Jacek Braciak - zdjęcie

Jacek Braciak

9,2 / 10

109 oddanych głosów

Data urodzenia:
12-05-1968 (51 lat)

Ukończył warszawską PWST w 1991 r. Na scenie teatralnej zadebiutował cztery lata wcześniej w Weselu (reż. Wiesław Górski) na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Jeszcze jako student otrzymał nagrodę na IX Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Łatki w przestawieniu Fredraszki wg Aleksandra Fredry (reż. Jan Englert).

Z Teatrem Powszechnym w Warszawie związany od początku swojej kariery scenicznej. Grał m.in. w: Klubie Pickwicka (reż. Maciej Wojtyszko), Iwonie, księżniczce Burgunda (reż. Mariusz Benoit), Ferdydurke (reż. Waldemar Śmigasiewicz), Ożenku (reż. Andrzej Domalik), Ostatnich dniach ludzkości (reż. Piotr Cieplak) oraz Trzech siostrach (reż. Agnieszka Glińska). W 1997 na deskach Teatru Staromiejskiego w Warszawie wystawił spektakl według własnego scenariusza Myszy, Koty i Niedźwiedzie.

Na swoim koncie ma również znaczące role w spektaklach Teatru TV, m.in. w: Tylko matka Stanisława Brzozowskiego (reż. Stanisław Różewicz), Misiu Kolabo Piotra Kokocińskiego (reż. Ryszard Bugajski), Szkolnych obmowach Wojciecha Bogusławskiego (reż. Piotr Mikucki) oraz Łucji i jej dzieciach Marka Pruchniewskiego (reż. Sławomir Fabicki).

Ogromną popularność przyniosły mu role w filmach. Debiutował w 1988 roku w filmie Z soboty na poniedziałek (reż. Marek Wałaszka). Współpracował m.in. z Janem Łomnickim (Wielka wyspa), Sławomirem Idziakiem (Enak), Markiem Piwowarskim (Uprowadzenie Agaty), Roberto Enrico (Wiatr ze Wschodu), Feliksem Falkiem (Samowolka), Robertem Glińskim (Kochaj i rób co chcesz) oraz Wojciechem Smarzowskim (Róża, Drogówka).

Za rolę Jureczka w filmie Edi (reż. Piotr Trzaskalski) otrzymał laur za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską na festiwalu w Gdańsku oraz Polską Nagrodę Filmową – Orła 2003. Kolejną statuetkę otrzymał za rolę Władka w Róży – Orzeł 2012.

Znany z ról w telewizyjnych serialach, m.in.: Panny i wdowy Janusza Zaorskiego, Kuchni polskiej, Tajemnicy Sagali, Bożej podszewki, Miodowych lat, Kasi i Tomka, Plebanii oraz Oficera.

Od kwietnia 2013 roku ponownie w Zespole Teatru Powszechnego.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Wstyd

Dramat

Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd”, m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego p.t. „Wstyd”. Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i - być może - rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”.

Szczegóły

Złodziej - komedia kryminalna

Komedia

Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek, to złodziej sympatyczny, z fantazją, wytrawny psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami. To złodziej zagrany brawurowo przez….o nie nie, nie zdradzimy już nic więcej! Zapraszamy do wspólnej zabawy w detektywa! ZŁODZIEJ to świetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał…

ZŁODZIEJ to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella.

Szczegóły

W poszukiwaniu miłości

Tragikomedia

Miejsce wystawienia: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Dwaj przyjaciele od lat spędzają wspólnie czas pijąc herbatę i grając w domino. Wszystko zmienia się, gdy jeden z nich postanawia „zacząć żyć pełnią życia”. Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja? Czy rzeczywiście szczęście jest na wyciągnięcie ręki?
Autor tekstu - Hanoch Levin – to jeden z najważniejszych izraelskich dramatopisarzy; jego dramaty cieszą się niesłabnącą popularnością na polskich scenach.

Marcin Hycnar nominowany w rankingu miesięcznika „Teatr” – „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014” za najciekawszy debiut reżyserski

II Nagroda na Festiwalu Forum Młodej Reżyserii 2014 w Krakowie - dla Marcina Hycnara za reżyserię spektakl "Jakobi i Leidental"

Spektakl został trzykrotnie wystawiony i wyróżniony podczas Międzynarodowego Festiwalu Hanocha Levina w Teatrze Camerii w Tel Avivie w 2015.

Szczegóły