Anna Sroka - Hryń - zdjęcie

Anna Sroka - Hryń

9,2 / 10

133 oddanych głosów

Wiek: 45 lat

Anna Sroka - Hryń - absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2000). Współzałożycielka Studia Teatralnego „Koło”. Zagrała m.in. w spektaklach Igora Gorzkowskiego: „Rosyjski dramat”, „Strona zakwitających dziewcząt”, „Miłość do trzech pomarańczy”, „Absolutnie off show”, „Taksówka”, „Starucha” wg tekstów Daniła Charmsa (Teatr Ochoty). Koncertuje z własnymi recitalami, m.in. z recitalem piosenek Edith Piaf, Ewy Demarczyk, Billie Holiday, z towarzyszeniem wybitego kompozytora i pianisty Włodzimierza Nahornego.

Wystąpiła w licznych spektaklach Teatru Muzycznego ROMA, m.in. “Mamma Mia” (jako Donna) i “Alicja w krainie czarów” , a w ramach Novej Sceny Teatru Muzycznego ROMA w przedstawieniach „Proces”, „Całujcie mnie wszyscy w odbiornik”, „Tuwim dla dorosłych” oraz w “Młynarski obowiązkowo!” w Teatrze 6 Piętro.

Laureatka VI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, finalistka PPA we Wrocławiu (2003). Ma w dorobku kilkadziesiąt ról dubbingowych, serialowych i filmowych. W 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Café Luna

Monodram

Drapieżna i sentymentalna, perwersyjna i naiwna, ale przez to prawdziwa w swoich namiętnościach i tęsknotach. Taka jest bohaterka monodramu CAFÉ LUNA. Jej rozmaite pragnienia i smutki wyśpiewuje na scenie Anna Sroka-Hryń. Układają się one w niezwykłą opowieść o kobiecie, która nie boi się przyjemności, ale też często topi smutki w kolejnym kieliszku wina. Wspaniała historia, wzbogacona o piosenki z tekstami Anny Burzyńskiej!

Szczegóły

„Company” / Stephen Sondheim

Musical

Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej
Stephen Sondheim
Company
Libretto | George Furth
Tłumaczenie | Maciej Glaza
Company – musical, który wspaniale przechodzi próbę czasu
„Company” to ikoniczny amerykański musical, bazujący na książce George’a Furtha, który na tle całego gigantycznego dorobku Stephena Sondheima jest o tyle szczególny, że zarówno muzyka jak warstwa tekstowa są autorstwa twórcy dzieła.

Co więcej jest to musical uznawany za jeden z pierwszych społecznie zaangażowanych, nie stracił nic na aktualności przez pół wieku od swej prapremiery w 1970 roku. A warto wiedzieć, że otrzymał wówczas 14 nominacji do najważniejszej broadwayowskiej nagrody Tonny, ostatecznie zdobywając 6 statuetek.

Jonathan Mandell jeden z najbardziej wpływowych krytyków Broadway uznał „Company” za dzieło nasycona najlepszymi tekstami, a recenzując grudniowe wznowienie w Nowym Jorku (2021, Teatr Ethel Barrymore, czwarte nowojorskie w historii musicalu) pokusił się o stwierdzenie: Kilkanaście piosenek z jednymi z najmądrzejszych tekstów w historii teatru muzycznego. Partytura jest znakomita.

Fabuła „Company” obraca się wokół Bobby’ego, przystojnego i lubianego samotnego mężczyzny, pięciu małżeństw, które są jego najlepszymi przyjaciółmi, jak również trzech jego dziewczyn.

O ile klasyczny musical zbudowany jest w oparciu o jednolitą fabułę a my jesteśmy świadkami linearnego rozwoju akcji, to tutaj dostajemy niezależne wątki ściśle związane z poszczególnymi małżeństwami czy partnerkami bohatera, a wszystkie połączone ze sobą obchodami 35. urodzin Bobby’ego. Jak ujął to Sondheim: ,,Są to ludzie z klasy średniej z problemami klasy średniej”.

