Katarzyna Szurman - zdjęcie

Katarzyna Szurman

8,0 / 10

1 oddany głos

Wiek: 41 lat

Muzyk, skrzypaczka i harmonistka, liderka kapeli Czarne Motyle. W latach 1997–2002 członkini zespołu Kapela Ze Wsi Warszawa, z którym nagrała m.in. wielokrotnie nagradzaną płytę „Wiosna Ludów”. Od 2007 r. członkini Stowarzyszenia Dom Tańca. Wielokrotnie współpracowała z Teatrem Scena Lubelska 30/32, tworząc muzykę do przedstawień „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia” i „Wiech na 102” oraz prowadząc warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego. Od 2003 r. prowadzi autorskie programy zabaw i zajęć edukacyjne dla dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach, oparte na tradycyjnych bajkach, wyliczankach, piosenkach i zabawach, oraz zajęcia rytmiczne; posiada uprawnienia instruktorskie. W ramach działań Stowarzyszenia Pracownie Twórcze Lubelska 30/32 animowała dziecięcy teatr jako część projektu „Małe Off”. W roku 2007 współpracowała z Filharmonią Narodową w programie edukacyjnym dla szkół „Polska muzyka tradycyjna”.
Spektakle z udziałem tego aktora:

"O gęsim Jaju" - Teatrzyk w Tu i Teraz

Dla dzieci

Już 29 września Klubokawiarnia Tu i Teraz zaprasza na kolejny teatrzyk!

Zapraszamy dzieci w wieku: 2-6 lat.

Opowieść "O gęsim Jaju" to wesoła opowiastka o tym, jak to pewnego dnia gęsie jajo rusza na wędrówkę. Po drodze spotyka Raka Nieboraka, Koguta Piejaka, Kaczkę Kwaczkę, Kota Mruczka i Psa Kruczka. Na noc wędrowcy zatrzymują się w leśnej chatce. Tym czasem, co się dzieje? Idą przez ten las złodzieje. Trzech idzie piechotą, czwarty konno, wiezie srebro i złoto. Zmęczyli się, jeść im się chce. Zobaczyli chatkę w lesie. Zobaczyli przystanęli, przystanęli poszeptali. Tu będziemy nocowali. I tak czterech tych złodziei... Co było dalej? To już trzeba zobaczyć samemu. Spektak jest pełen pięknych, wesołych piosenek. dzieci chętnie włączają się we wspólna wędrówkę powtarzając słowa i gesty. Spektakl został zrealizowany w konwencji przedmiotu. Kuchenne misy i miseczki, sitko, sztućce drewniane, miotła itp. na oczach dzieci przeistaczają się w bohaterów opowieści.

Forma spektaklu, oparta jest na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek Katarzyny Szurman i Katarzyny Żytomirskiej. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy.

Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych.

Szczegóły

Wiech po żydowsku

Dramat

Teatrzyk kukiełkowy dla dorosłych oparty na mało znanych przedwojennych opowiadaniach Stefana Wiecheckiego, których bohaterami są warszawscy Żydzi. Wiech bez wiecha, czyli gwary warszawskiej, za to z językiem, obyczajami i humorem jednej trzeciej ówczesnych mieszkańców miasta.

Szczegóły