Jerzy Połoński - zdjęcie

Jerzy Połoński

8,1 / 10

63 oddanych głosów

Wiek: 84 lat

Aktor, związany od 1946 roku (od 1957 etatowo) z Teatrem Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Do roku 1971 grał na katowickiej scenie bardzo dużo, występował w regionalnej telewizji.

Grał również w Teatrze Nowym i Teatrze Polskim w Poznaniu, prze kilka sezonów związany był z krakowskim Teatrem Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego.

Podczas pobytu w Krakowie ukończył reżyserię w tamtejszej PWST, potem na kilka lat objął dyrekcję katowickiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, był też dyrektorem WAIA (Wojewódzka Agencja Imprez Artystycznych – obecnie Estrada Śląska), realizował słuchowiska radiowe.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Zaklęte rewiry

Komedia

Widzowie zostają zaproszeni do stolików restauracji hotelu Pacyfik, gdzie staną się obserwatorami i uczestnikami wyścigu szczurów.

Wszystko zaczyna się, gdy do pracy zostaje przyjęty "nowy" - Romek Boryczko (Mateusz Banasiuk, nagrodzony za tę rolę Feliksem Warszawskim w 2012 roku). Od zwykłego zmywacza pnie się w hierarchii i zaczyna uczestniczyć w bezpardonowej rywalizacji kelnerów o wpływy w poszczególnych rewirach restauracji. Mimo to na scenie panuje przedwojenna, baśniowa, sielska atmosfera, a widzowie wciągani są do akcji. Nie można być pewnym czy osoba siedząca obok to zwykły widz, czy może podstawiony aktor.

Widzowie w "Zaklętych rewirach" stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale wręcz inspiratorami konfliktu. – mówi reżyser spektaklu Adam Sajnuk - Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze.

Nagroda Feliks Warszawski 2012 dla Mateusza Banasiuka - odtwórcy głównej roli.

Koprodukcja z Teatrem Studio.

Szczegóły