Charles Isherwood z „Broadway News’’ idzie w interpretacji dalej:

Ogólnie rzecz biorąc, Company to muzyczna medytacja nad emocjonalną ambiwalencją, poczuciem, że „droga, której nie wybrałeś” – cytując samego Sondheima – mogła być lepsza niż ta, na której jesteś. Praktycznie wszystkie zamężne postacie zadają pytania dotyczące decyzji, które podjęły – w szczególności wyboru, aby powierzyć swoje życie swoim małżonkom – i dla większości z nich odpowiedzi na te pytania zawsze pozostaną nieuchwytne lub niejednoznaczne.

Company to musical o związkach lub braku relacji. Mogą być niechlujne i niezrozumiałe, ale są lepsze niż alternatywa samotności, przed którą stoi Bobby w swoje 35. urodziny. (Michael Kuchwara „Associated Press”).

Ilekroć musical powraca na teatralny afisz, czy to w Stanach Zjednoczonych czy na londyńskim West Endzie, budzi zdumienie aktualnością swojej treści, nieprzemijającym charakterem ludzkich rozterek.

To, co w 1970 roku szokowało formalnie, bowiem musical przeciwstawił się konwencji będąc ciągiem zszytych pozornie samoistnych jednoaktowych sztuk, jest dzisiaj jego znakiem rozpoznawczym. Główny bohater rozważa zalety i wady relacji swojego wewnętrznego kręgu, stopniowo dochodząc do wniosku, że istnieje więcej powodów, aby otworzyć się na miłość i zaangażowanie, niż pozostać samemu. Czy zatem ostatecznie wygrywa optymizm? Z tym pytaniem widz pozostaje sam ze sobą.

„Company” przemierza sceny świata, podbijając serca melomanów od Singapuru, Norwegii, Filipin po Brazylię. Teraz zaprezentowane będzie polskiej publiczności w reżyserii Michała Znanieckiego, scenografii Luigi Scoglio oraz pod kierownictwem muzycznym Tomasza Szymusia.

Szczegóły

Next to Normal

Musical

Pamiętacie „Lot nad kukułczym gniazdem”? „Next to Normal” w podobny sposób zamienia trudny problem walki z chorobą psychiczną w dramat rodzinny o sile przekazu bomby burzącej.

Goodmanowie to z pozoru normalni Amerykanie. Diana zajmuje się domem, Dan zarabia na utrzymanie. Ich córka Natalie jest muzycznym geniuszem i marzy o wyrwaniu się rodzinnego miasta, a syn Gabe – zbuntowanym nastolatkiem, przy tym oczkiem w głowie matki. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią zwyczajności kryje się rodzinna tragedia, a Diana zmaga się z chorobą dwubiegunową. Postępy w chorobie sprawiają, że uporządkowany świat Goodmanów wali się jak domek z kart, a walka o utrzymanie pozorów normalności staje się być albo nie być dla całej rodziny.

"Next to Normal" to rockowy musical o walce z chorobą psychiczną. W Stanach Zjednoczonych nagrodzono go Pulitzerem w dziedzinie dramatu oraz trzema nagrodami Tony, teatralnego odpowiednika Oscarów. Spektakl na Broadwayu wywołał sensację i został okrzyknięty przełomowym dziełem we współczesnych dziejach musicalu. Potężna dawka rocka w połączeniu z frapującym tematem pozwoliły zrewolucjonizować cały gatunek i od wielu lat przyciągają na całym świecie tłumy widzów.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Szczegóły

Miłe Panie i Panowie bardzo mili… I Festiwal Młynarski w Ateneum-Konfrontacje

Muzyczny

„Miłe Panie i Panowie bardzo mili…“ to koncert poświęcony twórczości Geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. W wykonaniu artystów, których sam Mistrz chętnie zapraszał do śpiewania Jego repertuaru, usłyszą Państwo kilkanaście piosenek oraz śpiewanych felietonów, z których Wojciech Młynarski słynął jako niebywale celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości“.

