Joanna Drozda - zdjęcie

Joanna Drozda

7,8 / 10

4 oddane głosy

Data urodzenia:
08-11-1980 (40 lat)

Absolwentka Paseo Academy of Performing Arts w Kansas City, Stany Zjednoczone (1998) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (2004).

Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Zagrała w m.in. spektaklach Krystiana Lupy (Mistrz i Małgorzata, 2002; Zaratustra, 2005; Factory 2, 2008), Pawła Miśkiewicza (Przedtem/ Potem, 2006; Alicja, 2008), Michała Borczucha (Wielki człowiek do małych interesów, 2005; Lulu, 2007) i Jana Klaty (Trzy stygmaty Palmera Eldritcha, 2006)

Wyreżyserowała i zagrała w spektaklu Brzeg – Opole (2006); za rolę Agnieszki otrzymała główną nagrodę za rolę żeńską na X Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA oraz drugą nagrodę aktorską od Ministra Kultury w XII Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2006 roku, a także Grand Prix w tymże konkursie jako autorka scenariusza i reżyserka. Gra w zespole Teatru Dramatycznego od 2008 roku.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Elementarz

Dla dzieci

Na podstawie „Elementarza” Mariana Falskiego.

Od 1910 roku „Elementarz" Mariana Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje - jako podręcznik - niewidocznym a kluczowym składnikiem kultury.
Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd.
Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybieramy się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Szczegóły

Wojna i pokój

Tragedia

Adaptacja powieści uznawanej wręcz za rosyjską epopeję narodową. Dla twórców spektaklu stanie się ona punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu.

Będzie to próba opowiedzenia w kostiumie historycznym o konfliktach trawiących nas współcześnie i o powrocie tego brzydkiego słowa na „w”, jak eufemistycznie piszą niektóre media, na europejskie salony.

Szczegóły