Katarzyna Szurman - zdjęcie

Katarzyna Szurman

8,0 / 10

1 oddany głos

Wiek: 40 lat

Muzyk, skrzypaczka i harmonistka, liderka kapeli Czarne Motyle. W latach 1997–2002 członkini zespołu Kapela Ze Wsi Warszawa, z którym nagrała m.in. wielokrotnie nagradzaną płytę „Wiosna Ludów”. Od 2007 r. członkini Stowarzyszenia Dom Tańca. Wielokrotnie współpracowała z Teatrem Scena Lubelska 30/32, tworząc muzykę do przedstawień „Czarna Mańka Królowa Przedmieścia” i „Wiech na 102” oraz prowadząc warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego. Od 2003 r. prowadzi autorskie programy zabaw i zajęć edukacyjne dla dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach, oparte na tradycyjnych bajkach, wyliczankach, piosenkach i zabawach, oraz zajęcia rytmiczne; posiada uprawnienia instruktorskie. W ramach działań Stowarzyszenia Pracownie Twórcze Lubelska 30/32 animowała dziecięcy teatr jako część projektu „Małe Off”. W roku 2007 współpracowała z Filharmonią Narodową w programie edukacyjnym dla szkół „Polska muzyka tradycyjna”.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Wiech po żydowsku

Dramat

Teatrzyk kukiełkowy dla dorosłych oparty na mało znanych przedwojennych opowiadaniach Stefana Wiecheckiego, których bohaterami są warszawscy Żydzi. Wiech bez wiecha, czyli gwary warszawskiej, za to z językiem, obyczajami i humorem jednej trzeciej ówczesnych mieszkańców miasta.

Szczegóły

"O gęsim Jaju" - Teatrzyk w Tu i Teraz

Dla dzieci

Już 29 września Klubokawiarnia Tu i Teraz zaprasza na kolejny teatrzyk!

Zapraszamy dzieci w wieku: 2-6 lat.

Opowieść "O gęsim Jaju" to wesoła opowiastka o tym, jak to pewnego dnia gęsie jajo rusza na wędrówkę. Po drodze spotyka Raka Nieboraka, Koguta Piejaka, Kaczkę Kwaczkę, Kota Mruczka i Psa Kruczka. Na noc wędrowcy zatrzymują się w leśnej chatce. Tym czasem, co się dzieje? Idą przez ten las złodzieje. Trzech idzie piechotą, czwarty konno, wiezie srebro i złoto. Zmęczyli się, jeść im się chce. Zobaczyli chatkę w lesie. Zobaczyli przystanęli, przystanęli poszeptali. Tu będziemy nocowali. I tak czterech tych złodziei... Co było dalej? To już trzeba zobaczyć samemu. Spektak jest pełen pięknych, wesołych piosenek. dzieci chętnie włączają się we wspólna wędrówkę powtarzając słowa i gesty. Spektakl został zrealizowany w konwencji przedmiotu. Kuchenne misy i miseczki, sitko, sztućce drewniane, miotła itp. na oczach dzieci przeistaczają się w bohaterów opowieści.

Forma spektaklu, oparta jest na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek Katarzyny Szurman i Katarzyny Żytomirskiej. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy.

Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych.

Szczegóły