Julia Dyga - zdjęcie

Julia Dyga

9,1 / 10

18 oddanych głosów

Wiek: 29 lat

Studentka V roku kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

"Już kiedy miałam trzy lata byłam pewna, że chcę zostać aktorką. Przetrwałam w tej chęci wszystkie burze np. marzenie o byciu matką na pełny etat i lepieniu knedli, apetyt na tresowanie delfinów czy filozoficzną pracę naukową ;) Ze sceną związana jestem od najmłodszych lat - zajęcia baletowe w przedszkolu, później szkoła muzyczna (skrzypce i perkusja), liceum o profilu aktorskim i studia o kierunku aktor lalkarz. Mimo to dręczą mnie obawy związane z wejściem w dorosłe życie. Ale to właśnie teatr pozwala mi o tym zapomnieć. Kiedy jestem na scenie liczy się tylko tu i teraz"

Spektakle z udziałem tego aktora:

Kwiat paproci

Dla dzieci

Maria Wojtyszko i Jakub Krofta – specjaliści od nowoczesnych w formie i mądrych w wyrazie bajek teatralnych – opowiadają tym razem historię Stanisława, który nieśmiertelności szuka w sztuce, w malarstwie, w teatrze. Konkretnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Oraz baśniową historię Stasia, chłopca który przedwcześnie stracił mamę i który – w pogoni za nieśmiertelnością – próbuje odnaleźć mityczny kwiat paproci.

W tym pięknym wizualnie iskrzącym się od absurdalnego humoru przedstawieniu spotykają się postaci historyczne z baśniowymi, tradycyjne techniki lalkowe z najnowocześniejszymi projekcjami, a kurtyna Siemiradzkiego… z kurtyną Wyspiańskiego.

Spektakl dla dzieci od 8 lat.

Szczegóły

Piękna i Bestia

Dla dzieci

„Piękna i Bestia” to kolejne przedstawienie w repertuarze Teatru Gro­teska oparte na klasycznej baśni i wpisujące się w nurt spektakli fa­milijnych. Spektakl będzie teatralnym przełożeniem XVIII-wiecznej powieści Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Opisane przez autorkę problemy i rozważania dotyczące piękna i jego znaczenia w naszym codziennym życiu, nic nie straciły na swojej aktualności. W czasach wszechobecnego wyścigu o NAJlepsze, NAJwiększe i NAJpiękniejsze wewnętrzne piękno, które eksponuje pisarka, może być idealnym drogowskazem dla młodego widza. „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – możemy śmiało powtórzyć za autorem „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry.
Spektakl będzie miał formę musicalową – utwory stylizowane na XVIII­-wieczną muzykę klasyczną skomponuje Łukasz Damrych (doskonale znany widzom Teatru Groteska ze ścieżki dźwiękowej do „Przygód Tomka Sawyera”). Zobaczymy też piękne lalki – urzekającą scenografię do spektaklu stworzy Mariusz Napierała – uznany scenograf teatrów operowych i muzycznych. Choreografię ułoży niezawodny Jarosław Staniek („Doktor Dolittle”, „Przygody Tomka Sawyera”), a całość wyreżyseruje od wielu lat związany z Groteską – Jerzy Jan Połoński.

Szczegóły

Cudowna lampa Aladyna

Dla dzieci

Opowieść o lekkoduchu, nicponiu i leniu Aladynie, pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji. Bohater przechodzi niezwykłą przemianę i dzięki własnemu sprytowi, a także pomocy mieszkającego w cudownej lampie Ducha Błękitnego, zdobywa rękę księżniczki Badrulbudury. W spektaklu, odegranym w żywym planie, w sposób interesujący i dynamiczny przeplatają się trzy narracje: dialogu, narratora i obrazu. Autorkami strony plastycznej przedstawienia są Anna Sekuła (scenografia) i Małgorzata Zwolińska (projekcje), które wykreują bajeczne scenerie w klimatach orientu. To przedstawienie pełne magii i cudów opowiedziane jest z leśmianowskim humorem i dystansem. Balansowanie między światem podanym serio i z przymrużeniem oka, realiami życia biedaków i przepychem dworu sprawia, że spektakl jest tak bardzo prawdziwy.
„Cudowna lampa Aladyna” to zaproszenie na kolejną orientalną ucztę w Teatrze Groteska. Baśń, zawarta w zbiorze słynnej „Księgi tysiąca i jednej nocy”, została w sposób niesłychanie plastyczny, poetycki, a przy tym dowcipny opowiedziana przez Bolesława Leśmiana w jego „Klechdach sezamowych”. Wyobraźnia i język tego autora, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, pozwalają przenieść się w magiczne światy, doświadczyć „zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych”. Taki też jest familijny spektakl Włodzimierza Nurkowskiego – reżysera od lat współpracującego z Teatrem Groteska, twórcy m.in. „Pani Wdzięczny Strumyk”, „Wielkomiluda” i „Skąpca”.

Spektakl dla dzieci od 7 lat.

Szczegóły

(Nie)Grzeczna

Dla dzieci

"(Nie)Grzeczna" to historia Lusi, dziewczynki, która przystosowując się do oczekiwań innych osób powoli traci swoją tożsamość... Jest ładna, pilna, cichutka... i nieszcześliwa. Z pogodnej, pełnej życia dziewczynki staje się prostu... grzeczna. Tak grzeczna, że pewnego dnia znika.

Ale czy na pewno? Czy na zawsze? A może jest jakiś sposób, by Lusia odzyskała radość i siebie?

Historia inspirowana książką Gro Dahle "Grzeczna" - to opowieść o dążeniu do ideału, komunikacji z drugim człowiekiem i odkrywaniu siebie. Opowieść, która dzieciom pomoże zrozumieć samych siebie, a dorosłym - pozwoli lepiej zrozumieć dzieci.

Projekt zrealizowany na podstawie książki Gro Dahle pt. "Grzeczna" (tłum. Helena Garczyńska) przez studentki III roku kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w ramach przedmiotu teatr ożywionej formy.

Szczegóły