997 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1968). Aktor Teatru Nowego w Łodzi (1968–1979) oraz scen warszawskich – Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza (1979–1981) i Teatru Polskiego (1981–1997).

Współpracował z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Muzycznym Roma, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Komedia, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury, Capitol, Syrena oraz z poznańską Sceną na Piętrze, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Tartuffe albo Szalbierz

Komedia

Krewka satyra i bezczelność języka; aktorski kunszt i wysmakowana scenografia. Świeże spojrzenie na arcydzieło w nowym przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.

Gorzka komedia Molière’a tak poruszyła współczesnych, zwłaszcza dewotów, że Ludwik XIV na pięć lat zabronił jej grania. Jacques Lassalle przywołuje obraz XVII-wiecznej Francji. Przytłumione światło pada na szacowne wnętrza i wykwintne stroje z epoki. Ale najważniejsi są aktorzy – prowokują na widowni śmiech, który obnaża hipokryzję, odsłania manipulacje i okrucieństwo. Okazuje się, że historia wytrawnego łgarza i demonicznego obłudnika jest wciąż aktualna.

Szczegóły