Katarzyna Żytomirska - zdjęcie

Katarzyna Żytomirska

8,3 / 10

3 oddane głosy

Pisarka, etnolog, aktorka teatru Scena Lubelska 30/32 ("Kalevala", "Dawid", "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", "Tango Muerte", "Czarna Mańka", "Królowa Przedmieścia", "Wiech na 103", "Róża ze Skaryszewskiej", "Ferajna pana Dropsa", "100-noga i spółka"). Członek Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Tradycyjnej „Dom Tańca”. Animatorka "Tańcograjki" – zajęć dla dzieci z muzyką na żywo. Współpracuje z Teatrem Węgajty oraz Fundacją Drama Way przy projektach teatralnych, edukacyjnych i kulturalnych. Autorka spektakli muzycznych "Wstydek-Bajtek i drewniane ludki", "Muzykanci Tralalanci" oraz książki etnograficzno-magicznej "Opowieści roztoczańskie". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie baśni zebranych przez Oskara Kolberga. Autorka Tańczącego Lwa będącego autorską adaptacją baśni ludowych.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Róża ze Skaryszewskiej

Dramat

Jesteśmy na Pradze. Kamienica na Skaryszewskiej żyje własnym życiem, ale też życiem Warszawy powojennych, najtrudniejszych lat. Ocalały, przedwojenny dom i autentyczne historie zapamiętane przez Różę Karwecką, tutejszą mieszkankę od roku 1945 do dziś. Życie codzienne przemienione w baśń o czasie minionym, sceniczne wywoływanie twarzy i postaci dawnych mieszkańców kamienicy.

Szczegóły

Wiech po żydowsku

Dramat

Teatrzyk kukiełkowy dla dorosłych oparty na mało znanych przedwojennych opowiadaniach Stefana Wiecheckiego, których bohaterami są warszawscy Żydzi. Wiech bez wiecha, czyli gwary warszawskiej, za to z językiem, obyczajami i humorem jednej trzeciej ówczesnych mieszkańców miasta.

Szczegóły

"O gęsim Jaju" - Teatrzyk w Tu i Teraz

Dla dzieci

Już 29 września Klubokawiarnia Tu i Teraz zaprasza na kolejny teatrzyk!

Zapraszamy dzieci w wieku: 2-6 lat.

Opowieść "O gęsim Jaju" to wesoła opowiastka o tym, jak to pewnego dnia gęsie jajo rusza na wędrówkę. Po drodze spotyka Raka Nieboraka, Koguta Piejaka, Kaczkę Kwaczkę, Kota Mruczka i Psa Kruczka. Na noc wędrowcy zatrzymują się w leśnej chatce. Tym czasem, co się dzieje? Idą przez ten las złodzieje. Trzech idzie piechotą, czwarty konno, wiezie srebro i złoto. Zmęczyli się, jeść im się chce. Zobaczyli chatkę w lesie. Zobaczyli przystanęli, przystanęli poszeptali. Tu będziemy nocowali. I tak czterech tych złodziei... Co było dalej? To już trzeba zobaczyć samemu. Spektak jest pełen pięknych, wesołych piosenek. dzieci chętnie włączają się we wspólna wędrówkę powtarzając słowa i gesty. Spektakl został zrealizowany w konwencji przedmiotu. Kuchenne misy i miseczki, sitko, sztućce drewniane, miotła itp. na oczach dzieci przeistaczają się w bohaterów opowieści.

Forma spektaklu, oparta jest na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek Katarzyny Szurman i Katarzyny Żytomirskiej. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy.

Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych.

Szczegóły

Teatr Kępa: „Róża ze Skaryszewskiej”

Dramat

Spektakl na motywach wspomnień Róży Karweckiej i mieszkańców domu przy ulicy Skaryszewskiej 10 na warszawskiej Pradze.

Szczegóły