Anna Gadt - zdjęcie

Anna Gadt

Właściwie Anna Stępniewska, polska wokalistka jazzowa, współzałożycielka formacji Fizz The Fire, pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W wieku 9 lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Kutnie, w której ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu. Jako studentka zdobyła główną nagrodę w takich konkursach i festiwalach jazzowych, jak m.in. Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych (2001) oraz XXXII Old Jazz Meeting (2002). Zwycięstwo na festiwalu w 2001 roku umożliwiło jej występ w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W tym czasie zaprezentowała się także podczas takich widowisk, jak m.in. Sopot TOPtrendy Festiwal oraz Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W 2001 roku na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach poznała Szymona Makohin oraz Michała Jabłońskiego, z którymi dwa lata później założyła zespół Fizz The Fire. We wrześniu 2004 roku wystąpiła podczas warszawskiego Smart Jazz Festiwal, a w marcu kolejnego roku zagrała w Sali Kongresowej, gdzie została zaproszona przez brytyjski zespół The Brand New Heavies. W 2005 roku zagrała podczas Blueboat Jazz Festiwal w Niemczech, a rok później – na Saulkrasti Jazz Festiwal na Łotwie.

W 2006 roku otrzymała główną nagrodę podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych podczas festiwalu Jazz Stuggle. W kwietniu kolejnego roku zdobyła nagrodę podczas 43. Festiwalu Jazzowego Jazz nad Odrą we Wrocławiu. We wrześniu była jednym z gości muzycznych na Festiwalu Jazz Forum, zatytułowanym Ci, na których liczymy. W 2008 roku została trenerką wokalną w programie "Jak oni śpiewają", transmitowanym przez telewizję Polsat. W lipcu wystąpiła podczas festiwalu Szczecin Music Fest, na którym zagrała jako support amerykańskiej wokalistki – Suzanne Vegi. Pod koniec sierpnia 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta, zatytułowana "Na mojej drodze", która otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Przy pracy nad krążkiem wokalistce pomagał Miłosz Wośko. W 2009 roku została kierownikiem muzycznym formacji Jazz City Choir. Kilka miesięcy po śmierci swojej matki Stępniewska postanowiła występować na scenie pod jej nazwiskiem – Gadt. Pod koniec listopada 2010 roku wydała swoją drugą płytę studyjną, zatytułowaną "Still I Rise". Jak wyznała sama wokalistka, album był sentymentalną podróżą pośród repertuaru jej ukochanych wokalistek (tj. Dianne Reeves, Joni Mitchell, Cassandra Wilson, Shirley Horn). Materiał na płytę wraz z artystką nagrali Rafał Stępień, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk. W sierpniu 2013 roku Gadt wystąpiła podczas koncertu charytatywnego wieńczącego festiwal Jarmark Św. Jacka W listopadzie tego samego roku wydała swój trzeci album studyjny, zatytułowany Breathing, na którym zagrało RGG Trio, tj. Garbowski, Gradziuk i Łukasz Ojdana.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Muzyczny

Krystyna Janda dokonując adaptacji "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, stworzyła nową przestrzeń odbierania tego dzieła. Spektakl w jej adaptacji, z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego, to wejście na zaskakująca ścieżkę dźwiękową „słyszalną” już w "Pamiętniku...". Ta interpretacja pozwala, poprzez słuchanie, mówienie i śpiew, wyrazić to, czego słowo pisane nie odda.

W spektaklu Krystyny Jandy widzowie usłyszą litanię miasta i ludzi, bowiem przestrzeń tworzą w tym spektaklu muzyka, mówienie i śpiew. Ta proza, by wybrzmieć, potrzebuje zasłuchania się; zanurzenia w słowach – strzałach, zdaniach – hukach, sylabach – kanonadach, rumorze, tupocie, krzykach, pieśniach, litaniach i modlitwach. Słowa bohaterów „Pamiętnika...” są z dźwiękami zagłady miasta połączone niczym pępowiną. Tworzą rytm i melodię walczącego miasta.

I wydobywanie.
I odsypywanie.
I gaszenie.
I pomoc.
I nowe bomby.
I krzyk.
– Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami.
– Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami.
Wycie samolotów i bomb.
– Najświętsze serce Jezusa… zmiłuj się nad nami…
I huk! I koniec!

Szczegóły

Ella Fitzgerald - Sto lat

Koncert

25 kwietnia będziemy świętować obchody 100 rocznicy urodzin jednej z najwybitniejszych artystek światowych, ikony jazzu, postaci wybitnej i niezwykłej –Elli Fitzgerald.

Z tej okazji na Muzycznej Scenie Mini zagości jedna z najbardziej oryginalnych wokalistek jazzowych młodego pokolenia– Anna Gadt. Podobnie jak Ella Fitzgerald, Anna Gadt nie boi się wyzwań. Jest artystką, która zaskakuje swoimi pomysłami muzycznymi, a jednocześnie koi zmysły, swoim niezwykłym głosem, o pięknej barwie. Jest laureatką wielu festiwali jazzowych, pedagogiem, dyrygentem. W swoim dorobku artystycznym ma między innymi płytę „Breathing”, która zachwyca nostalgią i spokojem, album „Still I rise”, będący sentymentalną podróżą, podczas której sięga po najpiękniejsze utwory, takie jak: „Open Your Eyes”, „Send in the Clowns”, oraz teksty wybitnych poetów (Maya Angelou). Najnowszy projekt Ani – „Renaissance”, współtworzony ze Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem , to powrót do epoki renesansu. Artystka sięga do kanonu muzyki tamtych czasów i przedstawia ją w formie świadomej i konsekwentnie przedstawionej narracji, wprowadzającej słuchacza w świat free renesansu.

Kim dla Anny Gadt była Ella Fitzgerald? Jej geniusz? Osobowość? Muzyka? Warto usłyszeć jak dziś brzmią utwory, które śpiewała kiedyś Ella Fitzgerald, by odkryć na nowo jej świat i świat współczesnej improwizatorki - Anny Gadt.

Szczegóły