Grzegorz Dowgiałło - zdjęcie

Grzegorz Dowgiałło

7,8 / 10

46 oddanych głosów

Wiek: 33 lat

Urodził się w Lubinie. Kilka miesięcy po urodzeniu stracił wzrok. Było to spowodowane nowotworem złośliwym. Zdecydowano usunąć obie gałki oczne.

W 1994 r. zaczął uczyć się w Ośrodku Dla Niewidomych i Niedowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu, gdzie odnosił swoje pierwsze sukcesy muzyczne, śpiewając i grając na fortepianie.

W roku 1999 rozpoczął edukację w Krakowie. Tam uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, któremu patronuje Włodzimierz Dolański. Naukę rozpoczął w klasie akordeonu. W tym samym roku jego talent muzyczny został dostrzeżony przez ówczesną parę prezydencką – Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich. W dowód tego zostało mu przyznane jednorazowe stypendium fundacji „Porozumienie Bez Barier”.

W roku 2003 otrzymał Stypendium Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W listopadzie 2005 roku doczekał się udziału w międzynarodowym seminarium dotyczącym transkrypcji muzyki w brajlu, odbywającym się w Niemieckiej Centralnej Bibliotece Dla Niewidomych w Lipsku. Wystąpił tam jako muzyk otwierający konferencję.

W roku 2006 w lipcu uczestniczył w dwutygodniowych warsztatach Letniej Akademii Jazzu. Jesienią tego roku wziął udział w Konkursie Pianistów Jazzowych w Wilnie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną.

W roku 2013 ukończył z tytułem magistra studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu, w klasie Fortepianu Jazzowego Doktora Piotra Wyleżoła. W tym samym roku dołączył do Recycling band, występując najpierw jako gość, z czasem jako oficjalny członek zespołu, śpiewając i grając na tzw. „perkusaliach”.

W 2014 roku nawiązał współpracę z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, gdzie był odtwórcą tytułowej roli w spektaklu „Gałgan”, do którego skomponował także muzykę. Po drodze można wspomnieć też o współpracy z fundacjami „Cantito” Moniki Flagi oraz wspomnianej „Wygrajmy Razem” Łukasza Barucha.

W roku 2017 nastąpiła kontynuacja współpracy z Eweliną Marciniak na szczeblu teatralnym. Wziął bowiem udział w przygotowaniach do spektaklu "Odys", którego premiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Poznaniu w marcu 2018 r. Tam jako odtwórca roli Telemacha jest nie tylko aktorem, ale wręcz performerem, śpiewając, grając na perkusji elektronicznej, instrumentach klawiszowych i... Szklance.

Ledwo wybrzmiała premiera "Odysa", w kwietniu tego samego roku nieoczekiwanie został zaangażowany w przygotowanie tytułowej roli w przedstawieniu "Stańczyk" w chorzowskim Teatrze Rozrywki, który miał swoją premierę w czerwcu 2018 r. Rok później za ten spektakl został uhonorowany Złotą Maską w kategorii "Najlepsza Rola Męska".

Spektakle z udziałem tego aktora:

Gala Finałowa Grechuta Festival Kraków 2019

Koncert

SŁAWA PRZYBYLSKA, OLGA BOŃCZYK, NATALIA GROSIAK, JANUSZ SZROM, MARCIN JANUSZKIEWICZ, GRZEGORZ DOWGIAŁŁO – szóstka wspaniałych wokalistów wystąpi w Sali Audytoryjnej ICE Kraków w niedzielę 27 października 2019 roku. Już piąty raz z rzędu Gala Finałowa Grechuta Festival Kraków odbędzie się w ICE Kraków!

Wspaniałym solistom towarzyszyć będzie zespół galowy (złożony z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia) pod kierownictwem Jaśka Kuśka. Szóstka wymienionych piosenkarzy wykona solo, ale też grupowo najpopularniejsze utwory z repertuaru Marka Grechuty. Do tego zespół towarzyszący solistom zagra instrumentalnie jedną z piosenek patrona festiwalu. Narratorem (audio) będzie znakomity aktor – Jerzy Trela. W ramach Gali pojawią się także archiwalne zdjęcia Marka Grechuty, pierwszy raz prezentowane w specjalny sposób na scenie. Dodając do tego niesamowitą oprawę świetlną, uzyskamy „efekt spektaklu” na największej scenie ICE Kraków.

To będzie wyjątkowy wieczór!

Szczegóły