Grzegorz Turnau - zdjęcie

Grzegorz Turnau

8,7 / 10

6 oddanych głosów

Data urodzenia:
31-07-1967 (54 lat)

Polski artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej. Grzegorz Turnau stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth jazzowej. Podczas większości koncertów główne miejsce wśród instrumentów zajmuje fortepian, na którym gra sam Turnau. Do bardziej znanych utworów artysty należą m.in.: „Znów wędrujemy”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Cichosza”, „Między ciszą a ciszą”, „Pamięć”, „Bracka”, „To tu, to tam”, „Tutaj jestem” (sł. Michał Zabłocki), „Bombonierka” (duet z Barbarą Stępniak-Wilk, sł. Basia Stępniak-Wilk, muz. Aleksander Brzeziński).

Grzegorz Turnau współpracował między innymi z takimi artystami, jak: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer, Wojciech Waglewski. Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowe, skomponował muzykę m.in. do filmu "Zakochany Anioł".

W swoich piosenkach Turnau wykorzystuje teksty czołowych polskich poetów XX wieku (najczęściej: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), twórców współcześnie żyjących (głównie Michała Zabłockiego oraz Leszka Aleksandra Moczulskiego, ale również Ewy Lipskiej, Jarosława Kiliana czy też Michała Rusinka). Znaczną część piosenek stanowią utwory pisane do własnych tekstów (m.in.: „Kawałek cienia”, „Pamięć”, „Kino Bałtyk”, „Nawet”).

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Boska Komedia

Dla młodzieży

W 700-setną rocznicę śmierci włoskiego poety Teatr Lalka zaprasza na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - współczesny Everyman stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata. Perspektywa metafizyczna, nakreślona w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy”, nabiera szczególnej wagi i aktualności. Życie i śmierć, piekło i niebo, wolna wola i zapisany w górze los – oto zagadnienia, z którymi konfrontacja wydaje się nieunikniona i która staje się udziałem nie tylko bohatera poematu. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego przybliża i oswaja tematykę utworu. Przez labirynt prowadzi widzów Wergiliusz i muzyka rozpisana na głosy.


Reżyser o spektaklu:

Podjęliśmy się najbezczelniej w świecie piekielnie karkołomnej realizacji. Poeta, pisarz, eseista, Jarosław Mikołajewski zna każdą tercynę Boskiej komedii. Jest też autorem najnowszego tłumaczenia dzieła Dantego. Mikołajewski przygotował dla Teatru Lalka swoją wersję poematu Dantego - pomyślaną jako reportaż z zaświatów, w którym przeprowadza współczesnego bohatera przez Piekło, Czyściec i Raj w zawrotnym tempie. Autor scenograficznej wizji, Jarosław Kozakiewicz - artysta wizualny, rzeźbiarz, architekt - szukał dla tekstu odniesień interpretacyjnych w przyrodzie i ekologii. Piekło to spalony las, czyściec - topniejące góry lodowe, a Raj… przekonacie się sami.
Nasza sceniczna opowieść przywołuje tylko niektóre wątki arcydzieła Dantego. Tropi wybrane ślady. Jest raczej skromnym esejem teatralnym zainspirowanym filozoficznym i teologicznym dziełem. Przewodnikiem po zaświatach jest muzyka Grzegorza Turnaua śpiewana przez aktorów Lalki.
Rodzinne przedstawienie przeznaczona jest dla melancholijnych 12-latków i młodzieży.
Jarosław Kilian


Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia Artystyczne dla Dziedzi i Młodzieży.

Dla młodzieży 12+

____________________________________________________________________________________________________

Specjalnym wydawnictwem Teatr Lalka obchodzi setną rocznicę urodzin Jana Wilkowskiego – aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych, dyrektora artystycznego naszej sceny w latach 1952 – 1969. Tu powstały jego legendarne przedstawienia, znane nie tylko widzom w Warszawie i w Polsce, ale w całej Europie.

Właśnie ukazała się książka Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921 – 2021, która - jak pisze Maciej Wojtyszko - „zabierze {czytelników} na wędrówkę śladami artysty, wpisując jego życie i czasy w pejzaż Warszawy oraz realia świata historii, polityki, a także w dzieje kultury polskiej XX wieku”.


Wydawnictwo jest do nabycia w kasie Teatru Lalka; cena egzemplarza 25 zł.

Szczegóły

Ta drabina to schody do nieba - koncert pamięci Joanny Kulmowej

Koncert

Koncert poświęcony pamięci Joanny Kulmowej przygotowuje Grzegorz Turnau z zespołem muzyków i z aktorami Teatru Lalka. W widowisku przywołane zostaną wiersze poetki, piosenki Grzegorza Turnaua, m.in. pochodzące z płyty Księżyc w misce, a także cytaty z przedstawień takich, jak Karampuk, Krawiec Niteczka, Krzesiwo i nie tylko. W lirycznej rozmowie aktorów z lalkami powrócą pytania stawiane przez autorkę Ballady o garderobie.

Joanna Kulmowa (1928-2018) - poetka, prozaiczka, librecistka, tłumaczka , aktorka, reżyserka; absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Była autorką dramatów, słuchowisk radiowych, piosenek, a także książek dla dzieci i młodzieży. Jej wiersze, adresowane, jakże często, do młodego odbiorcy, zebrane w m.in. w tomach: Zasypianki, Krześlaki z rozwianą grzywą czy Niebo nad miastem przepełnione są humorem, liryzmem i refleksją nad światem.

Cechują je językowe eksperymenty, gry słowne, neologizmy poruszające wyobraźnię i wrażliwość – nie tylko najmłodszych. Twórczość literacka wywiedziona „z ducha teatru” nieustannie z nim koresponduje. Pojawiają się teatralne tematy, odwołania, fascynacje. Kulmowa była nie tylko redaktorką działu teatralnego w wydawnictwie Nasza Księgarnia, kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, ale też przez wiele lat wspólnie z mężem, Janem Kulmą, prowadzili chór i teatr dziecięcy.

Przywołanie nazwiska wybitnej poetki w Teatrze Lalka zdaje się zatem co najmniej podwójnie uzasadnione.

Zapraszamy małych i dużych widzów.

Szczegóły

Księżyc w misce - Koncert Grzegorza Turnaua

Dla dzieci

Zapraszamy dzieci i ich opiekunów do wzięcia udziału w wyjątkowym koncercie i warsztatach prowadzonych przez Grzegorza Turnaua i jego zespół - gitarzystę Jacka Królika i grającego na oboju Mariusza Pędziałka. Celem warsztatów jest zachęcenie do wspólnego muzykowania oraz przekonanie rodziców, że gitara albo pianino mogą okazać się najwspanialszym prezentem!

Granie i śpiewanie to wielka frajda!

Koncert dla dzieci od lat 6.

Szczegóły