Elżbieta Chowaniec - zdjęcie

Elżbieta Chowaniec

7,7 / 10

7 oddanych głosów

Wiek: 39 lat

Dramatopisarz i dramaturg. Autorka sztuk dla dzieci i dorosłych. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, Szkoły Filmowej w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Uczennica Laboratorium Dramatu w Warszawie. Uczestnik wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, min. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru. Debiutowała sztuką pt. „Gardenia” w 2007 roku w reżyserii Aldony Figury w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jej teksty wystawiane są w kraju i za granicą. „Gardenia” miała swoje tłumaczenia na język węgierski, rosyjski, rumuński, angielski. „Cipelajda” na język węgierski. „Gardenia” zagościła w repertuarze teatrów na Węgrzech, Słowacji, w Rosji oraz Rumunii. Od 2013 roku tworzy tandem artystyczny z czeskim reżyserem Markiem Zákosteleckým, z którym wspólnie realizują adaptacje, inscenizacje i autorskie spektakle dla dzieci. Współpracowała z takimi reżyserami, jak: Aldona Figura, Joanna Grabowiecka, Daria Kopiec, Wojciech Urbański, Robert Drobniuch, Marek Zákostelecký, Jiri Havelka. Realizowała spektakle w Teatrze na Woli w Warszawie, Laboratorium Dramatu, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Powszechnym w Radomiu, we Wrocławskim Teatrze Lalek, w Teatrze Lalka w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora w Kielcach, jak również w Polskim Radiu. Jnteresuje się także dramaturgią formy, a szczególnie teatrem tańca. Na swoim koncie ma realizacje z grupą Pracownia Fizyczna z Łodzi. Wykłada także dramaturgię tańca na kierunku chorografia, na Akademii Muzycznej w Łodzi.
Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

TEATROTEKA LIVE. Gardenia

Dramat

3 i 4 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędą się pokazy „na żywo” spektaklu „Gardenia”, który powstał w ramach cyklu ekranizacji młodej polskiej dramaturgii – Teatroteka WFDiF. To pierwsza próba przeniesienia na deski teatru – nagrodzonej na festiwalu TEATROTEKA FEST 2018 – opowieści, zrealizowanej w formie teatru telewizji. W rolach głównych: Aneta Todorczuk-Perchuć, Agnieszka Przepiórska, Magdalena Górska i Hanna Konarowska.

Ekranizacja „Gardenii” w ramach cyklu Teatroteka WFDiF, otrzymała honorowe wyróżnienie Jury festiwalu TEATROTEKA FEST 2018. Jurorzy docenili spektakl za „prostotę środków artystycznych i harmonijną pracę całego zespołu”.

„Gardenia” to historia rodziny opowiedziana przez cztery kobiety w różnym wieku – prababcię (w tej roli Aneta Todorczuk-Perchuć), babcię (Agnieszka Przepiórska), matkę (Magdalena Górska) i córkę (Hanna Konarowska) – które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze: alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce Elżbiecie Chowaniec (która w spektaklu występuje jako jedna z postaci dramatu) i reżyserowi Wojciechowi Urbańskiemu do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.

– Szalenie istotne w tym tekście jest dla mnie to, że nie jest to tekst o traumie, ale o wyjściu z niej. O tym, że przechodząc przez piekło, robimy to tylko w tym celu, żeby z niego wyjść, żeby pokazać jedną z dróg wyjścia, że chcemy dać sobie i innym szansę na coś lepszego, na co każdy z nas zasługuje – wskazuje reżyser Wojciech Urbański.

Szczegóły