Dariusz Basiński - zdjęcie

Dariusz Basiński

9,3 / 10

38 oddanych głosów

Data urodzenia:
05-05-1967 (52 lat)

Aktor filmowy i teatralny. Współtwórca Mumio. Współzałożyciel Teatru GuGalander – działał w nim w latach 1986 – 1995. W latach 1995 – 2000 współtworzył Teatr Epty-a. Jest mężem Jadwigi Basińskiej, również współtwórczyni Mumio.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Przybora na 102- MUMIO i Magda Umer

Muzyczny

PIOSENKI:
(słowa: Jeremi Przybora, muzyka: Jerzy Wasowski) Odjadę z tego peronu, A ta Tola, Zakochałam się w czwartek niechcący, Inwokacja, Kaziu zakochaj się, Szuja, Odrobina mężczyzny na co dzień, Szarp pan bas, Puk,puk,puk, Na całej połaci śnieg, O Romeo, o Julietto, Smutny deszczyk, Ja pana z sobą zabiorę, Ty nie odmawiaj mi, Już czas na sen, Rodzina

Zapraszamy na wyjątkowy, przezabawny spektakl przygotowany przez Magdę Umer i Mumio. Znajdziecie tu krótkie opowiadania i najpiękniejsze piosenki Mistrza Jeremiego Przybory i świetne teksty Magdy Umer i Mumio. Mieszanka wybuchowa! Na scenie spotykają się bowiem trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Popularność twórczości Jeremiego Przybory nie maleje, zachwyca kolejne już pokolenia, dlaczego? Bo jest ponadczasowa, genialna i nie przestaje nas śmieszyć. Jest więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Dialogi są błyskotliwe a całość przepysznie zagrana i zaśpiewana. To Przybora w nowej interpretacji z zachowaniem lekkości jaką charakteryzował się oryginał.

Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, brawurowym aktorstwem i muzykalnością, w czym pomaga także wspaniale muzyczne trio.

Teksty Mistrza Jeremiego przeplatane są szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie i z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane.

Ta teatralno-muzyczna konwencja jest strzałem w dziesiątkę! Różnorodność, wewnętrzna harmonia, lekkość i radość.

Szczegóły

Przybora na 102

Muzyczny

Na scenie pojawiają się trzy artystyczne temperamenty – Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Jest więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco.
Postaci ujmują wrażliwością i szczerością, a całość jest wspaniale wzbogacona przez muzyczne trio. Teksty Mistrza Jeremiego są przeplatane szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, do których jakże udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Wszystko pięknie, z dużym wdziękiem powiedziane i zaśpiewane. Teatralno-muzyczna konwencja okazuje się strzałem w dziesiątkę.
Pomimo dużej dynamiki i różnorodności, jest w spektaklu wewnętrzna harmonia i porządek, jakaś lekkość i radość. Może dlatego, że wzajemna sympatia artystów ma miejsce również poza sceną. Publiczność szaleje!

Szczegóły

WELCOME HOME BOYS - KINOTEATRMUMIO

Komedia

Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem.

Spektakl „Welcome Home Boys“ to powrót do korzeni, do teatru z którego wszyscy twórcy Mumio wyrośli. To również ukłon w stronę własnych inspiracji i artystycznych odkryć - tych teatralnych, literackich, ale także filmowych.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych grup artystycznych - Mumio - od kilku miesięcy intensywnie pracuje nad nowym spektaklem.
O spektaklu:
Ojciec umarł, w pustej kuchni wiejskiej chaty stoi trumna… ale smutny początek...
Pochówek.
Spadkobiercy, dwaj bracia wracają przemoczeni z pogrzebu, odczytują testament. Nic o spadku, zresztą zawsze byli przecież biedni, za to same zalecenia: a to o zachowaniu się przy stole, a to o higienie osobistej a to o dokarmianiu zwierząt. Ale zaraz, pod koniec czytania szokująca informacja:
na kredensie obok słojów z ogórkami, w pudełeczku do którego ojciec zabronł im się zbliżać żyje ich miniaturowa matka (później się dowiemy skąd się tam wzięła). Zawsze marzyła by utulić swych synów. Ojciec pół życia próbował znaleźć ogórka niekiszka, takiego co to nigdy się nie ukisi choćby kisić go i 100 lat, bo jedynie zjedzenie choćby odrobiny takiego ogórka spowoduje urośnięcie matki. Gdzie znaleźć ogórka wie profesor Sasaski - kolega ojca z wojska. Bracia muszą spotkać się z Sasaskim, a to bardzo trudne bo ciągle wyjeżdża na różne wojny badać florę okopową. Tak zaczyna się pełna komizmu i nieoczekiwanych zwrotów akcji historia. Będziemy w lesie, pociągu, paĿacu baśniowego królestwa, szkole 37, starym młynie, mieszkaniu prywatnym, piekarni z lat 70-tych, kawiarni, na wojnie w okopach, przejedziemy się na saturatorze by w końcu wrócić do prawdziwego domu. Jednym słowem i wcale nie przypadkiem po stanozjednoczoniańsku: „Welcome Home Boys“.

Szczegóły