Bogdam Słomiński - zdjęcie

Bogdam Słomiński

7,0 / 10

2 oddane głosy

Wiek: 70 lat

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi z 1978 roku. W latach 1977- 1980 współpracował z Teatrem im.Norwida w Jeleniej Górze, gdzie zagrał min. Kapitana w „Androklesie i lwie” G.B.Showa w reż. Henryka Tomaszewskiego (1977), Pyladesa w „Ifigenii w Taurydzie” J.W.Goethe w reż. Aliny Obidniak (1978), Cyryla w „Iwonie Księżniczce Burgunda” w reż. Mikołaja Grabowskiego (1978).

Kolejnym etapem jego pracy artystycznej był udział w realizacjach Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, gdzie występował w sezonie 1980-1981. Stworzył tam role w przedstawieniach reżyserowanych przez Mikołaja Grabowskiego: Hrabiego w „Weselu Figara” P Beaumarchais (1980), Porucznika w „Damach i huzarach”A.Fredro (1981).Z Mikołajem Grabowskim współpracował również przy „Listopadzie” H.Rzewuskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu , gdzie zagrał Jana Wazgirda (1982).

W latach 1982 -2002 był związany z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. Na deskach krakowskiego teatru stworzył wiele ról; był min. Aleksandrem Sewerusem w „Irydionie” Z.Krasińskiego w reż. Mikołaja Grabowskiego ( 1983), Azolanem w „Niebezpiecznych związkach” Ch. Hamptona w reż. Włodzimierza Nurkowskiego (1988), Robym w „Wizycie starszej pani” F.Durrenmatta w reż. Siergieja Danczenko (1989), Rotmistrzem Skarbkiem w „Obozie wszystkich świętych” T.Nowakowskiego w reż. Mikołaja Grabowskiego (1991), Albańczykiem w „Scenach z egzekucji” H.Barkera w reż. Andrzeja Pawłowskiego(1992), Purcelem w „Pożegnaniu jesieni” S.I.Witkiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego (1993), Jaszą w „Wiśniowym sadzie” A.Czechowa w reż. Mikołaja Grabowskiego (1994), Julianem w „Żabusi” G. Zapolskiej w reż. Jerzego Golińskiego (1995), Oficerem I, majorem MO w „Obywatelu Pekosiu” T.Słobodzianka w reż. Mikołaja Grabowskiego ( 1997), Herrickiem w „Czarownicach z Salem” A.Millera w reż. Barbary Sass (1999), Tockim w „Idiocie” F.Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2002).

Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Dialog w Krakowie, z którym zrealizował min. „Dżumę” A. Camus w reż. Tomasza Piaseckiego i Szczęsnego Wrońskiego (2003), „Mątwę” Witkacego w reż. T.Piaseckiego (2005).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Kartoteka

Zapraszamy w świat blagi i patosu, depresji i ekspresji, sensu i zwątpienia, który
postanowiliśmy zbudować wykorzystując do tego cały budynek mieszczący w sobie
Scenę Stolarnia i Scenę Nurt.
Nasz spektakl stanie się dla ciebie planszą gry fabularnej. Bohatera i jego wartości
stworzysz sam, w zależności od strategii i ścieżki którą podążysz.

Szczegóły

Kalkstein / Czarne słońce

Punktem wyjścia dla spektaklu „Kalkstein/Czarne słońce" jest historia Ludwika Kalksteina-Stolińskiego - żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, a następnie współpracownika gestapo odpowiedzialnego (wraz z Blanką Kaczorowską i Eugeniuszem Świerczewskim) za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego; pisarza marynisty – jego książkę wydał w latach pięćdziesiątych „Czytelnik”; scenarzysty – jego słuchowiska emitowało Radio Szczecin, dla telewizji zaś napisał scenariusz popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”; współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa odpowiedzialnego za denuncjację ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa. A także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda.

To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Polish Super Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.
W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną - za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad.

"Kalkstein/czarne słońce" to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.

Szczegóły

Kwartet

Improwizacja

Miłośnicy teatru i muzyki lubią wracać do historii o czterech aktorach poszukujących na oczach widzów sensu dla swego życia, dla teatru i sztuki jako takiej.

Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów. Znakomite aktorstwo, atmosfera "półprywatności", zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki - w efekcie oryginalne, dowcipne widowisko, co wieczór inne.

Szczegóły