Kamila Janik - zdjęcie

Kamila Janik

6,5 / 10

37 oddanych głosów

Spektakle z udziałem tego aktora:

Psy ras drobnych

Dramat psychologiczny

Spektakl dyplomowy w koprodukcji z AST.

Wychodząc od książki Olgi Hund, twórczynie spektaklu badają instytucjonalne mechanizmy opresji wobec kobiet, a także społeczny konstrukt mitu choroby psychicznej oraz sposób jego funkcjonowania w kulturze. Opisywana przez Hund heterotopiczna przestrzeń szpitala i zasady jego funkcjonowania skupiają jak w soczewce wszystkie absurdy związane z koniecznością partycypacji w społecznie usankcjonowanych rytuałach i warunkach, które należy spełnić, aby zostać uznanym za „osobę normalną”. Szpital funkcjonuje tu nie jako miejsce rekonwalescencji, ale jako schronisko, w którym przechowywane są jednostki, które nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości późnego kapitalizmu.

Spektakl stanowi również próbę demitologizacji doświadczenia choroby w jego romantycznej, popkulturowej odsłonie. „Psy ras drobnych” to teatralny coming out i terapia grupowa w jednym. Świadectwo doświadczenia choroby, wyznanie dotyczące realiów hospitalizacji i wyzwanie rzucone widzowi. Oddział damski szpitala w krakowskim Kobierzynie staje się symboliczną anty-arką, mitycznym statkiem szaleńców, na którego pokładzie bohaterki spektaklu wyruszają w podróż egzystencjalną, próbując nadać sens doświadczeniu choroby i odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest owa upragniona „normalność”.

Data premiery online: 20 listopada 2020
Data premiery stacjonarnej: 11 czerwca 2021

Szczegóły

Kasandra / ONLINE

Dramat

Przy pomocy mitycznych tematów i postaci, twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.

Według twórców „kasandry” wojna nigdy się nie kończy. Jest wciąż żywym, być może fundamentalnym elementem europejskiej historii. Przejawem pierwotnej przemocy.

Mityczna ofiara z Ifigenii, złożona w zamian za pomyślne wiatry dla wojsk Agamemnona, ustanawia nowy porządek. Porządek, u podłoża którego leży zabójstwo młodej kobiety. Jaki świat, jaka rzeczywistość społeczna jest w stanie pozwolić na śmierć człowieka w imię wygranej wojny? Co musi się wydarzyć, żeby ludzkie życie stanęło na szali?

W tym samym miejscu, na plaży bez czasu, spotykają się Ifigenia, Parys i Kasandra. Mityczne postaci konfrontowane są z nieustannym medialnym pogłosem obecnych i minionych katastrof. Katastrof, które można tylko śledzić na ekranach, szukając utraconego gniewu i próbując żyć bez lęku w świecie zbudowanym na przemocy.

W scenariuszu, wykorzystano cytaty z tekstów Homera (“Iliada”), Eurypidesa (“Ifigenia w Taurydzie”), Simone Weil („Illiada czyli poemat o sile”), Christy Wolf („Kasandra”) oraz Wojciecha Tochmana (“Jakbyś kamień jadła”).

Z uwagi na techniczne mankamenty dźwiękowe wydarzenie jest udostępnione z napisami.

Szczegóły