Ewa Śnieżanka - zdjęcie

Ewa Śnieżanka

9,3 / 10

536 oddanych głosów

Data urodzenia:
02-01-1947 (74 lat)

Piosenkarka i działaczka samorządowa. Urodziła się w Chorzepinie. Już w szkole średniej brała udział w amatorskich konkursach piosenki - I Ogólnopolski Festiwal Młodych Talentów (1962), Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu (1964). W 1968 zajęła I miejsce w konkursie telewizyjnym - Proszę dzwonić. Od tego czasu zaczęła profesjonalnie zajmować się muzyką. Przez jakiś czas związana była ze sceną warszawskiego Teatru na Targówku (obecnie Teatr Rampa). Występowała w wielu miastach Polski, a także za granicą m.in. Austria, Bułgaria, Francja, Holandia, Kanada, Kuba, RFN, Tunezja, Turcja, USA. Współpracowała z kompozytorami tj.: Zbigniew Ciechan, Renata Danel, Włodzimierz Korcz, Czesław Majewski, Ryszard Poznakowski, oraz autorami tekstów: Andrzej Bianusz, Wojciech Młynarski, Bogdan Olewicz, Grażyna Orlińska, Jan Pietrzak.Wystąpiła w spektaklu O zachowaniu przy stole Andrzeja Bianusza w Teatrze na Targówku w Warszawie jako Prymuska (1976, reż. Marian Jonkajtys).W trakcie swojej kariery zdobyła wiele nagród i zaszczytnych miejsc - I miejsce w konkursie telewizyjnym Proszę dzwonić (1968), II nagroda Dnia Płytowego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1976),I nagroda na festiwalu oraz nagroda dziennikarzy w Słonecznym Brzegu w Bułgarii (1976), II nagroda na Coupe d'Europe w Villach w Austrii (1977), 1977 – miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych postaci w plebiscycie "Kuriera Polskiego", Grand Prix na festiwalu Gala w Hawanie na Kubie (1986). Jej najbardziej znane przeboje to: Byłam ptakiem, Między nami dziewczynami, To nie był nasz ostatni walc, Paryskie tango, To tango, Weselny walc, Znajdę miłość.
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Klimakterium... i już

Komedia

Cztery wspaniałe aktorki, cztery „tygrysice w menopauzie” opowiadają i śpiewają o trudnym okresie życia, który nie ominie żadnej z Pań. Wspólnota doświadczeń łączy bohaterki sztuki oraz kobiety na widowni. Spektakl staje się „babskim spotkaniem” pełnym humoru – najlepszego lekarstwa na wszelkie dolegliwości. Nieuchronne problemy w radosnej i ciepłej atmosferze spektaklu przestają być wstydliwe i okazują wcale nie takie straszne!

Tak dowcipnie, otwarcie, z dystansem i poczuciem humoru na własny temat o sprawach kobiet nikt jeszcze w Polsce nie mówił. A zaczęło się w Los Angeles, gdzie Elżbieta Jodłowska zobaczyła niesłychanie zabawny spektakl muzyczny, na którym kobiety zaśmiewały się do łez wołając ”to o mnie!”, „mnie się trafiło to samo!” i postanowiła zrobić coś podobnego, ale osadzonego w polskich realiach, z rodzimymi problemami dnia codziennego i naszymi ulubionymi szlagierami.

Szczegóły