Jan Szurmiej - zdjęcie

Jan Szurmiej

9,2 / 10

142 oddanych głosów

Data urodzenia:
27-07-1946 (76 lat)

Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. Odtwórca takich ról jak m.in.: Kopł w „Wielkiej wygranej” (1972, reż. Jakub Rotbaum), Hunon w „Dybuku” (1973, reż. Szymon Szurmiej), Happy w „Śmierci komiwojażera” (1975, reż. Szymon Szurmiej), Benia Krzyk w „Zmierzchu” (1976, reż. Andrzej Witkowski), Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie” (1980, reż. Juliusz Berger).

Od wielu lat współpracuje z teatrami w całej Polsce, jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 80 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował spektakle: „Skrzypek na dachu” (2002), „Straszna gospoda” (2007) oraz „Ach! Odessa-Mama...”.

Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Hasa (1974), „Dybuku” Stefana Szlachtycza (1979, rola Hunona), „Austerii” Jerzego Kawalerowicza (1982), „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła (1990), „Szulerze” Adka Drabińskiego (1991), „Facetach do wzięcia” Janusza Kondratiuka (2006).

W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1985), Medal 30-lecia Agencji Artystycznej PAGART za promowanie kultury polskiej za granicą (1987), Grand-Prix na festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu za musical „Piaf” (1993), Grand-Prix na festiwalu w Moguncji (Niemcy) za reżyserię spektaklu „Sztukmistrz z Lublina (1994, Teatr Współczesny we Wrocławiu), Złota Łódka za reżyserię spektaklu „Skrzypek na dachu” (2000, Teatr Muzyczny w Łodzi, w kategorii Spektakl Roku), Złote Maski za reżyserię spektaklu „Skrzypek na dachu” (2004, Teatr Bagatela w Krakowie, w kategorii Spektakl Roku), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury (2005).

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Skrzypek na dachu

Musical

Światowej sławy musical „Skrzypek na dachu” swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Szczegóły

Ach! Odessa - Mama...

Musical

Odessa była taka jak Łódź. Ziemia obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych.

To był właśnie świat Beni Krzyka, legendarnego bandyty. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandiugi Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy…

"Ach! Odessa-Mama…” to musical oparty na błatnych (czyli wywodzących się ze światka przestępczego) pieśniach, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony poczuciem humoru. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odeskiego półświatka.

Szczegóły