Karolina Gruszka - zdjęcie

Karolina Gruszka

8,5 / 10

92 oddanych głosów

Data urodzenia:
13-07-1980 (41 lat)

Zadebiutowała w programie Dyskoteka Pana Jacka, w wieku 9 lat. W 2003 ukończyła studia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Karolina Gruszka mając dziewięć lat wystąpiła w telerankowym programie Dyskoteka Pana Jacka, czym zwróciła na siebie uwagę producentów filmowych. Rodzice obawiali się, żeby przez występy na ekranie nie zaniedbała nauki, więc na prawdziwym planie filmowym stanęła dopiero jako nastolatka, grając rolę Gieniusi w serialu "Boża podszewka" Izabelli Cywińskiej.

Kolejnym twórcą, który miał liczący się wpływ na jej styl gry, był David Lynch, reżyser "Inland Empire": "Nauczyłam się od niego, że trzeba wierzyć swojej intuicji i walczyć o swoje pomysły." Zagrała też role Wiktorii w filmie Marka Koterskiego "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", Magdy w komedii "Francuski numer" Roberta Wichrowskiego i kilkadziesiąt innych w filmach i serialach reżyserowanych między innymi przez Kazimierza Kutza, Macieja Dejczera, Filipa Bajona, Jana Jakuba Kolskiego.

Często angażowana jest do filmów zagranicznych. Pracowała między innymi z Włochem Giacomo Battiato, Amerykaninem Davidem Lynchem, Białorusinem Michaiłem Ptaszukiem, Kazachem Abaiem Karpykovem, Czechem Tomasem Masinem, Rosjanami: Aleksandrem Proszkinem, Iwanem Wyrypajewem i innymi. Swój udział w tych produkcjach uzasadnia faktem, że z zagranicy dostawała ciekawsze propozycje.

W kraju grała za to z powodzeniem na scenie, ciesząc się uznaniem widzów i krytyki. W latach 2003-2008 była aktorką Teatru Narodowego, z którym nadal współpracuje. Dla jego potrzeb zagrała w przetłumaczonym przez siebie dramacie "Taniec 'Delhi' ", napisanym i wyreżyserowanym przez Iwana Wyrypajewa. Wcześniej grała też w jego autorskim "Lipcu" wystawionym w Teatrze Na Woli.

Ciekawe role aktorka zagrała także w widowiskach Teatru Telewizji. Są wśród nich: Ewa w "Dziadach" Jana Englerta, Księżna de Cleves w "Perle" Piotra Mikuckiego, Barbie w "Buncie kreskówek" Jarosława Żamojdy, Mała Julia w "?... zapytał czas" Izabeli Cywińskiej, Margot Peters w "Śmiechu w ciemności" Filipa Bajona.

Popularność zapewnia jej udział w serialach, poczynając od adaptacji polskiej klasyki: "Sława i chwała", "Przedwiośnie", "Stara baśń", przez sensacyjne: "Sfora", "Fałszerze - powrót Sfory", "Oficer", "Oficerowie", aż po wojenne: "Tajemnica twierdzy szyfrów" i "Czas honoru".

Spektakle z udziałem tego aktora:

Wujaszek Wania

Dramat

„Wujaszek Wania” bez skreśleń. Słowo po słowie. Ivan Wyrypajew pozwala Autorowi, by przemówił sam w swoim imieniu. Od początku do końca, traktując tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich, między przybyciem a wyjazdem profesora Sieriebriakowa i jego pięknej żony Heleny.

Między słowami ukryta jest, drobiazgowo zbudowana, opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma... Ale został język teatralny, który się nie wyczerpał, nie zestarzał. Czechow ukazując powierzchnię życia, daje obraz głęboki i pełen namiętności. Obraz, który nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny.

Iwan Wyrypajew o wystawianiu Czechowa:
Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością. Spektakl barwny i wyrazisty, na którym widzowie będą mogli zachwycić się i poobcować z klasycznym tekstem, prawdziwym dziełem sztuki. Tak powstanie nowoczesna opowieść o prawdzie, miłości i duchowości we współczesnym świecie. Historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną.
Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą.

Iwan Wyrypajew – jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Wielokrotnie nagradzany, laureat m.in. Paszportu Polityki "za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu". Wyjątkowość twórczości Wyrypajewa polega na unikalnym połączeniu głębokich duchowych tematów z pełną wdzięku narracją dostępną szerokiemu gronu widzów. Dramaty Wyrypajewa są zabawne, błyskotliwe i piękne. O jego twórczości krytycy piszą, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

Szczegóły

Nieznośnie długie objęcia

Dramat psychologiczny

Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Czwórka bohaterów: troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, tylko jeden z nich tu się urodził i wychował.

Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar, ale nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Dochodzi do spotkania z kosmiczną świadomością i to spotkanie całkowicie odmienia życie wszystkich bohaterów.

Szczegóły

Ożenek

Komedia

Dwaj Rosjanie i Teatr Studio. Komedia Gogola w inscenizacji najgłośniejszego dramaturga ostatniej dekady. Iwan Wyrypajew po raz pierwszy w Polsce wystawia tekst nie swojego autorstwa.

"Ożenek” to historia trudnego wyboru: tak zwanej "panny na wydaniu” - któremu z czterech kandydatów oddać serce z posagiem? - i tak zwanego „starego kawalera” - czy warto rezygnować ze świętego spokoju dla małżeńskiego pożycia? Gogol to nie tylko wnikliwy obserwator ludzkich postaw i zachowań. Jako jeden z pierwszych dostrzegł i wyraził w swoich dramatach absurd ludzkiej egzystencji – jej mozół i jałowość. Ale nie tylko. Być może "Ożenek” to sztuka, z ducha prawosławnej Cerkwi, mistyczna...

Szczegóły