Barbara Krafftówna - zdjęcie

Barbara Krafftówna

9,2 / 10

18 oddanych głosów

Data urodzenia:
05-12-1928 (92 lat)

Polska aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka. W czasie wojny brała udział w zajęciach krakowskiego konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla. Od 1953 r. występowała w teatrach warszawskich.

W filmie debiutowała w 1953 u Jana Rybkowskiego epizodem w Sprawie do załatwienia. Najlepsze swoje role zagrała u Wojciecha Jerzego Hasa - pełną liryzmu i kobiecości barmankę Zosię w Złocie (1961), zupełnie odmienną, wyniosłą i władczą postać pięknej Camilli de Tormez, macochy Paszeki w Rękopisie znalezionym w Saragossie(1964) oraz skromną i skupioną postać Jadwigi w Szyfrach (1966). Jednak najwybitniejszą kreację stworzyła w filmie Jak być kochaną (1962), gdzie wcieliła się w postać aktorki Felicji.

W 2012 roku Krafftówna zagrała w farsie Trzeba zabić starszą panią Grahama Linehana w reżyserii Cezarego Żaka w warszawskim Och-Teatrze, a w 2014 - w Jesiennych manewrach Petera Cooke'a w reżyserii Krzysztofa Szustera w Teatrze Syrena.

W 2016 roku ukazała się biograficzna książka o Barbarze Krafftównie - Krafftówna. W krainie czarów autorstwa Remigiusza Grzeli.

Często występuje w:
Spektakle z udziałem tego aktora:

Trzeba zabić starszą panią

Komedia

Zabawna opowieść o grupie bardzo niezorganizowanych rabusiów, którzy wynajmują pokoje w domu starszej pani, ponieważ chcą dostać się do położonego tuż obok banku, a damie opowiadają, że są kwintetem smyczkowym i przygotowują się do koncertu. Na ich nieszczęście właścicielka domu ma dużo wolnego czasu, kilka bardzo ciekawskich koleżanek oraz znakomitą znajomość muzyki klasycznej. Utrzymanie tajemnicy i napad na bank stają się więc wyzwaniem na wszystkich możliwych poziomach, a złodzieje wikłają się w piramidalne kłamstwo i istną lawinę nieporozumień. Jak zakończy się potyczka między admiratorką wysokiej sztuki a przestępcami o niskich pobudkach? Nobliwa dama, delikatna i naiwna melomanka, przeciwko grupie bandytów, planujących napad na bank – wydaje się, że tytułowa starsza pani nie ma w takiej konfrontacji szans. Chyba, że jest zupełnie wyjątkową kobietą, a to właśnie cecha bohaterki granej przez Barbarę Krafftównę...

Czarna komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Debiut reżyserski Cezarego Żaka.

Szczegóły