W koncercie oprócz absolutnych przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach“, „Róbmy swoje“, „Przyjdzie walec“, „Jeszcze w zielone gramy“) zostanie zaprezentowany wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Polska miłość“, „Tak jak malował pan Chagall“, „Kocham cię życie“ czy „Nie wycofuj się“).

Szczegóły

Księżycowy chłopiec

Tragikomedia

Na podstawie powieści "Pierrot mon ami" Raymonda Queneau.

Płonie ulica Łez. Najprawdopodobniej ktoś podłożył ogień pod lunapark, prowadzony na obrzeżach Paryża przez dyrektora Pradoneta i jego nieślubną żonę Leonie. Detektywistyczne śledztwo obfituje w sensacyjne tropy, mające swe źródło w przeszłości właścicieli i pracowników parku rozrywki. Jednak pomimo licznych poszlak i motywów kryminalna zagadka może pozostać bez rozwiązania.

Wśród magicznych sztuczek i figli trudno trafić na właściwy ślad i przejrzeć cyrkową iluzję. Najbliżej rozwikłania sensacyjnej zagadki jest Pierrot, pomocnik fakira a później tresera zwierząt. Dziwnym trafem ten niepozorny mężczyzna za każdym razem wpada w sam środek wydarzeń. Czy księżycowy chłopiec odkryje tajemnicę spalonego lunaparku?

Szczegóły

Młynarski obowiązkowo!

Muzyczny

MŁYNARSKI obowiązkowo! to unikalny projekt teatralny. Po raz pierwszy w swojej długoletniej karierze Wojciech Młynarski tworzy całkowicie autorskie przedstawienie, którego jest pomysłodawcą, autorem scenariusza i opiekunem artystycznym. Powstający spektakl to niezwykła, wyśpiewana autobiografia Mistrza piosenki literackiej, który swoją twórczością już od pół wieku towarzyszy kilku pokoleniom Polaków. Trudno wyobrazić sobie naszą zbiorową świadomość, a nawet język codzienny bez obecności w nich takich utworów jak "Róbmy swoje", „Życie, kocham cię nad życie”, „Polska Miłość” czy "W Polskę idziemy”.
W tą niezwykle muzyczną podróż po życiu i twórczości Młynarskiego poprowadzi nas Jego alter ego Narrator - w tej roli Wiktor Zborowski, oraz zespół wykonawców wybranych do spektaklu przez samego Mistrza.

Szczegóły

Anna Sroka-Hryń z zespołem – Piosenki Vintage – Przedwojenne szlagiery

Musical

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zaprasza na Koncert Piosenki Vintage – Przedwojenne szlagiery w wykonaniu wybitnej artystki Anny Sroki Hryń z Zespołem.
Koncert odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Koncert VINTAGE w wykonaniu Anny Sroki - Hryń to wędrówka w niezapomniane lata 20 i 30 ubiegłego wieku, kiedy rozkwit przeżywały kabarety, małe scenki i podscenki teatralne. To czas wybitnych autorów jak Marian Hemar, Julian Tuwim i kompozytorów; Jerzy Petersburski, Henryk Wars i niezapomnianych pieśniarzy; Hanka Ordonówna, Adam Astor.
Program koncertu VINTAGE Anny Sroki - Hryń to wyjątkowa podróż w świat znanych i lubianych przebojów w nowoczesnych aranżacjach. Podczas Koncertu wykonane zostaną przeboje takie jak: Madame Loulou, Na pierwszy znak, Sonny Boy, Pensylwania, W tę noc upalną. Miłość ci wszystko wybaczy, Coquelicot, Szczęście raz się uśmiecha, Już nigdy, Już nie zapomnisz mnie, Ostania niedziela, Błękitny ekspres, Ty albo żaden, Gramofonomanka, Uliczkę znam w Barcelonie, Będzie lepiej.
Odważnie sięgamy po kultowe utwory i zgodnie z definicją słowa vintage łączymy style szukając nowego brzmienia. Na warsztat wzięliśmy utwory z tamtych lat i odczytujemy je na nowo, zestawiamy ze sobą styl lat 30 – tych z naszą współczesną wrażliwością. Z tego artystycznego patchworku wyłoniło się zupełnie nowe brzmienie.
W Koncercie nie zabraknie ówczesnych szlagierów w nowym ,,garniturze”, jak i mniej znanych utworów, które dzięki wyjątkowym i odważnym aranżacjom Urszuli Borkowskiej zyskują nowe brzmienie.
W skład zespołu muzycznego wchodzą najlepsi z najlepszych muzyków:
• Anna Sroka – Hryń - wokal
• Urszula Borkowska – aranżacje, fortepian i instrumenty programowane,
• Konrad Kubicki – kontrabas,
• Marcin Świderski – flet, saksofony, cajon

