Katarzyna Żytomirska - zdjęcie

Katarzyna Żytomirska

8,3 / 10

3 oddane głosy

Pisarka, etnolog, aktorka teatru Scena Lubelska 30/32 ("Kalevala", "Dawid", "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", "Tango Muerte", "Czarna Mańka", "Królowa Przedmieścia", "Wiech na 103", "Róża ze Skaryszewskiej", "Ferajna pana Dropsa", "100-noga i spółka"). Członek Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Tradycyjnej „Dom Tańca”. Animatorka "Tańcograjki" – zajęć dla dzieci z muzyką na żywo. Współpracuje z Teatrem Węgajty oraz Fundacją Drama Way przy projektach teatralnych, edukacyjnych i kulturalnych. Autorka spektakli muzycznych "Wstydek-Bajtek i drewniane ludki", "Muzykanci Tralalanci" oraz książki etnograficzno-magicznej "Opowieści roztoczańskie". Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie baśni zebranych przez Oskara Kolberga. Autorka Tańczącego Lwa będącego autorską adaptacją baśni ludowych.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Wiech po żydowsku

Dramat

Teatrzyk kukiełkowy dla dorosłych oparty na mało znanych przedwojennych opowiadaniach Stefana Wiecheckiego, których bohaterami są warszawscy Żydzi. Wiech bez wiecha, czyli gwary warszawskiej, za to z językiem, obyczajami i humorem jednej trzeciej ówczesnych mieszkańców miasta.

Szczegóły

Róża ze Skaryszewskiej

Dramat

Jesteśmy na Pradze. Kamienica na Skaryszewskiej żyje własnym życiem, ale też życiem Warszawy powojennych, najtrudniejszych lat. Ocalały, przedwojenny dom i autentyczne historie zapamiętane przez Różę Karwecką, tutejszą mieszkankę od roku 1945 do dziś. Życie codzienne przemienione w baśń o czasie minionym, sceniczne wywoływanie twarzy i postaci dawnych mieszkańców kamienicy.

Szczegóły

Teatr Kępa: „Róża ze Skaryszewskiej”

Dramat

Spektakl na motywach wspomnień Róży Karweckiej i mieszkańców domu przy ulicy Skaryszewskiej 10 na warszawskiej Pradze.

Szczegóły

"O gęsim Jaju" - Teatrzyk w Tu i Teraz

Dla dzieci

Już 29 września Klubokawiarnia Tu i Teraz zaprasza na kolejny teatrzyk!

Zapraszamy dzieci w wieku: 2-6 lat.

Opowieść "O gęsim Jaju" to wesoła opowiastka o tym, jak to pewnego dnia gęsie jajo rusza na wędrówkę. Po drodze spotyka Raka Nieboraka, Koguta Piejaka, Kaczkę Kwaczkę, Kota Mruczka i Psa Kruczka. Na noc wędrowcy zatrzymują się w leśnej chatce. Tym czasem, co się dzieje? Idą przez ten las złodzieje. Trzech idzie piechotą, czwarty konno, wiezie srebro i złoto. Zmęczyli się, jeść im się chce. Zobaczyli chatkę w lesie. Zobaczyli przystanęli, przystanęli poszeptali. Tu będziemy nocowali. I tak czterech tych złodziei... Co było dalej? To już trzeba zobaczyć samemu. Spektak jest pełen pięknych, wesołych piosenek. dzieci chętnie włączają się we wspólna wędrówkę powtarzając słowa i gesty. Spektakl został zrealizowany w konwencji przedmiotu. Kuchenne misy i miseczki, sitko, sztućce drewniane, miotła itp. na oczach dzieci przeistaczają się w bohaterów opowieści.

Forma spektaklu, oparta jest na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek Katarzyny Szurman i Katarzyny Żytomirskiej. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy.

Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych.

Szczegóły