Dana Chmielewska

6,7 / 10

3 oddane głosy

artystka choreografka, tancerka i performerka urodzona w Gdańsku. Praktykuje ilustrację i improwizację. Ceni niestrudzoną pracę nad sobą i ćwiczenie swojej wrażliwości. Wierzy w transformujący i polityczny wymiar pracy z ciałem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studentka Uniwersytetu Barcelońskiego. Ukończyła I i II moduł kursu choreografii eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruchu w Warszawie. Beneficjentka Alternatywnej Akademii Tańca, Stypendium Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, stypendium twórczego i rezydencji Dans i Blekinge w Karlskronie i stypendium kulturalnego Miasta Gdańsk. Tworzy performanse, choreografie, performuje i towarzyszy przy nauce ruchu i improwizacji.

𝗔𝗹𝗶𝗰𝗷𝗮 𝗖𝘇𝘆𝗰𝘇𝗲𝗹 – choreografka, tancerka/performerka i kulturoznawczyni. Wychowywała się w Trójmieście, obecnie mieszka w Warszawie. Studiowała filmoznawstwo, międzyobszarowe studia humanistyczne i społeczne oraz choreografię w Krakowie, Warszawie, Paryżu i Montpellier.

Uprawia choreografię w poczuciu, że to, co robi w studio, na scenie i/lub w przestrzeni publicznej ma realny, choć trudny do zmierzenia, wpływ na relacje społeczne, formy bycia razem i samoorganizacji. Czerpie siłę i przyjemność z tego, że taniec jest polityczny.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Gdzie się kryją zmysły

Dla dzieci

Odkrywcza podróż w zakamarki naszych ciał.

Widzki i Widzowie, jakie macie dziś miny?
Zapraszamy Was w podróż do cielesnej krainy.
Teraz możecie pobyć w czyjejś skórze.
Ruszyć swe zwinne ciała, te małe i te duże.
I uwaga, nie trzymamy języka za zębami.
Mówimy kolorami. Smakami. Dźwiękami.
Tu w oczy nic nas nie kole.
Otwieramy wyobraźni pole.
Mamy też, sprawdźcie, trochę za uszami...
Bo odkrywać lubimy świat zmysłami.
Do tego dobry nos każdego z nas.
Gotowi na tajną misję? Widzę już rąk las


Gdzie się kryją zmysły? to odkrywcza podróż w zakamarki naszych ciał. Podczas niej Uczestniczki i Uczestnicy – dzieci i dorośli – dowiedzą się, w jakich częściach ciała znajdują się poszczególne zmysły oraz doświadczą ich poprzez proponowane zabawy.

Spektakl ma nielinearny kształt sceniczny, korzysta z ruchu, tańca, form plastycznych, muzyki oraz słów. Interdyscyplinarność spektaklu oraz dramaturgia oparta na swobodnym dialogu przeplatanym ruchem i na zabawie ze skojarzeniami pozwalają na uruchomienie wyobraźni oraz znalezienie czegoś dla siebie w całej propozycji.

Renata Piotrowska-Auffret jest choreografką i artystką wykorzystującą w swoich pracach narzędzie tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Piotrowska-Auffret kontempluje współczesny świat, czerpiąc inspiracje z intymnych doświadczeń, realnych i fikcyjnych, osadzonych w określonym kontekście społecznym. Interesuje ją przewrotność relacji między historyczną a współczesną polityką ciała, między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, a także między tekstem a ruchem.

Gdzie się kryją zmysły to spektakl rodzinny dla dzieci 4+ z opiekunami

Szczegóły

XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2021: "Lagma" Chmielewska-Czyczel-Gryka-Szypulska

Taneczny

Weź Lagmę.
Lagma powstaje przy użyciu pyłu bagiennego.
Włóż Lagmę, ona nieustannie drży.
Lagma jest z innego miejsca, jest zamkniętymi oczami.
Jak o niej mówić?
Lagma, lepka laguna, lateks, lapis, lawa.
W związku skóry:
Alicja Czyczel zaobserwuje jak taniec dźwięczy i stapia się w ryczącą hybrydę.
Marta Szypulska stworzy narzędzia dla performerek i wizualnego obrazka.
Aleksandra Gryka: sound design of Lagma.
Dana Chmielewska: organizacja ruchu skóry w czasoprzestrzeni.

Szczegóły