Julia Kijowska - zdjęcie

Julia Kijowska

8,7 / 10

246 oddanych głosów

Data urodzenia:
16-03-1981 (40 lat)

W 2005 roku skończyła Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 2006 – 2012 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. W 2007 otrzymała nagrodę – stypendium im. prof. Tadeusza Łomnickiego przyznaną przez rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie za „bezsporny dorobek aktorski w okresie 5 lat od ukończenia studiów”.

Jest jedną z najciekawszych osobowości aktorskich młodego pokolenia. Od sezonu 2013/2014 w Teatrze Ateneum.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Tramwaj zwany pożądaniem

Dramat psychologiczny

W jednej z najsłynniejszych ról światowego repertuaru - zmysłowej Blanche poniewieranej przez życie - Julia Kijowska. Jako Stanley Kowalski – Tomasz Schuchardt. Reżyseria, uwaga! Bogusław Linda.
Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, siostra Stelli…
O „Tramwaju zwanym pożądaniem” mówi się: „współczesna sztuka obyczajowa”. Dziś i współczesność inna, i inne obyczaje. A co one znaczą w spektaklu Bogusława Lindy – sprawdźcie sami.

Szczegóły

Spowiedź motyla

Dramat

„Spowiedź motyla” jest opowieścią o dojrzewaniu, które twórcy spektaklu interpretują w szerokim znaczeniu, jako dorastanie do rozumienia życia w najczulszych aspektach: młodości, miłości, intymności, ale też i śmierci.
Spektakl powstał z inspiracji lekturą „Spowiedzi motyla” – prywatnych zapisków nastoletniego Janusza Korczaka oraz grafikami Henry’ego Dargera, którego twórczość została odkryta w 1973, dopiero po jego śmierci. Tematem twórczości Dargera, podobnie jak u Korczaka, były dzieci. W swoich pracach łączył on technikę komiksu z kolażem.

Istotną częścią spektaklu/koncertu są songi autorstwa naszej aktorki Julii Kijowskiej.

W spektaklu biorą też udział dzieci, bo to z perspektywy ich świata Kijowska i Faruga opowiadają „Spowiedź motyla”.

Szczegóły