Halina Skoczyńska - zdjęcie

Halina Skoczyńska

Data urodzenia:
02-07-1953 (68 lat)

Aktorka. W latach 1977-78 występowała w Teatrze Bagatela w Krakowie, w latach 1978-83 i 1987-93 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w latach 1983-87, 1993-98 i 2001-04 w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W latach 1998-2001 aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 2004-07 Teatru im. Jaracza w Łodzi. Od roku 2008 aktorka stołecznego Teatru Narodowego.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Twoje i moje

Dramat

Czy jeśli ktoś ma za dużo, powinien się dzielić z tym, kto ma mało albo zgoła nic? Czy twoje powinno też być moje? Zwłaszcza, jeśli moja bieda jest przeze mnie niezawiniona, a ty masz za dużo wskutek oszustw i przekrętów?

Bohaterami przejmującej sztuki irlandzkiej pisarki i aktorki Morny Regan jest dwoje tych, co mają wszystkiego w nadmiarze, i jedna, która nie ma nic. Nie chodzi jednak tylko o sprawy materialne, choć one często są najważniejsze. Bogata małżeńska para ma w nadmiarze także nienawiść, podsycaną przez wspólne tajemnice rodzinne i wzajemne uzależnienie. Bezdomna biedaczka staje się dla nich jednocześnie zagrożeniem, wyzwaniem i wybawieniem.

Jakże aktualna sztuka wobec dzisiejszych problemów z tak zwanymi nierównościami społecznymi! Brzmi to trochę banalnie, ale banalne nie jest, bo przecież zawsze tu chodzi o życie. A wszystko staje się tym bardziej dojmujące, gdy mamy okazję oglądać w tym błyskotliwie napisanym dramacie troje znakomitych aktorów pod wodzą nie mniej znakomitego reżysera.

Szczegóły

Rzecz o banalności miłości

Dramat

Historia romansu niemieckiego filozofa Martina Heideggera i 20 lat od niego młodszej politolożki żydowskiego pochodzenia Hanny Arendt. On zrewolucjonizował współczesną filozofię, ona stworzyła jedną z najbardziej znanych teorii totalitaryzmu.

Zaangażowanie Heideggera w narodowy socjalizm i uwielbienie dla Hitlera miały wpływ na opuszczenie Niemiec przez Arendt. Doświadczenia nazizmu i Holocaustu nie zabiły jednak łączących ich uczuć. Sztuka izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht to nie tylko próba uchwycenia rodzącej się fascynacji i więzi duchowej między dwojgiem wielkich myślicieli, ale też próba odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty zła, rozliczenia z nazizmem oraz uwikłania losów jednostki w wielką historię, filozofię i politykę.

Szczegóły