Małgorzata Pieczyńska - zdjęcie

Małgorzata Pieczyńska

8,4 / 10

27 oddanych głosów

Data urodzenia:
04-05-1960 (60 lat)

Małgorzata Pieczyńska, aktorka teatralna i filmowa . Absolwentka warszawskiej PWST .

Jeszcze jako studentka stanęła pierwszy raz przed kamerą u boku Franciszka Pieczki i Olgierda Łukaszewicza w ekranizacji powieści Żeromskiego ,,Wierna Rzeka” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film został wstrzymany na wiele lat przez cenzurę ,tymczasem aktorka wcielała się w kolejne role w wybitnych ekranizacjach polskiej literatury.

,,Trzy Młyny,, wg Iwaszkiewicza w reż. Jerzego Domaradzkiego,

,,Jezioro Bodeńskie,, wg Dygata w reż. Janusza Zaorskiego( z udziałem Kaliny Jędrusik ,Jana Englerta, Krzysztofa Pieczyńskiego ,Joanny Szczepkowskiej),

,,Komediantka”, wg Reymonta w reż. Jerzego Sztwiertni (z udziałem Beaty Tyszkiewicz, Grażyny Szapołowskiej ,Bronisława Pawlika ,Władysława Kowalskiego).

Doświadczeni partnerzy z planów zdjęciowych stali się także najwspanialszymi jej nauczycielami- Janusz Gajos w ,,Piłkarskim Pokerze”, Zbigniew Zapasiewicz i Piotr Fronczewski w ,,Barytonie , oba filmy w reżyserii Janusza Zaorskiego , Marek Kondrat w ,,Ekstradycji,, w reż. Wojciecha Wójcika. Aktorka wystąpiła w wielu innych filmach m.in. w ,,Quo Vadis,, Jerzego Kawalerowicza, w ,,Pannie Nikt ,,Andrzeja Wajdy ,w ,,Dekalogu,, Krzysztofa Kieślowskiego, w “Nadzorze” Wiesława Saniewskiego.

Często pojawia się w filmach reżyserów młodszego pokolenia m.in. “Big Love” Barbary Białowąs oraz w serialach m.in. ,,Psie serce,, ,, Pensjonat Pod Różą,, ,,Na dobre i na złe,, ,,Kopciuszek,, “Kryminalni”, ,,Na Wspólnej,,, ,,Rezydencja,,, ,,Szpilki na Giewoncie,, , “Chichot Losu”, “M Jak Miłość” ,,Prawo Agaty,,, “Hotel 52″ ,”Komisarz Alex” .

W teatrze debiutowała główną rolą żeńską w słynnym spektaklu ,,Mefisto” wg Klausa Manna w Teatrze Powszechnym w Warszawie .Grała również w Teatrach Ateneum ,Syrena i Bajka.

Małgorzata Pieczyńska jest laureatką wielu nagród m. in. jednej z najważniejszych nagród aktorskich : Nagrody im Zbyszka Cybulskiego.

Za jeden z największych sukcesów uważa zagranie jedenastozgłoskowcem w języku szwedzkim głównej kobiecej roli w dramatycznym przedstawieniu w Teatrze Orion w Sztokholmie.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Upiór w kuchni

Komedia

Mały angielski pensjonat na peryferiach miasta. Dystyngowana starsza pani i jej przesympatyczna córka, ich tajemniczy goście mający niejedno na sumieniu, niewyjaśnione zaginięcia oraz upiorna zagadka w tle...

Kto nie pamięta słynnego Teatru Sensacji „Kobra”, który gromadził w poniedziałkowe wieczory przed telewizorami miliony widzów? Jedną z jego najpopularniejszych premier był spektakl „Upiór w kuchni” Janusza Majewskiego z 1993 roku z Ireną Kwiatkowską w roli tytułowej. Dziś przenosimy tę niezwykłą komedię z dreszczykiem na deski Teatru Kamienica, tworząc prawdziwie wyjątkowe widowisko łączące w sobie elementy kryminału, thrillera i angielskiej komedii.

Morderstwo doskonałe podobno nie istnieje, podobno... Teatralna iluzja, surrealistyczna przestrzeń i odwieczne pytanie- kto jest winny i co się stało z ofiarą? Zabójcze niespodzianki i zaskakujące zwroty akcji, których nie powstydziliby się mistrzowie filmów grozy. Reżyserii podjął się Tomasz Sapryk.

"Upiór w kuchni" to idealna propozycja dla tych, którzy lubią się śmiać i bać jednocześnie, jak również dla tych, którzy chcą poczuć się częścią kryminalnej intrygi i doświadczyć teatralnej magii.

Szczegóły

Pokrewieństwo dusz

Tragedia

Oparta na dramacie Fedry opowieść o związku dojrzałej kobiety i młodego mężczyzny. Zauroczenie, fascynacja, niezwykły trójkąt ONA - ON - Jej przyjaciółka, a Jego matka.

Szczegóły

Kolacja dla Głupca

Komedia

Tytułowa „kolacja dla głupca” ma być jedną z wielu, które we wtorkowe wieczory Pierre Brochant, bogaty wydawca i człowiek sukcesu, urządza ze swoimi wpływowymi przyjaciółmi. Na każdą zapraszają wyjątkowych nieudaczników, będących nieświadomymi niczego obiektami kpin i uczestnikami konkursu na największego frajera. Jak to często w komediach bywa, nieoczekiwany splot wydarzeń powoduje,niespodziewany zwrot akcji, w wyniku którego nie dochodzi do zaplanowanej kolacji a spotkanie głównych bohaterów Pierra Brochanta i Francoisa Pignona przeradza się w arcyzabawny spektakl. W komiczny sposób ukazuje bohaterów, ich słabości i wady.
KOLACJA DLA GŁUPCA–to hit teatralny, od lat grany na deskach wielu światowych teatrów! To znakomita gra aktorska, wartka, zabawna akcja i zaskakujący finał.

Szczegóły