Barbara Prokopowicz - zdjęcie

Barbara Prokopowicz

9,0 / 10

6 oddanych głosów

Wiek: 41 lat

Ukończyła PWST we Wrocławiu. Współpracowała m.in. z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem Ateneum w Warszawie.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Ravensbrück. Miasto kobiet

Monodram

Monodram w wykonaniu Barbary Prokopowicz, w reżyserii Zbigniewa Brzozy, ukazuje rzeczywistość obozową oczami tej, której udało się przeżyć piekło Ravensbrűck i mówi o nim w imieniu tysięcy tych, które nie miały tyle szczęścia. To przejmująca opowieść o sile ducha kobiet, ich solidarności i dobroci, historia fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii między więźniarkami z wielu krajów świata. Jak udawało im się korzystać ze szczelin wolności? Jak udało im się zachować godność? Na te pytania odpowiada spektakl na podstawie wspomnień Wandy Półtawskiej „I boję się snów” o obozowej codzienności kobiet - ofiar pseudomedycznych eksperymentów.

Szczegóły

Ravensbruck. Miasto Kobiet

Dramat

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? ,,Ravensbruck. Miasto kobiet” to opowieść o fenomenie jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet.

Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Spektakl ,,Ravensbruck. Miasto kobiet” nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie sile ducha kobiet, która pozwoliła im przetrwać i zachować godność.

Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które ,, nadawały ton” podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki Ravensbruck? -Z pewnością niezwykła więź, jaka łączyła kobiety bez względu na pochodzenie czy narodowość, również silna potrzeba przynależności do świata kierującego się dobrem, a także gotowość zapłacenia ceny życia za wyrwanie się z porządku praw rządzących za drutami hitlerowskiego obozu.

Szczegóły