Jakub Gajewski

9.2 / 10

173 oddanych głosów

Spektakle z udziałem tego aktora:

Skrzypek na dachu

Musical

Światowej sławy musical „Skrzypek na dachu” swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Szczegóły spektaklu

Akademia Pana Kleksa

Dla dzieci

Sceniczna adaptacja znakomitej powieści dla dzieci autorstwa Jana Brzechy, to opowieść o niezwykłeych przygodach Adasia Niezgódki w szkole Pana Kleksa. Spektakl jest wędrówką po krainie magii i dziecięcej wyobraźni; po zakamarkach marzeń i wyobrażeń na temat świata i edukacji. Szkoła Amborożego Kleksa otwiera nowe przestrzenie kreatywności, pozwala na poszerzanie swoich horyzontów.

Tematem powieści są przygody chłopców, których wychowuje i uczy pan Kleks. Nauka w Akademii jest pewnego rodzaju zabawą, w trakcie której chłopcy u mogą przyswajać nową wiedzę. Profesor uczy chłopców także odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za świat, w którym przyszło im żyć.

Cała siedziba Teatru Nowego Proxima zamienia się w magiczną „Akademię Pana Kleksa”, która mieści się na samym końcu ulicy Czekoladowej, w ogromnym budynku. Akademia jak Teatr zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły. Na parterze budynku mieszczą się pracownie szkolne, zaś piętro pełni rolę internatu dla chłopców z ogromną wspólną sypialnią, wymyślnymi łazienkami oraz kuchnią i jadalnią. Drugie piętro w całości należy do Pana Kleksa.

W roli Pana Kleksa wystąpi znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner, Jacek Strama oraz absolwenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

W spektaklu na nowo zabrzmią znane kompozycje Andrzeja Korzyńskiego; a aktorzy w różnych wcieleniach śpiewają doskonale znane piosenki, jak m.in. „Kaczka dziwaczka”, „Leń”, „Dzik jest dziki” „Meluzyna” czy „Księżyc raz odwiedził staw”.

Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Szczegóły spektaklu