Małgorzata Brożonowicz - zdjęcie

Małgorzata Brożonowicz

5,5 / 10

14 oddanych głosów

Studia – filologia rosyjska na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dyplom aktora – lalkarza Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie

Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Obecnie związana z Teatrem Lalki, Maski i Aktora „Groteska”, Teatrem Barakah, a wcześniej również z Teatrem STU, Teatrem Młodych.

Oprócz ról wykonywanych w różnych technikach lalkarskich, masce oraz żywym planie szczególnie bliskie są aktorce spektakle muzyczne. Od 8 lat z ogromnym zaangażowaniem współpracuje z młodzieżą gdzie zrealizowała m.in. przedstawienia na podstawie tekstów Sofoklesa, Potockiego czy Bułhakowa, zajmując raz pierwsze i dwukrotnie drugie miejsce w festiwalach teatrów młodzieżowych. Od kilku lat związana ze Studiem Teatralnym działającym przy Teatrze „Groteska”.

W czasie pracy w „Grotesce” podejmowała często próby reżyserskie, współpracując z wieloma reżyserami. W 2004 r. nominowana była do nagrody Złotej Maski. W 2005 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za wkład dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach

Dla dzieci

Kopciuszek jest jedną z uroczych, klasycznych baśni. Opowiada o osieroconej przez matkę dziewczynce, którą macocha i dwie przyrodnie siostry nazywają pogardliwie Kopciuszkiem. Pewnego dnia król organizuje bal, podczas którego królewicz ma wybrać sobie żonę. Wtedy u biednej dziewczynki pojawia się dobra wróżka i za sprawą czarów przemienia ją w piękną pannę, która wzbudza zachwyt wszystkich uczestników balu, włącznie z królewiczem. Czas jednak płynie bardzo szybko, zbliża się północ i Kopciuszek musi wracać, zanim czary utracą swą moc. Wybiegając w pośpiechu gubi pantofelek. Królewicz postanawia odnaleźć wybrankę serca za pomocą znalezionego bucika. Wkrótce Kopciuszek zostaje żoną królewicza...
Głównym motywem baśni jest wiara w ingerencję sił pozaziemskich, które karzą złych, a nagradzają dobrych. Rolę tę spełnia dobra wróżka , która w czarodziejski sposób odmienia zły los sieroty. W ten sposób zostają nagrodzone dobroć, wyrozumiałość i pracowitość.
Kopciuszek znany jest na świecie w blisko 700 wersjach. Najbardziej znana jest ta z XVII w. Charlesa Perraulta oraz z XIX w. braci Grimm. Znane są też opracowania muzyczne tematu autorstwa Prokofiewa i Rossiniego. Tymczasem twórcy spektaklu wykorzystali własna wersję sceniczną. Losy biednej sierotki, którą gnębiła macocha i dwie przyrodnie siostry, przedstawione zostały w barwnej opowieści, przeplatanej piosenką i tańcem. Kolorowe kostiumy, piękne lalki zmieniająca się dekoracja i efekty specjalne stanowią o atrakcyjności spektaklu.

Szczegóły

Wkrótce nadejdzie ten czas

Tragikomedia

„Ależ, ja nie krytykuję sposobu, w jaki robisz te rozmaite rzeczy. Ja krytykuję i wymachuję moją szablą i protestuję dlatego, że ty generalnie nic nie robisz, że mimo tysięcy obowiązków domowych siedzisz spocona, zaśliniona, nad kłębkiem wełny, i robisz na drutach ocieplacz jaj”.

Trzydziestopięcioletnia Rebekka umie tylko to, czego nie umie jej mąż Hilbert. Dlatego otrzymuje od Hilberta, który umie wszystko, prezent urodzinowy w postaci bardzo efektywnej pomocy domowej, dynamicznej dziewicy, Ody. Natomiast Hilbert nie lubi ani żony Rebekki, której podstawowym zajęciem jest obsesyjne robienie na drutach ocieplacza jajek, ani jej byłego męża, dobrodusznego wędkarza Johna, który gorąco kocha „wieczną tułaczkę” – Ingrid. Dlatego Hilbert uprawia seks z ukochaną Johna, a nie z własną żoną.

„Wkrótce nadejdzie ten czas” Line Knutzon, nazywanej duńskim Mrożkiem, jest prapremierową skandynawską produkcją krakowskiego Teatru BARAKAH. To surrealistyczna i absurdalna komedia-dreszczowiec o powierzchownym życiu współczesnego małżeństwa, powielanych trywialnościach, stereotypowych kłótniach, niezrealizowanych marzeniach, zaniedbanej miłości i utracie poczucia upływającego czasu.

Szczegóły