Szczegóły

Taksówka

Dramat psychologiczny

Pasażerowie warszawskiej taksówki – tutejsi i przyjezdni. Z pozoru zwykli ludzie, ale każdy z nich ma niepowtarzalne wnętrze i ciekawe historie. W Wigilię Bożego Narodzenia każdy dokądś zmierza…

Szczególnie w takim mieście jak Warszawa, pełnym pośpiechu, z aspiracjami europejskiej stolicy, a jednak podszytym wariactwem i niepokojem. W lusterku kierowcy odbija się żywy obraz miasta. W tle samotny DJ prowadzi audycję w radiu. Czy zadzwonisz do niego w ten dzień? Jego amerykańska muzyka i monolog towarzyszy Ci przez cały ten wieczór, gdy jedziesz taksówką do rodziny, przyjaciół, do kochanka, do pustego domu, gdziekolwiek…

Szczegóły

Anna Sroka - Hryń “Vintage”

Koncert

Program piosenek przedwojennych w wykonaniu Anny Sroki – Hryń w aranżacjach Urszuli Borkowskiej.

Niezwykle utalentowana aktorka, której koncerty wypełniają publicznością każdą salę. Hołd dla jej umiejętności złożyła sama Irena Santor, wręczając nagrodę dla najlepszej wokalistki Teatralnych Nagród Muzycznych w 2013 roku. Anna Sroka z pewnością zasługuje na największe komplementy. Niezależnie od tego, czy śpiewa piosenki Edith Piaf, Billie Holiday, czy Agnieszki Osieckiej, zawsze wydobywa z nich to, co najcenniejsze, zmieniając się wokalnie jak kameleon. Obecnie można ją podziwiać w musicalu „Mamma Mia” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie gra główną rolę Donny. Na koncercie usłyszymy niezapomniane piosenki z lat 20-tych i 30-tych, najwybitniejszych twórców tego okresu. Szlagiery autorstwa Mariana Hemara, Juliana Tuwima i kompozytorów: Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

Koncert VINTAGE to wędrówka w niezapomniane lata 20 i 30 ubiegłego wieku, kiedy swój rozkwit przeżywały kabarety, małe scenki i podscenki teatralne. To czas wybitnych autorów, takich jak Marian Hemar i Julian Tuwim, kompozytorów Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa, a także niezapomnianych pieśniarzy, Hanki Ordonówny czy Adama Astora. Odważnie sięgamy po te utwory i zgodnie z definicją słowa vintage łączymy style, szukając nowego brzmienia. VINTAGE nie stroni od zestawień awangardowych i szokujących, to styl dla osób szukających swych korzeni i chcących pokazać swój indywidualizm. Na warsztat wzięliśmy utwory z tamtych lat i odczytujemy je na nowo, zestawiamy ze sobą styl lat 30-tych z naszą współczesną wrażliwością. Z tego artystycznego patchworku wyłania się zupełnie nowe brzmienie. Pomysłodawczynią koncertu jest aktorka i piosenkarka Anna Sroka – Hryń.

Szczegóły