Izabella Dudziak

10,0 / 10

6 oddanych głosów

Wiek: 27 lat

Aktorka TR Warszawa, w zespole TR od stycznia 2022 roku. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Jeszcze na studiach zadebiutowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rolą Mary Warren „Czarownicach z Salem” w reż. Mariusza Grzegorzka (2017). Podczas 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie prezentowane były trzy spektakle z jej udziałem („Orfeusz i Eurydyka // All about love no.1” w reż. Olgi Ciężkowskiej, „Nimfy 2.0” w reż. Jana Jeleńskiego i „„PTAKI. Instrukcja” w reż. Wojtka Rodaka, laureata nagrody Debiut TR). Za rolę w spektaklu „Orfeusz i Eurydyka // All about love no.1” na 10. FMR w Krakowie otrzymała nagrodę aktorską ufundowaną przez Fundację Sceny im. Stanisława Wyspiańskiego. Zagrała w spektaklu „1968// biegnij, mała, biegnij” w reż. Remigiusza Brzyka (prod. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, 2021). W sezonie 2021/2022 w TR Warszawa zagrała w ramach zastępstwa w trzech spektaklach: „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó, „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz w „2020: Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W kwietniu br. w TR Warszawa odbędzie się premiera z jej udziałem, „Tom na wsi” w reż. Wojtka Rodaka.
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Tom na wsi

Dramat

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma. W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma.

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda, to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci?

Spektakl „Tom na wsi” w reżyserii Wojtka Rodaka jest polską prapremierą tekstu kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda – “Tom à la ferme”. Jego filmowa adaptacja w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Szczegóły